در دیدار استانداران استان های مرزی ایران و عراق مطرح شد؛
گسترش همکاری استان های ایلام و واسط برای اربعین
کد مطلب: 36651
تاریخ انتشار : 1398-04-13 09:44
در دیدار استانداران استان های مرزی ایران و عراق بر گسترش همکاری استان های ایلام و واسط برای اربعین تأکید شد.

به گزارش ايلام بيدار ، "قاسم سلیمانی"، استاندار ایلام دشتکی عصر چهارشنبه در راس هیئتی به استان واسط عراق سفر کرد و در بدو ورود مورد استقبال محمد جمیل المیاحی استاندار جدید واسط عراق قرار گرفت.

وی در این خصوص گفت: روابط دو استان ایلام و واسط از گذشته حسنه بوده است و این دیدار نیز به مناسبات فی مابین تحرک بیشتری می بخشد.

وی ادامه داد: این روابط می تواند فراتر از محدوده دو استان در مناسبات بین دو کشور ایران و عراق تاثیر گذار باشد.

سلیمانی دشتکی در ادامه خواستار اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه های گذشته بین دو استان شد و افزود: با توجه به درپیش بودن اربعین نیازمند تعامل و همکاری گسترده تر برای هرچه باشکوه برگزار نمودن این مراسم بین المللی هستیم.

وی در ادامه خواستار تشکیل کمیته ای مشترک با ریاست دو استاندار در جهت مدیریت هرچه بهتر مراسم اربعین شد و گفت: بصورت متناظر کمیته های مشترک با مسئولیت مسئولان دو استان در حوزه های مختلف اربعین شکل گیرد که این مهم می تواند باعث ایجاد هم افزایی در مراسم اربعین شود.

استاندار ایلام در ادامه خواستار ایجاد کنسولگری در استان و مکاتبات لازم در خصوص حذف ویزا ما بین دو استان شد و تصریح کرد: همچنین لازم است در ایجاد بازارچه های دو طرف مرز و ایجاد یک شهرک صنعتی مشترک بر اساس توافقات قبلی پیگیری های لازم صورت پذیرد.

در ادامه این دیدار محمد جمیل المیاحی استاندار واسط عراق ضمن ابراز خرسندی از حضور استاندار ایلام و هیئت همراه در عراق خواستار مشارکت بیشتر استان در امور مختلف زوار ایرانی در خاک عراق شد و گفت: لازم است در حوزه های مختلف از جمله بهداشت و درمان مشارکت طرف ایرانی بیشتر شود.

وی در ادامه ضمن اعلام پایبندی به تعهدات در تفاهم نامه های قبلی اضافه کرد: علاوه بر مراودات مختلف با استان ایلام فصل مشترک و محوری ما با ایران برگزاری باشکوه مراسم اربعین است و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.

در پایان این دیدار در خصوص موضوعات مختلف از جمله مسائل مربوط به مرز، مقوله اربعین، مسائل تجار و بازرگانان، بازارچه های مرزی، بهداشت و درمان، حمل و نقل، منابع طبیعی و … بین دو طرف تفاهم نامه هایی امضا شد.

 

انتهای پیام/س

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب