سرویس: استان ایلام
کد خبر: 61173
|
07:53 - 1402/07/01
نسخه چاپی

روایتی از مسئولیت‌پذیری در دوران دفاع مقدس؛

شهید عباسی نمونه مسئولیت‌پذیری در دوران دفاع مقدس

شهید عباسی نمونه مسئولیت‌پذیری در دوران دفاع مقدس
شهید عباسی یکی از سرداران شهید استان ایلام است که نمونه کامل مسئولیت‌پذیری و انجام وظایف به نحو احسن است.

به گزارش ایلام بیدار،  دفاع مقدس سرشار از الگوهایی است که می‌توان از آن‌ها درس گرفت به‌عنوان سرمشقی برای پیشرفت استفاده کرد تا بتوان تحریم‌ها را شکست داد و دشمنان را در رسیدن به اهدافشان ناکام گذاشت.

 تجربه دفاع مقدس نشان می‌دهد که با استعدادیابی به نتایج شگفت‌انگیزی دست‌یافت و انسان‌هایی را تربیت کرد که امروز الگوی دیگران هستند و می‌توان از آن‌ها نکاتی یاد گرفت که در زمینه‌های مختلف امروزه موردنیاز جامعه است.

 تربیت نسل‌های آینده وظیفه مهمی است که همه برعهده دارند و این در حالی است که در دوران دفاع مقدس انسان‌های بزرگی با تمام وجود برای دفاع از انقلاب اسلامی ایستادند و به شهادت رسیدند این نشان می‌دهد که تربیت نسل انقلابی چقدر مهم است.

 در هر منطقه‌ای از ایران اسلامی سفر کنیم حتماً به یادمان شهدا و یا اسم شهدا برمی‌خوریم، کسانی که امروز الگوهای خوبی برای جوانان امروزه هستند تا در مقابل تهدیدات دشمن مراقب باشند.

 قطعاً زنده نگه‌داشتن یاد و نام شهدا وظیفه مهمی است که راه و روش شهدا را برای آیندگان تبیین می کندو نسل‌های آینده را برای یادگرفتن راه و روش تربیت دینی و انقلابی آماده می‌سازد.

 شهید ولی‌الله عباسی یکی از سرداران شهید شهرستان چرداول است که با تمام وجود در دفاع از انقلاب در مقابل دشمن ایستاد تا به فیض شهادت نائل شد، در این گزارش قصد داریم به زندگی این شهید دوران دفاع مقدس بپردازیم.

 شهید ولی‌الله عباسی سال 1343 در روستای «پاقلعه» از توابع شهرستان چرداول به دنیا آمد که تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در محل زندگی گذراند و سال آخر دبیرستان را در مرکز استان گذرانید که با داشتن ویژگی‌هایی مانند استعداد و درس‌خوان بودن زودتر از دیگران موفق به اخذ دیپلم شد.

 وی پس از دریافت مدرک دیپلم در سال 1360، برای انجام خدمت سربازی به سپاه پاسداران پیوست و به عضویت رسمی سپاه درآمد. پس از گذراندن دوره­های آموزشی گوناگون، در بخش عقیدتی - سیاسی سپاه به‌عنوان مربی عقیدتی مشغول به کار شد. آخرین مسئولیتی که به ایشان محول گردید، جانشینی گردان پیاده 503 شهید بهشتی بود. عباسی، افزون بر شرکت در عملیات والفجر 3 و والفجر 5، در چندین عملیات ایذایی و تک محدود، ضربات شکننده­ای بر دشمن وارد ساخت.

جاسم ولدبیگی از رزمندگان دوران دفاع مقدس در خصوص شهید ولی االله عباسی گفت:من به همراه تعدادی از هم کلاسی هایم بعد از امتحانات پایه اول دبیرستان عازم جبهه شدیم

او همیشه مراقب وضعیت نیروها بود

جاسم ولدبیگی از رزمندگان دوران دفاع مقدس در خصوص شهید ولی الله عباسی گفت:من به همراه تعدادی از هم کلاسی هایم بعد از امتحانات پایه اول دبیرستان عازم جبهه شدیم  پس از آموزش­های اولیه، ما را در اختیار گردان 503 که مقر آن در منطقه ی چنگوله مهران  بود، قرار دادند. از آن­جا هم به تپه­ی 230 اعزام شدیم و در سنگرهای روی تپه مستقر شدیم. "جاسم امامی"، فرمانده گردان 503 شهید بهشتی و ولی الله عباسی، جانشین گردان بود.

وی در ادامه گفت: چیزی که در آن روزها خیلی برایمان جالب رفتار شهید عباسی بود که با نیروها چنان محترمانه برخورد می کرد که ما شرمنده می شدیم همچنین دریکی از عملیات ها که آرپی جی زن بودم به اردوگاه دشمن حمله کردیم وفرمان آتش داده شد خوب به یاد دارم که که در آن شب مهتابی ابری جلوی ماه قرار گرفته بود و نتوانستیم گلوله گذاری را به خوبی انجام دهیم ، خوشبختانه بالاخره مشکل برطرف شد وگلوله ها را به طرف دشمن شلیک کردیم وپس از عملیات  ولی الله عباسی نیروها را همراهی می کرد. هر کس موظف بود، شیاری را پیدا کند و خودش را نجات دهد. عباسی نیروها را می­پایید؛ جلو می رفت و دوباره به عقب برمی­گشت تا اگر کسی مجروح شده باشد، او را به مقر برساند. خیلی مواظب بود که کسی از نیروهای خودی جا نماند. ما شاهد بودیم که تمام دغدغه­ی او این بود که همه، سالم به مقر برگردند

رزمندگان را به مقاومت و پایداری و توکل به خدا  تشویق می کرد

حسن بختیاری، از رزمندگان دوران دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار گفت:  زمانی که در عملیات والفجر 3  و والفجر 5 در شهرستان مهران وچنگوله اجرا شد شاهد تلاش های شبانه روی شهید عباسی بودم وبه یاد داریم که در طوب این عملیات اصلا خواب نداشت وقبل از عملیات نیروها را ساماندهی می کرد ودر حین عملیات از خطوط بازدید کرده ، به مجروحان کمک کرده وبه نحو احسنت عملیات را مدیریت می کرد.

بختیاری اظهار کرد: نکته که در آن روزها حائز اهمیت بود این بود که حتی در اوج سختی ودر حین عملیات از کارهای تبلیغی غافل نشد و رزمندگان را به پایداری، مقاومت و توکل به خدا تشویق می کرد و مرتب با خواندن این آیه­ی شریفه: «اَلا بذکر الله تطمئنّ القلوب» رزمندگان را به یاد خدا می انداخت.

این رزمنده دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد:  نکته دیگر پشتکار شهید عباسی بود که نقش سازنده ای در عملیات ها داشت وبه رزمندگان به صورت مداوم روحیه می داد وخودش حتی لحظه ای بیکار نمی نشست و زمان حداقلی برای استراحت نداشت و می توان گفت در عملیات ها به همه چیز فکر می کرد.

جاسم ولدبیگی از رزمندگان دوران دفاع مقدس در خصوص شهید ولی الله عباسی گفت:من به همراه تعدادی از هم کلاسی هایم بعد از امتحانات پایه اول دبیرستان عازم جبهه شدیم

 تأکید بر مسئولیت‌پذیری هم‌رزمان

 محمدزاده از دیگر هم‌رزمان شهید عباسی گفت: شهید ولی‌الله عباسی مدام به رزمندگان مسئولیت‌هایشان را یادآور می‌شد و خودش خیلی روی مسئولیت‌های دقت داشت.

 وی افزود: شهید عباسی خیلی کم از مرخصی‌ها استفاده می‌کرد وزمانی که به مرخصی می‌رفت به دیدار خانواده می‌رفت، همچنین در استفاده از بیت‌المال دقت داشت که اشتباهی پیش نیاید.

 این رزمنده دوران دفاع مقدس تصریح کرد: نکته مهم در خصوص شهید عباسی این بود که هیچ‌وقت کم‌کاری یا واگذارکردن مسئولیت خود به دیگران و یا کاری را ناقص انجام نمی‌داد خیلی روی مسئولیت‌هایی که برعهده داشت دقت می‌کرد که درست اجرا شود و این نکته را به دیگران یادآور می‌شد.

 توجه خاص به مسائل اعتقادی

 طلا علیزاده مادر شهید عباسی در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار می‌گوید: ولی‌الله از همان اوان کودکی به نمازخواندن عادت کرده بود؛ از مدرسه که برمی‌گشت به مسجد می‌رفت. نسبت به خواهر، برادر و خویشاوندان مهربان بود. امام خمینی (ره) را خیلی دوست داشت، مهم‌ترین قسم او سوگند به جان امام بود. هر بار که از مرخصی استفاده می­کرد و به دیدار خانواده می‌آمد، به خواهرانش تأکید می‌کرد که حجابشان را رعایت کنند.

 وی در ادامه گفت: شهید عباسی خانواده شهدا و جانبازان را دوست می‌داشت و همیشه مردم را برای دیدار و سرکشی از آن‌ها تشویق می‌کرد، موقعی که به مرخصی می‌آمد، از لباس سپاه استفاده نمی­کرد. بلکه لباس‌شخصی می‌پوشید. می­گفت: «زمانی که در مرخصی هستم، نباید از لباس سپاه که بیت­المال است، استفاده کنم.»

 

شهید ولی الله عباسی و همرزمانش روز 8خردادماه 1365 مصادف با 19ماه مبارک رمضان بر اثر اصابت گلوله خمپاره به لقاءالله پیوستند و پی

شهادت

شهید ولی الله عباسی و همرزمانش روز 8خردادماه 1365 مصادف با 19ماه مبارک رمضان بر اثر اصابت گلوله خمپاره به لقاءالله پیوستند و پیکر پاک این شهید ، در مزار شهدا  در جوار بارگاه امام زاده علی صالح(ع)، واقع در بخش صالح آباد شهرستان مهران آرمیده است.

 

 

انتهای خبر/ر

 


 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب