کد مطلب: 38562
تاریخ انتشار : 1398-07-14 08:27
جانشین وزیر دفاع گفت: بزودی با استفاده از موشک‌های ماهواره‌بر بومی، ماهواره طلوع را که ماهواره‌ای هواشناسی است در مدار قرار خواهیم داد.

به گزارش ايلام بيدار ،  سردار «قاسم تقی‌زاده» جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز (شنبه) در دومین همایش ملی مصون‌سازی زیرساخت‌ها و صیانت از مردم که در وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: مجموعه نیروهای مسلح و صنعت دفاعی توانست فعالیت‌های علمی و صنعتی را در سطح ملی مدیریت و پیش ببرد و به طور طبیعی و با توجه به تکنولوژی‌ها و فناوری‌های سلاح‌های دشمنان و تهدیدات موجود از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا، فناوری‌های مقابله و تکنولوژی‌های جهشی دفاعی را طراحی و به‌کار گرفته است.
وی به بودجه ۷۰۰ میلیارد دلاری نظامی آمریکا اشاره و بیان کرد: اگر ما می‌خواستیم به سبک اتحاد جماهیر شوروی سابق وارد رقابت تسلیحاتی با آمریکا شویم که البته اتحاد جماهیر شوروی به دلیل همین رقابت دچار فروپاشی شد، ممکن بود مشکلاتی هم برای ما به وجود می‌آمد.
جانشین وزیر دفاع با اشاره به دوران حضور خود در «ناسا» گفت: تعداد زیادی از کارکنان ناسا ایرانی هستند؛ پس می‌توان از این ظرفیت‌ها در داخل کشور استفاده و با توجه به داشته‌ها داخلی و اعتماد به جوانان به توانمندی دفاعی رسید.
سردار تقی‌زاده به استراتژی اتخاذ شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با آمریکا اشاره و عنوان کرد: با تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، ما در مقابل دشمن به یک جنگ و دفاع نامتقارن پرداختیم و بر همین اساس، فناوری‌ها و تجهیزاتی که تولید شد، ویژه و خاص جمهوری اسلامی ایران است.
وی همچنین گفت: روزی که فعالیت در حوزه موشکی را شروع کردیم، پنج نفر بودیم و روی موشک‌های زمین به زمین کار می‌کردند، اما بعد از مدتی به این نتیجه رسیدیم که نباید انفعال داشته باشیم و باید با ابتکار پیش برویم؛ لذا برای ایجاد بازدارندگی مؤثر بحث تهاجمی را مد نظر قرار دادیم؛ به همین دلیل تمامی فعالیت خود را جهت ایجاد بازدارندگی فعال متمرکز کردیم.
جانشین وزیر دفاع ادامه داد: ما در حوزه موشک زمین به زمین در دو بعد سوخت جامد و مایع تحقیقات بسیار گسترده‌ای انجام داده‌ایم و تا برد ۲ هزار کیلومتر به موشک‌های نقطه‌زن دست یافته‌ایم که همه این دستاورد‌ها بر اساس فناوری و فرمول‌های خاص خودمان است.
برنامه وزارت دفاع برای بومی‌سازی صنعت هوایی کشور/ پرتاب ماهواره «طلوع» در آینده نزدیک
سردار تقی زاده با اشاره به اینکه موفقیت‌های موشکی ما اکنون در ۹۳ دانشگاه تدریس می‌شود، افزود: بزودی با استفاده از موشک‌های ماهواره‌بر بومی، ماهواره طلوع را که ماهواره‌ای هواشناسی است در مدار قرار خواهیم داد.
این مقام ارشد نظامی با بیان اینکه یک برنامه ۱۰ ساله برای بومی‌سازی صنعت هوایی کشور و دستیابی به فناوری‌های لازم در حوزه هواشناسی داریم، گفت: تاکنون ۱۱ پرتاب موفق در بخش حوزه موشک‌های ماهواره‌بر داشتیم.
وی افزود: در موشک‌های دوربرد زمین به زمین نیز از سوخت جامد استفاده می‌کنیم که با استفاده از این فناوری در موشک‌های ذوالفقار که با آن پایگاه‌های داعش را در بوکمال و دیرالزور مورد اصابت قرار دادیم که به واسطه آن ۷۴ نفر از فرماندهان داعش کشته شدند و این باعث شد کار داعش تمام شود، استفاده کردیم؛ البته بنابر تأکیدات رهبر انقلاب، دقت موشک‌ها را افزایش دادیم و کار‌های بزرگ علمی و بومی ارزان‌قیمت در این حوزه انجام شد.
جانشین وزیر دفاع ادامه داد: بخش موشک‌های کروز با برد ۸۰۰ و هزار و ۲۰۰ کیلومتر را با نام «هویزه» کامل کردیم؛ البته در این حوزه فعالیت‌های بسیاری صورت گرفته است که رسانه‌ای نکردیم؛ در بخش دوش‌پرتاب‌ها نیز از سنسور‌های بومی استفاده کردیم که خیلی از کشور‌ها فاقد چنین سنسور‌های دوگانه‌ای در این بخش هستند.
سردار تقی‌زاده همچنین بیان کرد: در موشک‌های ضد زره با استفاده از لیزر دارای موشک‌هایی مثل هویزه هستیم که کاربرد آن علیه داعش بسیار مؤثر بود و امروز این موشک جزو دو موشک معروف محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: در بحث موشک‌های پدافند هوایی در کنار برد‌های کوتاه، چندی پیش سامانه «باور ۳۷۳» رونمایی شد که دارای تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای است؛ آمریکایی‌ها به خوبی آن را می‌دانند و این فناوری را می‌شناسند؛ زیرا پهپاد جاسوسی آمریکا با همین تجهیزات بومی ساقط شد.
جانشین وزیر دفاع افزود: ۲ هزار و ۷۴۵ پروژه تحقیقاتی با هزینه‌ای بالغ بر ۴۴۷ میلیارد تومان در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در دست اقدام است و ۲۸۳ پروژه دکتری نیز در همین راستا در حال انجام است.
سردار تقی‌زاده قدرت دفاعی و بازدارندگی دفاعی را در کنار دیپلماسی بسیار کارآمد دانست و گفت: اگر کشوری ضعیف باشد،  آمریکایی‌ها حتما به آن حمله می‌کنند؛ زیرا آن‌ها به مسئله صرفه و منفعت در اقدامات خود توجه دارند و اگر ببیند تهاجم به کشور ما مثل عراق و افغانستان برای آن‌ها صرفه دارد، حمله می‌کنند، اما اگر ببینند کشوری توان دفاع دارد با او وارد جنگ نمی‌شوند.
وی تصریح کرد: اکثر منافع آمریکا در ۲۲۰ کیلومتری ما قرار دارند که اگر ضربه‌ای به ما بزنند، منابع آن‌ها مورد اصابت قرار می‌گیرد؛ ۶۰ هزار آمریکایی در ۳۶۰ درجه کشور ما حضور دارند و آن‌ها قطعا این عقلانیت را دارند که اقدامی علیه ما نکنند و می‌فهمند که تجهیزات و امکاناتی می‌سازیم که با بهره‌گیری از آن‌ها توانسته‌ایم در حدود ۳۷ حمله‌ای که هواپیما‌های بدون سرنشین آن‌ها داشتند، این پهپادها را سرنگون کنیم و بنشانیم.
جانشین وزیر دفاع در ادامه گفت: ما امروز جزء کشور‌های برتر در عرصه فناوری، کنترل و شناسایی و انهدام پهپاد هستیم و رادار‌ها و سیستم‌های میکروالکترونیک بسیار پیشرفته‌ای داریم؛ همچنین در بحث ساخت هواپیمای جنگنده نیز توانسته‌ایم جنگنده پیشرفته «کوثر» را تولید کنیم.
سردار تقی‌زاده اضافه کرد: در حوزه ساخت بالگرد، ناوچه و قایق‌های تندرو هم کار‌های بزرگی انجام شده است و تحول بزرگی در تکنولوژی‌های روز داشته‌ایم؛ البته قرار نیست ما چیزی بسازیم که آن‌ها دارند، بلکه خواست و نیاز خود را تولید می‌کنیم و دیدید که پهپاد جاسوسی آمریکا چگونه با تجهیزات بومی، شناسایی و سرنگون شد.
وی ادامه داد: در زمان هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی یک هواپیما بسیار پیشرفته «p ۸» آمریکایی نیز در پشت سر آن در حال پرواز بود، اما چگونه نتوانستند از این تجهیزات علیه رادار‌های ما استفاده کرده و آن‌ها را مختل کنند؛ این نشان می‌دهد که ما کار خود را با استفاده از تکنولوژی‌های نامتقارن و بسیا ارزان‌قیمت به خوبی انجام داده‌ایم.
جانشین وزیر دفاع عنوان کرد: ما به دنبال این هستیم که سلاحی بسازیم که از سلاح آمریکا برتر و البته قیمت آن ارزان‌تر و متناسب با جغرافیای تهدید باشد؛ البته تمام این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که میانگین سنی دانشمندان وزارت دفاع ۳۳ سال است و آن‌ها آماده کار‌های بزرگی هستند.
سردار تقی‌زاده توجه به اصول پدافند غیر عامل در مدیریت شهری را برای کاهش آسیب‌پذیری بسیار مهم دانست و گفت: عدم رعایت اصول پدافندی در مدیریت شهری می‌تواند تبعات گسترده‌ای برای ما داشته باشد؛ به همین جهت نیاز‌مند کسب آمادگی‌های لازم برای افزایش آمادگی جهت کاهش آسیب‌ها هستیم.
توقف پرواز هواپیما‌های «U۲» آمریکا در پی ساخت سامانه «باور ۳۷۳» توسط ایران
وی در ادامه با اشاره به انتقال ناوگان پنجم آمریکا از بحرین، اظهار داشت: تحرک‌های آمریکا در منطقه به صورت ساعتی رصد می‌شود؛ به عنوان مثال هواپیما‌های «U۲» آمریکا که از قبرس بلند می‌شدند و روزی دو بار در منطقه پرواز می‌کردند با ساخت سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ متوجه شدند که این سامانه می‌تواند آن‌ها را رهگیری و منهدم کند؛ لذا این پرواز‌ها را متوقف کردند.
جانشین وزیر دفاع ادامه داد: سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ تا ارتفاع ۲۷ کیلومتر و برد ۲۰۰ کیلومتر می‌تواند پیشرفته‌ترین هواپیما‌های آمریکا را شناسایی و منهدم کند.
سردار تقی‌زاده در ادامه با اشاره به اینکه برای ۱۵ سال آینده راهبرد بسیار بزرگی را برای دفاع از کیان مقدس ایران اسلامی طرح‌ریزی کردیم، عنوان کرد: امروز بهترین آزمایشگاه‌ها را در دانشگاه‌ها داریم؛ البته تا چندی پیش تنها دانشگاه شریف این توانمندی را داشت، اما امروز در تمام کشور زیرساخت‌های علمی و ساختار‌های فنی و علمی را آماده کرده‌ایم.
وی افزود: پدافند غیرعامل، مؤثر و بازدارنده است به خصوص در مسائل سایبری؛ البته کار‌های بسیار بزرگی تا کنون صورت گرفته است؛ به عنوان مثال وزارت دفاع پروژه‌های بزرگی را برای پدافند و جلوگیری از تهاجم دشمن به صورت فضای مجازی انجام داده که فعالیت‌های سایبری در رزم و سایبر الکترونیک از آن جمله است؛ البته امیدواریم بتوانیم این فعالیت‌ها را به صورت رسانه‌ای اعلام کنیم.
جانشین وزیر دفاع در خصوص استفاده از ربات در جمع‌آوری و خنثی‌سازی مین‌ها هم گفت: در جمع کردن مین‌ها در ماه حدود سه شهید می‌دادیم، اما امروز خوشبختانه با استفاده از تولیدات وزارت دفاع مانند ربات‌های هوشمند، آن اتفاقات دیگر رخ نمی‌دهد؛ اکنون مین‌هایی که به مرور زمان حتی تا عمق شش متری نیز قرار گرفته‌اند را با استفاده از همین ربات‌ها کشف و خنثی می‌کنیم.
انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب