کد مطلب: 39877
تاریخ انتشار : 1398-09-10 09:42
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: شعار «تئاتر برای همه» هنوز یک شعار است! کدام خانواده این روزها می‌تواند 120 هزار تومان پول بلیت تئاتر تهیه کند؟! تئاتر باید در کنار مردم باشد و دغدغه‌های آنها را مطرح کند.

به گزارش ايلام بيدار ،  نشست خبری چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه های مسجد صبح امروز با حضور کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و دبیران جشنواره برگزار شد.
کوروش زارعی در این نشست عنوان کرد: این جشنواره برای حوزه هنری یک رویداد استراتژیک و مهم است. بعد از حضور من در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری این سومین دوره برگزاری آن است. نزدیک به دو دهه این جشنواره برگزار نشد و با آمدن ما دوباره جریان برگزاری آن آغاز شد. 
وی با بیان اینکه سال گذشته اتفاق خوبی بین حوزه هنری و ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد اتفاق افتاد و تفاهمنامه ای مبنی بر همکاری این دو نهاد امضا شد، افزود: قرار بر این است که انرژی دو مجموعه تجمیع شود و علاوه بر همکاری در جشنواره بچه های مسجد در تولید نمایشنامه، آموزش و سایر رویدادهای مرتبط مشارکت و تعامل بین شان صورت بگیرد. از جمله این که سال قبل همزمان با چهل سالگی انقلاب 40 گروه نمایشی در 40 مسجد به اجرا پرداختند. 
وی با اشاره به اینکه بچه های مسجد شامل نیروهای جوان و نوجوان و مردمی حتی شامل داوران است، گفت: این جشنواره به جوانان فرصت آزمون و خطا می دهد تا آینده سازان تئاتر باشند. نکته مهم این جشنواره گروه محوری در آن است. جوایز به گروه ها تعلق می گیرد سال آینده داوری کارها هم تغییر خواهد کرد.
علی هوشمند مدیر حوزه قزوین و دبیر هنری جشنواره نیز گفت: فراخوان جشنواره مرداد ماه امسال منتشر شد و 116 اثر برای بازبینی به دبیرخانه رسید. 6 اثر از استان تهران و 110 اثر از سایر استان ها بودند. همچنین 15 اثر که شامل 7 گروه خانم ها و 8 گروه آقایان بود، به این رویداد راه یافت. همچنین قزوین، مازندران، گلستان، اردبیل، چهار محال و بختیاری، قم، آذربایجان غربی، لرستان، البرز، هرمزگان، خراسان رضوی همدان و بوشهر استان هایی هستند که به این جشنواره راه یافته اند. امیر مشهدی عباس، توحید معصومی و مرتضی نجفی مسئولیت داوری این جشنواره را برعهده دارند.  
هوشمند در ادامه توضیح داد: حسین پارسایی به عنوان هنرمندی که سنگ بنای این جشنواره گذاشته است و همچنین ناصر ایزدفر در این دوره مورد تجلیل قرار می گیرند. این جشنواره سه گروه برگزیده دارد و یک جایزه مردمی و جایزه مرحوم فرج الله سلحشور به گروهی که از نظر داوران، منشور جشنواره و کیفیت اثر مورد تایید باشد اهدا می شود. محمدرضا آزاد و سید حسین فدایی حسین به برگزاری کارگاه های تخصصی و آموزش مبتنی بر آثار شرکت کنندگان می پردازند. مکان ورکشاپ ها نیز مسجد امام حسن عسکری(ع) در قزوین خواهد بود. 
همچنین در ادامه نشست مجتبی میرزایی نسب دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی «بچه های مسجد» نیز طی سخنانی گفت: چهار مسجد در شهر قزوین برای مقطع قبل و بعد از نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا میزبان نمایش ها هستند. مساجد چهارده معصوم، جوادالائمه، توحید و امام حسن عسکری(ع) برای این اجراهای عمومی انتخاب شده اند. داوری نمایش ها هم در شبستان امام علی(ع) هم صورت می گیرد. همچنین در جریان جشنواره یک روز برگزاری کارگاه ها اختصاص دارد و افتتاحیه و اختتامیه نیز به ترتیب روز دوشنبه 11 و پنجشنبه 14 آذر در شبستان امام علی(ع) برگزار می شود. همچنین بخش داوری از نگاه مردم نیز به واسطه آرای مردمی صورت می گیرد.
*اجرای نمایش‌هایی با موضوع خانواده، داعش و حقوق‌های نجومی!
کوروش زارعی در بخش پرسش و پاسخ با رسانه ها عنوان کرد: شرکت کنندگان این جشنواره جوان و نوجوان هستند و نگاه به کار آن ها، تئاتر حرفه ای نیست. زیرا هدف ما استعدادیابی است. ما گروه هایی داریم که در مساجد روستاها، تئاتر را به طور جدی دنبال می کنند و با کشف و شناسایی آن ها جریان آموزشی بلندمدتی برایشان آغاز می شود تا به تئاتر حرفه ای کشور معرفی شوند.
وی ادامه داد: این نگاه آینده نگرانه در حوزه هنری و وزارت ارشاد برای تربیت نسلی جدید برای آینده تئاتر ضروری است. شعار «تئاتر برای همه» که هنوز فقط یک شعار است! محقق شود. کدام خانواده این روزها می تواند 120 هزار تومن پول بلیط تئاتر تهیه کند؟! تئاتر باید در کنار مردم باشد و دغدغه های آن ها را مطرح کند.
زارعی اظهار داشت: در این جشنواره سعی کردیم مسائل مبتلا به خانواده ها، جوانان و اجتماع را در نمایشنامه هایی که در دستور کار سفارش داریم، مطرح کنیم. همچنین درباره داعش، حقوق های نجومی و... در این جشنواره نمایشنامه هایی به اجرا در می آیند. زبان نمایش ها نیز ساده و امروزی است و سعی می شود در قالبی جذاب برای عموم اجرا شود. این جشنواره می خواهد مردم را تئاتربین کند. 
وی در پایان توضیح داد: تبلیغات محیطی این جشنواره از امروز آغاز می شود. ضمن این که اطلاع رسانی به دلیل شرایط اخیر اینترنت تا حدودی دچار مشکل بود که در این روزها برطرف شده و اطلاع رسانی رسمی از طریق رسانه های مختلف انجام می شود. 
چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی «بچه های مسجد» 12 تا 14 آذر ماه در شهر قزوین برگزار می شود.
انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب