کد مطلب: 30419
تاریخ انتشار : 1399-11-07 09:21
با کاش نرخ سود سپرده های بانکی این امید می رفت که سود وام ها نیز تقلیل یافته اما گویا این انتظار خوابی بیش نیست.

گروه اقتصادی ايلام بيدار:: شورای پول و اعتبار و همچنین بانک مرکزی در ماه های گذشته و پس از تلاش های زیاد سود سپرده های بانکی را به حداقل تصویب و اجرای آنرا برای بانک ها لازم الاجرا دانستند.

در این راستا و به جهت اجرای مطلوب این مصوبه نظارت های گسترده ای از سوی بانک مرکزی از بانک های عامل صورت گرفت تا کسی از آن عدول نکند.

هرچند برخی بانک های خصوصی که با ترفند سود بالای سپرده توانسته بودند هزاران میلیارد پول مردم را در سیستم خود جذب و با انها هر اقدامی جهت سودآوری انجام دهند اما باز تن به این مصوبه داده و مجبور به اجرا شدند.

برخی کارشناسان این اقدام را گامی در جهت ایجاد بانکداری اسلامی عنوان داشته که گویا بانک ایرانی از تنها موضوعی تبعیت نکرده همین بانکداری اسلامی باشد.

در این مقوله قصد پرداختن به مضرات یا مزایای این کاهش سپرده نداشته و شاید هم تا حدودی موافق این موضوع نیز بوده اما در صورتی که بانکداری اسلامی به طور کامل اجرا شود نه اینکه فقط بخش هایی که نفع بانک ها را بدنبال داشته باشد.

پس از این کاهش همه منتظر مصوبه ای دیگر از بانک مرکزی مبنی بر کاهش سود وام های بانکی که این روزها سر به فلک کشیده را داشتند اما گویا همینکه بانک ها بتوانند سود کمتری به مردم پرداخت کرده و کمتر هزینه کنند برای بانک مرکزی کفایت می کند.

اینکه دولت به دنبال اجرای بانکداری اسلامی باشد حرکتی مثبت و در خور توجه بوده اما این اقدام باید در تمام جوانب بانکی همچون سایر کشورهای جهان اجرایی شود.

کشوری اسلامی ایران بعنوان پیشرو در ترویج اسلام در جهان و منطقه بایستی در خصوص بانکداری اسلامی و بدون ربا نیز پیشقدم باشد اما با بررسی وضعیت بانک های جهان به چیزی غیراز این دست پیدا می کنیم.

در آمارهای اعلام شده دیده می شود که ایران به لحاظ نرخ سود بانکی و البته سپرده درصدی بالا داشته بطوریکه که سرآمد عمده بانک های دنیا بوده و این با بانکداری بدون ربا کاملا در تضاد بود و با آمیزه های دینی همخوانی ندارد.

در یک بررسی کوتاه از کشورهای منطقه اطراف ایران می بینیم ترکیه ، هند و عربستان هرکدام با 8، 6 و 2 درصد سود بانکی عملا ایرانی با سود دو رقمی و سرسام آور پشت سر گذاشته و در عمل بانکداری اسلامی و بدون ربا را اجرا می کنند.

این سود بانکی در کشورهای بلاد کفر همچون چین و کره هرکدام 4 و یک درصد بوده و در کشورهای آمریکا، انگلیس و کانادا حتی به یک درصد هم نمی رسد.

بانکداری بدون ربا و اسلامی همیشه مورد توجه و تأکید مراجه عظام تقلید بوده و بارها از وضعیت بانک ها گله مند بوده و خواستار تجدید نظر در اینخصوص هستند.

لزوم اجرای بانکداری بدون ربا در ایران

در پایان لازم است تمام ارکان نظام جمهوری اسلامی برای اجرای قانون بانکداری اسلامی و بدون ربا به جهت صیانت در از دین اسلام که پرچمدار اصلی آن هستیم تلاش کرده و هرچه سریعتر این قانون در تمام جوانب بانکی اجرا شود نه اینکه تنها به بخش هایی که به نفع سیتم بانکی و خالی کردن جیب مردم بوده ورود کنند.

انتهای پیام/ی

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب