کد مطلب: 51121
تاریخ انتشار : 1400-01-21 06:08
چرا در دوران میانسالی اضافه وزن پیدا میکنیم ؟

به گزارش ايلام بيدار ،
افزایش وزن در میانسالی اتفاقی است که بسیاری افراد پس از ۳۰ سالگی تجربه می‌کنند و این روند با افزایش سن نیز سریع‌تر می‌شود. جالب است بدانید این افزایش وزن به دلیل چند عامل مختلف از جمله کاهش تحرک و فعالیت‌های فیزیکی، افت فعالیت متابولیسمی بدن و تغذیه نامناسب اتفاق می‌افتند.
 

دلایل افزایش وزن در میانسالی

• کاهش توده‌های عضلانی
جالب است بدانید میانسالی، شروع دوره طبیعی از دست دادن توده‌های عضلانی است. هرچقدر توده عضلانی ما در بدن بیشتر باشد مقدار چربی بیشتری نیز میسوزانیم. اما کاهش توده‌های عضلانی دلیل اصلی افزایش وزن در میانسالی نیست.
 

• کم شدن فعالیت و تحرک
حقیقت این است که اکثر افراد با زیاد شدن سن خود تحرک و فعالیت کمتری انجام می‌دهند. کالری سوزی در بدن ما تنها ۲۰ الی ۲۵ درصد توسط عضلات انجام می‌شود اما با انجام ورزش‌های هوازی می‌توان کالری سوزی در بدن را به حداکثر رساند. قلب و کبد در حالت معمول ۱۵ الی ۲۰ درصد، کلیه‌ها و شش ها نیز با درصدهای کمتر به کالری سوزی می‌پردازند. به همین دلیل انجام ورزش‌های هوازی مانند پیاده روی تاثیر بسزایی در کاهش یا افزایش وزن دارند و نسبت به ورزش‌های بدن‌سازی یا کششی و ساده که اغلب مردم برای طولانی مدت انتخاب می‌کنند (و در مقابله با چربی‌های مقاوم میانسالی کارساز نیستند) می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد.
 


اکثر افراد با زیاد شدن سن خود تحرک و فعالیت کمتری انجام می‌دهند
 

همچنین پس از انجام ورزش‌های هوازی فاز بعدی سوختن کالری آغاز می‌شود که به آن فاز مصرف فزاینده‌ی اکسیژن پس از فعالیت می‌گویند. در این زمان (پس از انجام فعالیت فیزیکی سنگین) بدن شما نسبت به حالت استراحت کالری بیشتری می‌سوزاند.
 

• رژیم غذایی نامناسب
تغذیه نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار افزایش وزن در میانسالی است، با بیشتر شدن سن کنترل اشتها نیز سخت‌تر می‌شود،‌ همچنین زمان وعده‌های غذایی نیز بسیار تاثیرگذار می‌باشد که اغلب به دلیل مشاغل، در زمان‌های آخر شب یا بدتر از آن، در نیمه شب به تغذیه می‌پردازند که خود دلیلی بر تجمع توده‌های چربی در نواحی شکم و... است.
 

• استرس و اضطراب
با بیشتر شدن مسئولیت‌ها که عمدتا همراه افزایش سن اتفاق می‌افتند، استرس افراد نیز بیشتر می‌شود. به طوری که می‌توان گفت زندگی امروزی بسیاری با استرس گره خورده است. این امر باعث کاهش جذب مواد مغذی،‌ توانایی نامناسب در هضم یا مشکلاتی مانند پرخوری می‌شود.
 

• تغییرات هورمونی
تغییر هورمونی که در میانسالی اتفاق می‌افتد طبق برخی منابع سبب افزایش وزن در میانسالی می‌شوند. اما توجه کنید که تاثیر آن نسبت به عوامل دیگر کمتر می‌باشد. افت شدید استروژن به دلیل یائسگی در بانوان یا کاهش هورمون تستوسترون در آقایان پس از چهل سالگی، کالری سوزی بدن را کاهش می‌دهد.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب