کد مطلب: 47421
تاریخ انتشار : 1399-06-26 09:41
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شعر دفاع مقدس همزمان با شروع دفاع مقدس آغاز شد، گفت: شعر دفاع مقدس از همان مقطع تاکنون به عنوان بخشی از روایت دفاع مقدس برجا خواهد ماند.

به گزارش ايلام بيدار ،  دوازدهمین نشست سه شنبه‌های تکریم که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار و در آن از مقام شامخ شهید علی پرنیان از شهدای استان یزد و خانواده ایشان تکریم شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه با اشاره به اینکه در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس هستیم، افزود: با توجه به ویژگی‌های شهید پرنیان و خانواده ایشان، مشخص است که هم این شهید بزرگوار و هم خانواده‌اش اهل فرهنگ و دیانت هستند و برادر شهید پرنیان از شاعران شهیر استان یزد به شمار می‌آیند.

صالحی با اشاره به نحوه شهادت شهید علی پرنیان و به شهادت رسیدن همزمان ۲۶ شهید دیگر با وی، تأکید کرد: این واقعه مصیبت‌نامه‌ای است که کمتر روایت شده که ۲۶ شهید به شکل مظلومانه‌ای با هم به شهادت برسند و اتفاق غم‌باری است که در تاریخ ایران می‌ماند و بخشی از سند مظلومیت شهدای ما در دوران دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: برادر شهید پرنیان از شاعران به نام استان یزد هستند و در حوزه شعر آئینی، اجتماعی و طنز جایگاه درخوری دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: یکی از دلایلی که امروز این استان را برای تجلیل از خانواده شهدا انتخاب کردیم این بود که برادر این شهید از شاعران کشور هستند و در آستانه روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی که همزمان با روز درگذشت استاد شهریار از شاعران بزرگ کشورمان است، هستیم.

وی ادامه داد: ۲۷ شهریور روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی است و استاد شهریار از شاعران شهیر معاصر کشورمان است که در دهه پایانی عمر خود با حوزه انقلاب نسبتی برقرار و پس از آن هم به طور عمیق و خاص با دفاع مقدس ارتباط برقرار کرد.

صالحی افزود: از همان ابتدای دفاع مقدس شاعران ما با این واقعه ارتباط برقرار کردند و در همان روز آغاز جنگ شعر معروف «خلبانان» اثر بابک رادمنش سروده شد.

وی گفت: از بابک رادمنش نقل است که گفته: خانه ام کنار فرودگاه بود و آن شبی که بعثی ها به ایران حمله کردند صدای مهیب انفجاری را شنیدیم  و همان جا شعر و آهنگی در ذهنم پدید آمد و آن را آماده و به رادیو بردم و سرود خلبانان خلق شد.

صالحی با اشاره به تمدن و فرهنگ استان یزد ادامه داد: این استان یکی از مهدهای جدی حوزه شعر بوده و شعر آئینی یزد پشتوانه جریان سوگواره های عظیم‌الشأن این استان به شمار می‌آید. شکوه عاشورایی یزد به پشتوانه شعر بلند و شعرای بزرگ آن و همچنین شهدای دفاع مقدس آن است.

وی در پایان گفت: به اعتبار اینکه خانواده شهید پرنیان هم فرزند خود را تقدیم نظام و ایران کرده و هم از طریق شعرهای خود روایتگر دفاع مقدس است، قابل تقدیر هستند.

پیش از سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس هرهفته از برخی خانواده‌های شهدا در استان‌ها تجلیل می‌شود و این هفته در دوازدهمین هفته تجلیل از خانواده شهید علی پرنیان در استان یزد تقدیر می‌شود.

در ابتدای این نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گزارشی از مجموعه اقدامات این اداره کل در حوزه دفاع مقدس ارائه کرد.

همچنین آیت الله ناصری امام جمعه این استان و نماینده ولی فقیه گفت: لازم است وصیت نامه‌های شهدا بازگو شود تا به نسل امروز و نسل‌های آینده منتقل شود تا آن ها از زندگی این شهیدان آگاهی یابند.

در پایان این نشست آیت الله ناصری با لوحی به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانواده شهید علی پرنیان تقدیر کرد.

انتهای پیام/

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب