کد مطلب: 39120
تاریخ انتشار : 1398-08-02 09:20
رئیس مرکز آمار ایران گفت: نرخ تورم منتهی به مهرماه 42 درصد بوده که در قیاس با همین آمار در ماه قبل 0.7 درصد کاهش یافته است.

به گزارش ايلام بيدار ،  جواد حسین‌زاده رئیس مرکز آمار ایران امروز در نشست خبری به مناسبت روز آمار و برنامه‌ریزی در مورد نرخ تورم مهرماه اظهار داشت: نرخ تورم منتهی به مهرماه 42 درصد بوده که در قیاس با همین آمار در ماه قبل 0.7 درصد کاهش یافته است. تورم نقطه به نقطه مهرماه به 28.3 درصد رسیده است. همچنین تورم ماهانه در مهرماه امسال 1.7 درصد بوده که در قیاس با همین آمار در ماه قبل 1.2 درصد افزایش داشته است. 

وی ادامه داد: بعد از 16 ماه افزایش تورم سالانه از این ماه روند کاهشی به خود گرفته که البته به معنای کاهش سرعت افزایش قیمت کالاها است. همچنین کاهش تورم نقطه‌ای از اردیبهشت ماه شروع شده و سرعت کاهش آن افزایش یافته است. 

وی افزود: با بیان اینکه «همگرایی» شعار مهم امسال ما است، اظهار داشت: در نظامات کنونی نمی‌توان صراف با آمارگیری سنتی کار کرد. نظامات آماری به سمت مدرنیته پیش رفته‌اند؛ یکی از مهم‌ترین فاکتورها در این زمینه روش‌های ثبتی‌مبنا که پایه اصلی آن داده‌های دستگاه‌های اداری و اجرایی است.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: داده‌های اداری که در دستگاه‌های اجرایی تولید می‌شوند. پس از کسب این ریزداده‌ها، با پردازش و تجمیع، به ریزداده‌های آماری تبدیل شده و با تعامل با نظام جامع ثبت‌های آماری (ایران‌استارز) تبدیل به آمار رسمی می‌شوند.

به گفته حسین‌زاده سرشماری‌های ثبتی‌مبنا یکی از نتایج این شیوه آمارگیری است.

وی با تاکید بر اینکه شیوه ثبتی‌مبنا به پویایی و آنلاین شدن آمار کمک می‌کند، گفت: این شیوه به بهبود ارز‌ش‌افزوده دستگاه‌ها کمک می‌کند، زیرا در تلاقی با آمار دستگاه‌های دیگر منجر به افزایش کیفیت داده‌های تولیدی می‌شود‌ و همچنین در صرفه‌جویی هزینه‌ها نیز نقش موثری دارد.

حسین‌زاده افزود: در نظام آماری بهره‌وری به معنای «آمار رسمی بیشتر با کیفیت، اطلاعات و تفکیک بیشتر و در سطوح جغرافیایی و هزینه کمتر» است.

*فهرست آمار رسمی تهیه شد

رئیس مرکز آمار ایران در ادامه با اشاره به تدوین برنامه توسعه آمار کشور با رویکرد نهادسازی نظام آمار کشور، اظهار داشت: این برنامه سال گذشته ابلاغ شد و تا سال ۱۴۰۰ در دستور کار ما خواهد بود. 

وی ادامه داد: پیش‌نویس قانون آمار در مردادماه به تصویب شورای عالی آمار رسید و پس از تصویب در هیات دولت به مجلس ارسال خواهد شد.

حسین‌زاده همچنین به فهرست آمارهای رسمی اشاره کرد و گفت: این فهرست به پرهیز از موازی‌کاری، هدررفت منابع و تشخیص آمار رسمی از غیررسمی کمک می‌کند.

در ادامه نشست، فرامرزی معاون اقتصادی مرکز آمار ایران نیز در رابطه با اعلام نرخ رشد اقتصادی، گفت: در جلسه ۵۹ شورای عالی آمار حذف موازی‌کاری و تولید آمار تورم از سوی مرکز آمار ایران مصوب شد؛ اما در حوزه رشد اقتصادی، بانک مرکزی باید محاسبات ملی خود را به مرکز آمار ارائه و مرکز آمار با بهره‌گیری از این محاسبات و اطلاعات خود مرکز، رشد اقتصادی را اعلام کند. 

وی افزود: در حال حاضر منتظر هستیم که بانک مرکزی نتایج محاسبات ملی خود را با مرکز ارسال کند که تاکنون بانک مرکزی تاخیر داشته است.

همچنین نصیری معادن مرکز آمار ایران در پاسخ به این سوال که نرخ بیکاری و اشتغال اعلام شده از سوی مرکز آمار دارای ابهام است، اظهار داشت: طبق گفته نوبخت ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات از زمستان ۹۶ تاکنون در حوزه اشتغال تزریق شده است؛ همچنین تغییرات جوی موجب بهبود اشتغال در حوزه کشاورزی شده است.

وی افزود: تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال شاهد افزایش ۱۷۰ هزار نفری اشتغال روستایی بودیم؛ داده‌های ثبتی بیمه شده‌های تامین اجتماعی اجباری افزایش داشته است؛ همچنین تعداد کارگاه‌های تحت پوشش تامین اجتماعی رو به افزایش است.

نصیری در پاسخ به سوال فارس مبنی بر ارتباط رشد اقتصادی با اشتغال، بیان داشت: طبق آمار اخذ شده از سال ۸۵ تا ۹۶، به عنوان مثال در بخش معدن (شامل نفت و گاز) حداکثر اشتغال ۱۹۰ هزار و حداقل ۱۰۷ هزار نفر داشته‌ایم.

معاون مرکز آمار ایران تاکید کرد: رشد اقتصادی متناسب با ایجاد شغل در رابطه با اقتصاد کشور ما نمی‌تواند به طور کامل درست باشد. اگر رشد داشته باشیم می‌توانیم به تدریج شاهد اثرگذاری این شاخص روی اشتغال باشیم.

وی افزود: در دراز مدت با رشد جمعیتی که رخ می‌دهد، با مشکلات آن نیز روبه‌رو می‌شویم.

رئیس مرکز آمار با بیان اینکه بین بازار کالا و خدمات و بازار کار ارتباط وجود دارد، گفت: بین این دو بازار تغییر فاز وجود دارد. از سویی دیگر نیز اگرچه نرخ بیکاری یک شاخص اقتصادی است اما به دلیل چسبندگی قراردادها، یک شاخص اجتماعی نیز محسوب می‌شود؛ همچنین تنوع کار در بازار کار ایران همچون کار موردی و فصلی زیاد است. 

وی تاکید کرد: از سویی دیگر در صورت بروز رکود اقتصادی، سریعا نیروهای کار اخراج نمی‌شوند، قوانین ما مانع این اقدام می‌شود.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به طرح آمارگیری نیروی کار، افزود: در این طرح از ۱۸۰ هزار خانوار در هر فصل (یک درصد) آمارگیری می‌شود. تحقیق ما توصیفی و تبیینی است.

وی در پاسخ به این سوال فارس که محل کاهش نرخ بیکاری فصل تابستان از کجا بوده است، گفت: در حوزه‌هایی از جمله کشاورزی، دامپروری، ساختمان، حمل و نقل و کسب و کارهای نوین همچون اسنپ و تپسی شاهد افزایش اشتغال بوده‌ایم.

وی در مورد سری زمانی تورم عنوان کرد: برای تکمیل سری زمانی تورم از سال ۱۳۱۵ از ارقام بانک مرکزی استفاده شده است.

وی در مورد استقلال مرکز آمار ایران و ارائه آمار اظهار داشت: مرکز وظیفه سیاست‌گذاری پولی ندارد که این موضوع را در اعلام آمار دخیل کند. ۹۸ درصد مراکز آمار دنیا زیرنظر دولت‌ها هستند. از این رو باید استانداردهای بین‌المللی رعایت شود تا مشکلی پیش نیاید.

وی گفت: زمانی که بانک مرکزی آمار می‌داد مرکز آمار هنوز در ایران شکل نگرفته بود. مرکز آمار در سال ۴۴ ایجاد و در سال ۵۳ تولید آمار تورم و اشتغال بر عهده مرکز آمار گذاشته شد. برای تکمیل سری زمانی تورم از ارقام بانک مرکزی استفاده شده است.

حسین‌زاده در مورد رابطه افزایش نرخ سن بیکاری و اشتغال از ۱۰ به ۱۵ سال، افزود: سری زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله اصلا برای کشور خوب نیست و در بسیاری از کشورها سن کار را از ۱۵ سال محاسبه می‌کنند.

ادامه دارد...

 

انتهای پیام/ر

برگزیده سایت

ایلام بیدار گزارش می دهد؛
رئیس اتاق بازرگانی ایلام در واکنش به بلوکه کردن دارایی های ایران توسط توسط کره جنوبی:

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب