کد مطلب: 32021
تاریخ انتشار : 1397-02-13 08:05
توقف تولید کشتارگاه صنعتی مرغ مانشت ایوان به علت مشکلات مالی، افزون بر تاثیر منفی بر بازار مرغ استان ایلام موجب بیکاری کارگران ونگرانی خانواده های انان شده است

به گزارش ايلام بيدار ، توقف تولید کشتارگاه صنعتی مرغ مانشت ایوان به علت مشکلات مالی، افزون بر تاثیر منفی بر بازار مرغ استان ایلام موجب بیکاری کارگران ونگرانی خانواده های انان شده است.

این واحد با هدف کشتار بهداشتی طیور و رفع مشکل عرضه غیر بهداشتی گوشت مزغ در سال 1385 با ظرفیت تولید سه میلیون قطعه راه اندازی شد.
این کشتارگاه یکی از 2 واحد صنعتی کشتار مرغ در استان ایلام است که تاکنون بدون وقفه فعالیت داشته و برای 79 نفر به صورت مستقیم و حدود 150 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد کرده است که اکنون بیکارشده اند.
مدیرعامل کشتارگاه صنعتی سپید مرغ مانشت ایوان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا مسائل مالی را از عمده مشکلات و عوامل تعطیلی این واحد اعلام کرد.
فرزاد باسامی ناهماهنگی دریافت و پرداخت موجب مختل شدن شرایط مالی این واحد عنوان کرد و گفت: این شرکت 20 میلیارد ریال مطالبات معوق از عاملان و سیستم توزیع دارد که هنوز دریافت نشده است.
وی گرانی مواد اولیه مصرفی شرکت همچون نایلون، سلفون، کارتن و ... ، وجود مشکل در سیستم توزیع را از دیگر عوامل تعطیلی کشتارگاه مرغ ایوان عنوان کرد.
وی افزود: این کشتارگاه از ابتدای فعالیت به مدت 10 سال دارای معافیت مالیاتی بوده و پس از پایان این مدت اکنون به دلیل تنگناهای مالی قادر به پرداخت مالیات تعیین شده نیست، هرچند تاکنون مالیات های مقرر را پرداخت کرده است.
وی وصول مطالبات، رفع مشکلات حسابرسی تامین اجتماعی، گره های مالیاتی، جلوگیری از زنده فروشی مرغ را از مهم ترین خواسته های مجموعه کشتارگاه صنعتی سپیدمرغ مانشت برای راه اندازی دوباره برشمرد.
وی افزود: تاکنون بارها با استاندار، فرماندار و مدیران دستگاه های مربوطه جلسه برگزار و مذاکره انجام شده و با حضور در چندین نشست ستاد تسهیل مشکلات، خواسته ها و حتی اعلام ورشکستگی و تعطیلی کشتارگاه به مسئولان استان اعلام شده است.
باسامی با بیان اینکه هیچ رغبتی به تعطیلی این واحد صنعتی اشتغالزا نداشته است، افزود: در صورتیکه مسئولان از این شرکت در راستای حل مشکلاتش حمایت کنند در سریع ترین زمان ممکن دوباره این کشتارگاه فعالیت خود را از سر می گیرد.

نارضایتی برخی مرغ فروشی ها در پی تعطیلی کشتارگاه ایوان
یکی از مرغ فروشان در بازار شهر ایوان گفت: با تعطیلی کشتارگاه مرغ ایوان هم اکنون مرغ مورد نیاز مرغ فروشی های سطح این شهرستان از استان کرمانشاه تامین می شود.
وی افزود: قبل از تعطیلی این کشتارگاه، در اسرع وقت و به همان وزن درخواستی مرغ مورد نیاز همه مرغ فروشی ها تامین می شود اما الان با مشکلاتی در این خصوص مواجه شده ایم.
یکی دیگر از مرغ فروشان سطح شهر ایوان با انتقاد از پاسخگو نبودن مسئولان امر در خصوص کمک و راه اندازی دوباره این کشتارگاه، اظهار کرد: به طور قطع با ادامه این روند به مرور شاهد تعطیلی برخی از مرغ فروشی های نیز خواهیم بود و ما هم از کار بیکار می شویم.

کارگران بیکار شده همچنان منتظر تصمیم مسئولان استانی هستند
چند تن از کارگران بیکار شده کشتارگاه سپید مرغ مانشت ایوان با ابراز نگرانی از تعطیلی تولید در این واحد صنعتی اظهار داشتند: از زمان تعطیل این واحد مشکلات بسیاری برای ما بوجود آمده است.
آنها بیان کردند: ما چندین سال است که از این واحد صنعتی حقوق می ‌گرفتیم و مایحتاج زندگی خود را از این طریق تامین می‌کردیم ولی اکنون به دلیل تعطیلی آن، این روزها با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه شده ایم که از مسئولان استانی می خواهیم هر چه زودتر زمینه راه اندازی دوباره این واحد صنعتی را فراهم کنند.

 آمادگی لازم در راستای مرتفع نمودن مشکل این کشتارگاه داریم
فرماندار ایوان در خصوص تعطیلی این کشتارگاه نیز اظهار کرد: پیگیر رفع مشکلات کشتارگاه مرغ ایوان هستیم امیدواریم بتوانیم این واحد را به چرخه فعالیت بازگردانیم.
امیدعلی سبزی افزود: در بازدیدی که اخیرا با حضور دستگاه های متولی از این واحد صنعتی انجام گرفت مسائل و مشکلات این واحد بررسی شد.
وی تاکید کرد: همچنین نشستی نیز با عنوان مسائل و مشکلات طرح های مشکل دار و نیمه فعال در محل فرمانداری ایوان برگزار شد و از مسئولان کشتارگاه صنعتی ایوان در این نشست دعوت بعمل آمد تا علاوه بر بیان مسائل و مشکلات واحد صنعتی خود تصمیمات لازم در این خصوص گرفته شود اما مدیران مربوطه در این نشست حضور نیافتند.
فرماندار ایوان تصریح کرد: تمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت تا بتوانیم مسائل و مشکلات این واحد صنعتی را با کمک اتحادیه مرغداران استان برطرف کنیم.
وی تاکید کرد: ضروری است که مدیران این کشتارگاه نیز پای کار باشند و همکاری لازم را برای برطرف کردن مشکلات این واحد صنعتی داشته باشند.
بر اساس این گزارش، کشتارگاه صنعتی سپید مرغ مانشت ایوان با ظرفیت تولیدسالانه سه میلیون قطعه ضمن اشتغال 230 نفر امکان تنظیم قیمت و بهداشت گوشت مرغ مصذفی استان ایلام را فراهم کرده بود.
حفظ اشتغال و کارکرد این واحد در تنظیم قیمت ،بازار و بهداشت گوشت مرغ سالم ایجاب می کند که درسال حمایت از تولید داخلی مسئولان استان چاره‌ای بیندیشند و از رکود بیشتر این واحد ممانعت کنند.

 

انتهای پیام/س

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب