کد مطلب: 32289
تاریخ انتشار : 1397-03-02 08:50
استاندار ایلام گفت: برای مدیریت منابع آبی باید چاه های غیرمجاز مسدود و بهره برداری از چاه های کشاورزی توسط کنتورهای هوشمند کنترل شود.

به گزارش ايلام بيدار ،"قاسم سلیمانی دشتکی"، استاندار ایلام در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان ایلام اظهار کرد: امروز باید با تدوین برنامه ‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به سمت مدیریت مصرف آب و کاهش پیامدهای ناشی از بحران کمبود آب حرکت کنیم، چرا که این مهم در دهه های اخیر مورد کم توجهی قرار گرفته و باعث شده امروز با مشکل کم ‌آبی و افزایش مصرف آب مواجه شویم.

وی حفاظت از منابع آب زیرزمینی را بسیار مهم برشمرد و افزود: برای مدیریت منابع آبی باید چاه های غیرمجاز مسدود و بهره برداری از چاه های کشاورزی توسط کنتورهای هوشمند کنترل شود.
استاندار ایلام بر لزوم آبرسانی به سکونتگاه های شهری و روستایی اشاره کرد و یادآور شد: مشکلات مربوط به تامین آب شرب شهرها و روستاها در استان باید اولویت بندی و تامین آب شرب با بررسی های کارشناسی در دستور کار قرار گیرد.
سلیمانی دشتکی تاکید کرد: با اراده قوی می توانیم بسیاری از مشکلات موجود را در داخل استان حل کنیم، لازم است مشکلات استان را در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دهیم.
ظرفیت منابع آبی زیر زمینی استان سالانه 320 میلیون متر مکعب است که از این میزان حدود 295 میلیون متر مکعب آن برداشت می شود.
به زعم کارشناسان 93 درصد آب شرب تصفیه شده در این استان به مصارف کشاورزی و دامپروری می رسد و تولید محصولات آب بری چون محصولات جالیزی، کشت سبزی، برنج، آبیاری به روش سنتی، تامین آب مورد نیاز احشام و مکانیزایسون نبودن اراضی کشاورزی نیز مزید بر علت افزایش مصرف آب است. 
بیش از یک هزار و 700 حلقه چاه در استان وجود دارد که از این تعداد یک هزار و 400 مورد برقی است که برای رسیدن به نقطه مطلوب کنترل مصرف در این حوزه، باید بر روی آنها کنتور هوشمند (فهام) نصب شود.

 

انتهای پیام /الف

برگزیده سایت

در واپسین روزهای منتهی به سال98؛
ایلام بیدار از شور و نشاط بازار گزارش می دهد؛
رئیس سازمان حج و زیارت کشور در گفتگو با ایلام بیدار:

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب