کد مطلب: 48133
تاریخ انتشار : 1399-07-23 13:10
پخش سریال های دفاع مقدسی «ایلدا» و «نجلا» با حاشیه ها و اعتراضاتی از طرف نماینده های مجلس شهرهای ایلام و آبادان همراه شده است؛ در حالی که این دو استان درگیر مشکلات فراوان معیشتی هستند، اینگونه حاشیه‌سازی ها قابل تامل است.

به گزارش ايلام بيدار ، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سریال «ایلدا» که این شب ها از شبکه اول سیما پخش می شود، به گواه خیلی از کارشناسان رسانه، از معدود سریال هایی است که رشادت ها و دلاوری های مردان و زنان مرزنشین غرب کشور را به تصویر کشیده است. اقوام ایل نشینی که راما قویدل سعی کرده در بستری ملودرام، داستان این شجاعت ها و دلدادگی ها را بازگو کند.

«ایلدا» با تمام ارزیابی مثبتی که منتقدان به او داشته اند، از حاشیه ها بی نصیب نمانده است. گلایه هایی از لهجه بازیگران سریال که چرا به زبان محلی دیالوگ نمی گویند تا لباس و فرهنگی که به نمایندگی از مردمان ایلیاتی به نمایش گذاشته شده است.

انتقاد آقایان مسئول به یک سریال

اخیرا پای این انتقادات به نماینده مجلس و مدیر کل ارشاد ایلام نیز رسیده است و آن ها خود را در صف اول منتقدان «ایلدا» قرار داده اند. علی اکبر بسطامی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی، در واکنش به پخش «ایلدا» می گوید:« با بررسی های به عمل آمده و تحلیل های دریافتی از اهالی فرهنگ و هنر استان، پیام این سریال نمی تواند در راستای وحدت و معرفی دوران پرافتخار دفاع مقدس، فرهنگ و تاریخ مردم استان ایلام باشد. مردم مرزدار استان ایلام در دوران هشت سال دفاع مقدس جان و مال خویش را فدای دفاع از خاک این کشور نمودند و شایسته نیست امروز افرادی بدون اینکه زحمت اندکی تحقیق و کنکاش به خود داده، با تحریف تاریخ پرافتخار و سراسر غرور آفرین مردم این دیار، با احساسات و عواطف آنان بازی شود.»

وی خواستار عذرخواهی کارگردان این سریال و توقف پخش «ایلدا» از صدا و سیما شده است.

خودآموز، مدیر کل ارشاد ایلام نیز در اعتراض به این سریال اظهار داشت:« ناآشنایی کارگردان و تهیه‌کننده این اثر با بافت فرهنگی، قومی و اجتماعی این مناطق یک ملغمه‌ گویشی، زبانی و موسیقایی را رقم زده که درک و تحلیل آن نیاز به هیچ سواد و تخصص هنری ندارد.»

توضیحات کارگردان قانعشان نمی کند

البته بارها راما قویدل به عنوان کارگردان و سبط احمدی در مقام تهیه کننده این سریال دراین خصوص توضیح داده اند که قصد و نیتشان در «ایلدا» نشان دادن دلاوری های همه اقوام مرزنشین در غرب کشور بوده نه شهر و روستای خاصی؛ از سوی دیگر چون این سریال از یک شبکه ملی قرار بوده پخش شود تا یک شبکه استانی، جهت فهم همه هم وطنان، ترجیح داده اند از گویش و زبان خاصی استفاده نکنند تا سریال مخاطبان بیشتری داشته باشد.

در میانه اعتراضات نماینده ایلام در مجلس و آقای مدیر کل ارشاد به سریال «ایلدا» می شود نکات مهم تری را فقط جهت «یادآوری» به این عزیزان گوشزد کرد؛ بر اساس آمار رسمی مرکز آمار ایران، میزان نرخ بیکاری در این استان 8.3 درصد اعلام شده و این در حالی است که بنا بر گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام «بیش از 14هزار بیکار رسمی در این استان وجود دارد که عدد بسیار زیادی است. میانگین سن افراد بیکار در استان  29سال است و متاسفانه بیش از 47درصد بیکاران استان فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. »

یادآوری اولویت ها به آقایان نماینده

با وجود ظرفیتی که در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و حتی کشاورزی در استان وجود دارد، خبرهایی از اعتصاب چندین روزه کارگران پالایشگاه ایلام اورهال و NGL دهلران مبنی بر توقف اخراج کارگران و پرداخت دستمزدهایشان خبرساز شده بود.

متاسفانه شهرستان ایلام در آمار بیکاری و مشکلات اقتصادی کارگران، در رتبه های بالای کشوری قرار دارد و جای تعجب است که آقای نماینده در این شرایط حساس کشور به جای بازخواست از مسئولان دولتی این استان و مسئولان کشوری، وارد حاشیه سازی پیرامون یک سریال شده است.

بسطامی حتی در طول 4 ماه نمایندگی مردم ایلام در مجلس نطق قابل توجهی نیز نداشته است؛ در حالی که یکی از راه های رساندن صدای مردم حوزه انتخابیه به گوش مسئولان بهره گیری از ابزاری مانند نطق خواهد بود.

قرار دادن اینگونه رفتارهای آقای نماینده در کنار یکدگیر این فضا را به ذهن متبادر می کند که وی تلاش می کند با این حاشیه سازی، خود را به نوعی پیگیر دغدغه های مردم ایلام معرفی کند، در حالی که قطعا مردم این استان غیور در شرایط فعلی کشور دغدغه های مهم تری مانند معیشت، کار، ازدواج و ... را در اولویت های خود قرار داده اند.

این نکته نیز نباید فراموش شود که استان ایلام خود یک استان فرهنگی و پیشرو در زمین هنرهای مختلف است؛ عبدالجبار کاکایی شاعر برجسته کشورمان و علی شادمان بازیگر جوان و با استعداد سینما و تلویزیون از ثمرات فضای هنر پرور استان ایلام هستند؛ اما متاسفانه در سایه بی توجهی نمایندگان مجلس و دستگاه های مسئول دولتی و رفتن به سمت حاشیه های اینچنینی، مردم این استان درگیر مشکلات معیشتی بسیاری هستند.

البته اگر سریالی به قومی از کشورمان توهین کرده باشد و مردم غیور استانی را مکدر؛ وظیفه هر نماینده مجلسی است که با پیگیری های خود از حق مردم آن استان و شهر دفاع کند. ولی با وجود مسائل بسیار مهمتری از قبیل مشکلات بیکاری، ازدواج، اعتیاد و بسیاری از اولویت هایی که از مردم ایلام تا به حال دریغ شده؛ برجسته کردن اعتراض مردم ایلام در رسانه ها به یک سریال، دردی از درد آن ها دوا خواهد کرد؟

این در حالی است که سریال ایلدا نه تنها توهینی به عشایر غیور کرد نکرده است، بلکه برای اولین بار حماسه سازی این قوم صبور در دوران دفاع از کشور را به سیما آورده است.

در سوی دیگر ماجرا نیز باید به مدیر کل ارشاد ایلام گفت که بهتر نیست به جای اعتراض به یک سریال، عملکرد و تلاش اداره خود در جهت رشد و اعتلای فرهنگ و هنر این استان را با مردم مرور کنید و به آن ها توضیح دهید که برای این مهم تاکنون چه کارهایی صورت گرفته است؟ بهتر نیست به جای حاشیه سازی صرف یک سریال، به اولویت ها و کارهای نکرده مهمتری اشاره شود.

مدیرکل ارشاد ایلام بهتر است به این سوال پاسخ دهد که در طول دوران عملکرد خود چند فضای جدید فرهنگی و برنامه هدفمند را برای اعتلای فرهنگ این استان مقاوم، ایجاد و اجرا کرده است؟ آنهم در شرایطی که این استان یکی از مهم ترین محورهای تبادل اقتصادی ما با کشور همسایه است و می توان با کار فرهنگی جدی، از ظرفیت تبادلات تجاری، در جهت فرهنگ سازی نیز بهره برد.

جالب اینجاست که در اقدامی مشابه، جلیل مختار، نماینده مردم آبادان نیز در اعتراض به پخش سریال«نجلا» از شبکه سوم سیما، با بیان اینکه تصاویر نمایش داده شده در این سریال از فرهنگ و رفتار مردم آبادان خلاف واقع است از مدیران رسانه ملی خواست تا پخش این سریال را متوقف کنند.

هنوز از خاطرمان نرفته که پروژه و سریال عظیم «سرزمین مادری» به کارگردانی کمال تبریزی در حاشیه ای که توهین به قوم بختیاری از آن یاد شد و اعتراض نماینده های بختیاری مجلس و در پی آن به آشوب خیابانی مردم چند شهر منجر شد، چه خسارت هایی به ارمغان آورد.

اعتراض و خسارتی که می شد با سعه صدر و درایتی هوشمندانه، آن را تبدیل به فرصتی برای به تصویر کشیدن رشادت های قوم بختیاری قلمداد کرد.

انتهای پیام/

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب