سرویس: فرهنگ و هنر
کد خبر: 66141
|
11:48 - 1403/04/20
نسخه چاپی

توسط ناشران؛

«حماسه هفت قلعه» منتشر شد

«حماسه هفت قلعه» منتشر شد
کتاب حماسه هفت قلعه یکی از حماسه‌های منثور کهن ادب عربی به شمار می‌آید. گزارش آن بر اساس ژرف‌ساخت تاریخی مجاهدات امام علی (ع) علیه یهودان خیبر ترتیب داده شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ایلام بیدار ، کتاب حماسه هفت قلعه منتشر شد. این کتاب یکی از حماسه‌های منثور کهن ادب عربی به شمار می‌آید. گزارش آن بر اساس ژرف‌ساخت تاریخی مجاهدات امام علی (ع) علیه یهودان خیبر ترتیب داده شده، با این تفاوت که ابوالحسن بکری در روساختی کاملاً مخیّل و ابداعی، علی (ع) را در این روایت در مقابل شیطان و بت‌پرستان قرار می‌دهد و ایشان به‌تنهایی و در هیأت عیاران، از مسیر هفت قلعه عبور کرده و بر هفت پهلوان بت‌پرست هضّام بن جحّاف و جنود اجنّه غلبه می‌کند و روایت با گریز شیطان و فتح هفت قلعه پایان می‌پذیرد.

 

 تا امروز چندین دست‌نویس منثور و منظوم از ترجمۀ فارسی آن برجای‌مانده و بنا بر قراین، گویا نخستین برگردان فارسی آن در دورۀ سلطان حسین صفوی و به تشویق مراجع شیعی آن عصر با عناوین مختلفی چون «مَسرةالشیعه» و «غزوةالمجاهدین» به دست داده شده است. این تک‌نگاری، نخستین روایت مستقل موجود از آزمون هفت‌خان در ادبیات فارسی و عربی است که مضمون نادر پهلوان‌بانو هم در آن برجسته است. مشخصات ممتاز هفت‌قلعه و قدمت آن سبب شده تا این حماسه در کنار قرینۀ منظومش علی‌نامه، از نمونه‌های موفّق نخستین حماسه‌های منثور شیعی فارسی به شمار رود.

 حماسه هفت قلعه، چاپ اول، سال انتشار: ۱۴۰۳، ۶۱۲ صفحه، تهران: نشر سنگلج. قیمت ۶۵۰ هزار تومان.

منبع: فارس 
انتهای خبر/ر

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب