کد مطلب: 32062
تاریخ انتشار : 1397-02-16 10:52
واضح است که روحانی از ناحیه اقتصاد کشور که یک تابلوی آن دلار 6400 تومانی و سکه 2میلیون و صدهزار تومانی است و محصول تدبیر و امیدآفرینی دولت خود اوست، تحت فشار است اما در تصميمي عجیب برای رهایی از این فشارها به سراغ جان کری که سقف تلاش‌های او برای برجام، چیزی نیست که خارج از سبد امریکا و در سبد ایران باشد، می‌رود.

به گزارش ايلام بيدار ،روزنامه آمریکایی بوستون گلوب مدعی شد که وزیر خارجه اسبق آمریکا با هدف نجات برجام در دو ماه اخیر دوبار با وزیر خارجه ایران دیدار کرده است. براساس گزارش رسانه ها، روزنامه آمریکایی بوستون گلوب نوشت: «جان کری» وزیر خارجه «باراک اوباما» با «محمد جواد ظریف» در نیویورک دیدار داشته است. بر این اساس دیدار مذکور با هدف نجات دادن توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 که یکی از دستاوردهای دولت اوباما به شمار می رود، انجام گرفته است. این روزنامه همچنین افزود: در این گزارش آمده است که کری ماه گذشته در همین باره با «فرانک والتر اشتاین‌مایر» رئیس جمهوری آلمان دیدار و رایزنی کرده است. وی همچنین با «فدریکا موگرینی» مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت و گوی تلفنی داشته و در پاریس و نیویورک به دیدار «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه رفته است. روزنامه آمریکایی از تلاش کری برای نجات برجام به عنوان «مأموریتی جسورانه» نام برده و نوشته است: او برای وارد آوردن فشارهای بیرونی روی دولت ترامپ برای ماندن در برجام به فهرست‌هایی از ارتباطاتش متوسل شده که در دوران حضورش در وزارت خارجه آمریکا جمع‌آوری کرده است.(1)

تمسخر جان کری
رئیس‌جمهور امریکا بامداد ‌‌‌‌‌شنبه در یک سخنرانی در نشست «انجمن ملی سلاح‌» با انتقاد از سیاست دولت‌های گذشته درباره کره‌شمالی از رویکرد خودش در قبال این کشور دفاع کرد و همین را بهانه انتقاد دیگری از توافق هسته‌ای با ایران کرد و در این میان هم به شکل معناداری جان کری را مسخره کرد. ترامپ با اشاره به آنچه به گفته وی هشدارهای برخی از کارشناسان درباره اجتناب از صحبت کردن درباره کره‌شمالی بوده، گفت: «برای سالیان متوالی ما این مشکل را داشتیم و آنها می‌گفتند، صحبت نکنید. ممکن است او (رهبر کره‌شمالی) را عصبانی کنید. حرف نزنید. اگر بیانیه وحشتناکی درباره ایالات متحده صادر شود، شما چیزی نگویید.» وی گفت: «همین اتفاق درباره ایران افتاده است. خاطرتان هست؟ ما آن توافق وحشتناک را امضا کرده‌ایم و آنها در خیابان‌‌‌‌‌ها راهپیمایی می‌کنند و مرگ بر امریکا می‌گویند.» ترامپ در ادامه گفت: «من گفتم، وقتی آنها راهپیمایی می‌کنند و مرگ بر امریکا می‌گویند کی با آنها توافق امضا می‌کند؟»

ترامپ در ادامه به انتقاد از «جان کری»، وزیر خارجه سابق امریکا پرداخت و گفت: «او بهترین مذاکره‌کننده‌ای که ما دیده‌ایم نیست. هیچ‌وقت از مذاکرات کنار نکشید، مگر در آن مسابقه دوچرخه‌سواری که زمین خورد و پایش شکست. فقط همان موقع بود! گفتم لااقل نگو پایت شکسته؛ داخل مذاکرات بمان و بگو که نمی‌خواهی مذاکره کنی. اینطوری شاید توافق بهتری بکنی.» رئیس‌جمهور امریکا در ادامه گفت: «و من از این ماجرا یاد گرفتم که آدم در سن 73 سالگی در مسابقه دوچرخه‌سواری شرکت نمی‌کند.» ترامپ سپس به انتقاد از هشدار‌‌‌‌ها درباره احتمال راه افتادن جنگ هسته‌ای با کره‌شمالی اشاره کرد و گفت: «درباره کره‌شمالی، می‌گفتند جنگ هسته‌ای راه می‌افتد. نه! می‌دانید چه چیزی باعث جنگ هسته‌ای می‌شود؟ ضعف باعث جنگ هسته‌ای می‌شود. ضعیف بودن شما را به سمت جنگ هسته‌ای سوق می‌دهد.»(2)

روحاني از جان کری به کری جان رسيد! 
غلامرضا صادقيان نیز طی یادداشتی نوشت: ظريف در ماه‌هاي اخير دو بار با جان‌كري ديدار كرده است. هر دو كه از دلواپسان جديد برجام هستند، سوداي نجات برجام را در سر دارند. ظاهراً اعتماد روحاني به جان كري – كه «امضايش تضمين است» - همچنان پابرجاست. اين تفاوت البته آشكار است كه روحاني در ايران، همه بدبختي‌ها و گرفتاري‌ها و عقب‌ماندگي‌ها و خسارت‌ها را از «دولت قبل» مي‌داند، اما در باب امريكا برعكس مي‌انديشد و همه گره‌گشايي‌ها را از دولت قبل امريكا و از دموکرات‌ها انتظار مي‌كشد! بهتر آن است که بگوییم روحانی با یک حزب و با یک فرد عهدنامه هسته‌ای بسته است نه با یک کشور که امریکا باشد.

برخی جمهوریخواهان نزدیک به رئیس‌جمهور امریکا معتقدند ترامپ دست كم براي يك دوره كوتاه مدت ديگر برجام را تمديد مي‌كند، در آن صورت باز هم به جاي منافع برجام صرفاً يك مشت حرف تكراري نصيب ملت مي‌شود و روحانی یک بار دیگر دربرابر منتقدان شناخته شده برجام كه تمديد دوباره آن را نشانه رضايت امريكا از برجام مي‌دانند، به صحنه مي‌آيد و تمديد برجام را علامت استحكام آن و ناچاري امريكا به تمكين از آن معرفي مي‌كند. وقت آن است که روحانی این بار توضیح دهد اگر برجام استحكام دارد و امريكا قدرت خروج از آن را ندارد، چرا اين روزها با نگراني شديد از سرنوشت برجام حرف مي‌زنند و دنبال «جان كري» افتاده‌اند و شاید او را «كري جان» صدا مي‌زنند و مثل اسفند روي آتش شده‌اند؟!

واضح است که روحانی از ناحیه اقتصاد کشور که یک تابلوی آن دلار 6400 تومانی و سکه 2میلیون و صدهزار تومانی است و محصول تدبیر و امیدآفرینی دولت خود اوست، تحت فشار است اما در تصميمي عجیب برای رهایی از این فشارها به سراغ جان کری که سقف تلاش‌های او برای برجام، چیزی نیست که خارج از سبد امریکا و در سبد ایران باشد، می‌رود.

عجیب‌تر از همه‌چیز آن است که روحانی درباره تلگرام با آنکه محرمانه‌های زیادی را از مردم مخفی می‌کند- از جمله اينکه او با فيلتر تلگرام موافق بوده و فقط زمان آن را نامناسب مي‌دانسته است- با هشتگ «محرمانه نداریم» حرف می‌زند اما در برجام محرمانه‌های ناگفتنی با کری جان دارد. اگر دیدار با کری دستاوردی دارد باید به اطلاع مردم برسد و اگر ندارد باید درباره ناکامی‌های دیدار دوباره با مردی که امضایش تضمین بود، به مردم توضیح داده شود.

روحانی اصولاً فردی امنیتی و محرمانه‌کار است، چنانکه هنوز از برخی جزئیات برجام مردم را آگاه نکرده است. وزرای او قراردادهای نفتی و قرارداد با پژو را محرمانه اعلام می‌کنند و برخی رفتارهای اقتصادی و اجتماعی دولت او شایسته هشتگ «کاملاً محرمانه» است و حالا اما خبر می‌رسد که او وزیر خارجه‌اش را به سراغ جان‌کری می‌فرستد؛ دموکرات پاشکسته‌ای که نوبت گاوچرانی‌اش فرا رسیده و احتمالاً مثل بسیاری از دولتمردان سابق امریکا روزها را در صفحات آگهی روزنامه‌ها به دنبال یک مزرعه پرورش گاو خوب است تا به دنبال ارضای احساساتی برود که برای بسیاری از کهنسالان امریکایی نوستالژیک است.

شاید ملاقات بعدی مذاکره‌کنندگان ما با او در حالی باشد که لباس گاوچران‌ها را به تن دارد و از سیاست دل کنده است، هر چند هنوز مثل زمان مذاکره دلش برای امتیازگیری بیشتر امریکا در برجام می‌تپد!(3)

 

انتهای پیام/الف

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب