کد مطلب: 20589
تاریخ انتشار : 1395-03-04 08:17
تفکرات و اندیشه های حاکم بر فضای آموزشی می تواند ضامن تکوین هویت ملی و دینی در میان دانش آموزان باشد.

به گزارش ايلام بيدار به نقل از ایلام رصد، استعداد و بقای هر جامعه، مستلزم آن است که مجموعه ای از باورها، ارزش ها، رفتارها، گرایش ها، دانستنی ها، و مهارت های آن به نسل جدید منتقل شود، که ساخت و کار و وسیله ی انتقال این مهم آموزش و پرورش است، 

مدرسه به عنوان عامل مهم در جامعه پذیری دانش اموزان، نقش مؤثری در هویت بخشی به آنها از طریق یاددهی ارزش ها و هنجارها دارد، در این محیط  با متمایز کردن ارزش های مناسب از ارزش های نا مناسب و متبلور ساختن سنت ها و اعتقادات ناب در وجود دانش آموزان می تواند در حفظ استقلال فرهنگی و بازسازی فرهنگی هر کشور بسیار تأثیر گذار باشد.

هویت ملی که مهمترین هویت جمعی است در مدارس می تواند بصورت روحیه تعلق به یک ملیت و یکپارچگی فرهنگ و هویت مشترک در میان  دانش آموزان تقویت شود، بنابراین تفکرات و اندیشه های حاکم بر فضای آموزشی می تواند ضامن تکوین هویت ملی و دینی در میان دانش آموزان گردد.

بنابراین از آنجایی که آموزش و پرورش، زیر بنای ساختار فرهنگی، اقتصادی، و اجتماعی می باشد، رسالتی بس عظیم در تمام امور و موضوعات مهم و حساس دارد، زیرا مهمترین رکن جامعه بعد از خانواده در شکل گیری شخصیت افراد می باشد، لذا وظیفه اش بسیار سنگین است و چون تمام افراد جامعه در بستر نظام اموزش و پرورش به رشد و شکوفایی واقعی خود می رسند، بنابراین سازماندهی و هدفمندی درست و سالم در نظام آموزشی ضروری است.

فرزندان ما باید در محیط های آموزشی علاوه بر یادگیری مطالب و مفاهیم علمی، با فرهنگ غنی اسلام و قران آشنا شوند، فرزندان ما باید از محیط های اموزشی به درک درستی از اسلام و مفاهیم اسلامی برسند و فرا بگیرند که با عزم ملی و غیرت دینی بر تمام طرح ها و اندیشه های غربی و استعمارگرانه خط بطلان بکشند.

بنابراین تحقق این آرمانها وظیفه آموزش و پرورش است که باید نسبت به نظام و کشور مسئول ومتعهد بوده  و بتواند در مقابل دلسوزی های دروغین غرب ایستادگی کرده و مانع ان شوند که نفوذ فرهنگ و تبلیغات بیگانه آنها را پوچ و بی خرد گرداند که به مفاهیم قرانی و منابع غنی اسلامی کم توجهی کنند و میراث فرهنگی خویش را  به یغما دهند.

طبیعتا باید طرح و برنامه ای درست در مدارس ما اعمال شود، تا با آموزش قرآن و مفاهیم دینی و اهمیت دادن به کلاس های این دروس، شناختی درست و منطقی در مورد اسلام به دانش اموزان داده شود تا در آینده بتوانند مفسران واقعی ارزش های انسانی و مفاهیم الهی و جهت دهندگان خط سعادت و آزادی انسان در جامعه باشند.

باید اگاه بود که تا زمانی که برای فرهنگ غنی خود ارزش و اعتبار قائل بودیم و مبانی و ارزش های اعتقادی را علاوه بر تقویت، بسط و گسترش دهیم، می توانیم به حفط هویت ملی و دینی خویش امیدوار بوده و در مقابل زیاده خواهی های دشمنان ایستادگی کنیم.

 

 

انتهای پیام/س

برگزیده سایت

سپاه,سپاه امیرالمؤمنین استان ایلام,محرومیت زدایی,اقتصادمقاومتی,استان ایلام,ایلام بیدار
ایلام بیدار به بهانه سالروز تأسیس سپاه پاسداران گزارش می دهد؛
مهدی ویسه,جانباز ایلامی,جهادعلمی,استان ایلام,ایلام بیدار
ایلام بیدار به بهانه روز جانباز گزارش می دهد؛

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب