کد مطلب: 37831
تاریخ انتشار : 1398-06-24 10:06
خوب بود در گام سوم متعرض بازرسی‌ها می‌شدیم یا افزایش ضریب غنی‌سازی یا افزایش ذخایر اورانیوم یا آب‌سنگین را مطرح می‌كردیم.

به گزارش ايلام بيدار ،دکتر سیدحسین نقوی حسینی: اروپایی‌ها نشان دادند در بدعهدی فرقی با آمریكا ندارند و همان مسیر را می‌روند و به همین دلیل، ایران كاهش تعهدات را در دستور كار قرار داد و تاكنون سه گام را برداشته است. در هر گام نیز، دو ماه به طرف مقابل فرصت دادیم ولی با این‌حال اروپایی‌ها اگرچه در اظهار نظر، مسائلی را مطرح كردند اما نتایج عملی از پیشنهادهای آنها استخراج نشد و ایران تصمیم گرفت در گام سوم، همه محدودیت‌های تحقیق و توسعه را در زمینه هسته‌ای بردارد.
این گام در درازمدت، گام مهمی است زیرا از این به بعد روی پیشرفته‌ترین ماشین‌ها كار كرده و زمینه بهره‌مندی از آنها را فراهم می‌كنیم. البته انتظار بود گام سوم، گام مهم‌تری نسبت به دو گام قبلی باشد كه اروپا را وادار به اقدام عملی برای رفع تحریم‌ها كند. هدف از برداشتن گام‌ها همین است و اگر تحریم‌ها باقی بماند و ما همین‌طور گام‌های متوالی را بدون هیچ دستاوردی برداریم، فایده‌ای برای ما ندارد.
خوب بود در گام سوم متعرض بازرسی‌ها می‌شدیم یا افزایش ضریب غنی‌سازی یا افزایش ذخایر اورانیوم یا آب‌سنگین را مطرح می‌كردیم. گام سوم باید خیلی مهم‌تر از دو گام قبلی بود ولی به هرحال تصمیم‌گیری با مسؤولان است و در نهایت گام سوم را در این زمینه به این شكل برداشتند.
همان‌طور كه اشاره شد برداشتن محدودیت در زمینه تحقیق و توسعه در بلند مدت آثار خیلی مهمی دارد ولی این موضوع با تعیین مهلت دو ماهه خیلی سازگار نیست و بعید است در دو ماه، نتیجه خیلی مهمی از این حوزه به دست بیاید. 
منبع:جام جم

 

انتهای پیام/الف

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب