سرویس: استان ایلامکد خبر: 58578|09:29 - 1402/01/03
نسخه چاپی

ایلام پر از زیبایی است؛

جاذبه‌های گردشگری ایوان مهیای ورود مسافران نوروزی

جاذبه‌های گردشگری ایوان مهیای ورود مسافران نوروزی
شهرستان ایوان با وحود داشتن اماکن تفریحی متعدد مهیای ورود زائران نوروزی است.

به گزارش ایلام بیدار ، هموطنان عزیز در جای جای ایران عزیز هر ساله با نزدیکی به روزهای پایانی سال و شروع فصل جدیدی از زندگی، کوله بار سفر خود را می بندند تا خستگی های یکساله را از وجود خود بشویند و آغاز سال جدید را با سفر در دل طبیعت و بهشت های گمشده این سرزمین پهناور پیوند دهند.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، برنامه ریزی ها برای مسافرت های خانوادگی آغاز شده و بی شک جای جای ایران اسلامی در ایام نوروز، سهمی از میزبان مسافران را دارد، ایام نوروز، اوج شکوفایی مسافرت ایرانیان است که شهرها و روستاهای مختلف به عنوان مقصد تعطیلات بهاری انتخاب می شود و در این میان هر فرد و یا دستگاهی به نوبه خود می کوشد با معرفی بهینه جاذبه ها و فراهم کردن بستر خدمات رفاهی در جذب گردشگر، گوی سبقت را از دیگران برباید.

در این میان انتخاب مقصد برای سفر نوروزی اولین و مهمترین گام برای گردشگران است زیرا که تجربه ثابت کرده انتخاب منطقه ای بکر و زیبا ارزش و لذت سفر را دوچندان و روزهایی فراموش نشدنی در آرشیو خاطرات ثبت می کند.

شهرستان ایوان در شمال استان ایلام قرار دارد و مرکز آن شهر ایوان است، این شهرستان با ۵۵ هزار نفر جمعیت در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال ایلام واقع است.

شهرستان ایوان از شمال به استان کرمانشاه از خاور به شهرستان چرداول و از باختر به کشور عراق محدود است.، هر ساله جمع پرشماری از مردم از اقصی نقاط کشور به شهرستان ایوان می آیند و نوروزشان را در این شهرستان و طبیعت منحصر به فرد و آثار تاریخی بگذارنند.

بد نیست برای اطلاع آن دسته از هموطنانی که عزم سفر به شهرستان ایوان را دارند، کمی از جاذبه ها و مکان های دیدنی اش بگوییم تا شاید با خواندن این مطلب، شاید رهگشای مهمانان نوروز باشیم که در روزهای حضورشان در این شهرستان به کجا بروند و چگونه سفری با کمترین هدررفت زمان و پول داشته باشند.

نوروزی خاطره انگیز با سفر به منطقه طاق و شیرین و فرهاد ایوان

ایوان با داشتن جاذبه‌های متنوع گردشگری به عنوان نگین سبز استان ایلام شناخته می‌شود، سال هاست که این شهرستان میزبان بنایی تاریخی از دوران ساسانیان بوده که در واقع نماد فداکاری و آرامش خواهی فرهاد برای شیرین لقب گرفته است.

نوروزی خاطره انگیز با سفر به شهرستان زیبای ایوان

مردم این دیار، منطقه قرارگیری طاق شیرین و فرهاد را با همین نام می شناسند، یعنی کوشک(تنگه کوشک) یا طاق شیرین و فرهاد که طبق روایات شفاهی آنها بنای طاق در موقع گذر شیرین و فرهاد از این منطقه جهت استراحت بنا شده است.

طبق نقل و قول های قدیم، فرهاد در کمتر از نیم روز برای آسایش شیرین این بنای تاریخی را ساخته است، به همین دلیل اکثر مردم محل بخصوص ریش سفیدان این بنا را با نام طاق شیرین می‌خوانند.

در واقع این اثر تاریخی به جا مانده از دوران ساسانیان؛ نماد عشق و دلدادگی و راوی فرهنگ و تمدن دیرین شهرستان ایوان است، این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

هر ساله در فصول مختلف سال بویژه ایام نوروز هزاران دوستدار طبیعت و مسافران و گردشگران نوروزی با برپایی چادرهای رنگارنگ در تعطیلات نوروزی این منطقه را به عنوان مامن آرامش روح و جسم خود انتخاب می کنند.

علاوه بر طاق شیرین و فرهاد شهرستان ایوان مناطق بکر، دیدنی و تاریخی بسیاری زیادی دارد، جاذبه های گردشگری که در این فصل با فرشی از علفزارها و گلهای بهاری و جنگل های بلوط آراسته شده است چشم هر گردشگری را به سوی خود فرا می‌خواند.

آتشکده سیاهگل نمادی از تاریخ ایوان و یادگار دوران ساسانی

نوروزی خاطره انگیز با سفر به شهرستان زیبای ایوان

آتشکده سیاهگل یکی از این بناهای ماندگار از تاریخ کهنسال ایوان است، گرمای این اثر تاریخی در گذر ایام و در اذهان مردم ایلام به خصوص شهرستان ایوان هنوز نقش خاطره ای شیرین و بیاد ماندنی از دیروز تا امروز محسوب می شود.

بنای این آتشکده مربوط به دوره ساسانیان در ۱۵کیلومتری جنوب باختری روستای ˈسرتنگˈ و در مسیر رودخانه کنگیر ایوان قرار دارد، این بنا یکی از سالم ترین آتشکده های دوران پیش از اسلام در استان است که روی چهار پایه ساخته شده و دارای گنبدی تک جداره است.

در استان ایلام، نزدیک شهر ایوان و در کرانه ی رودخانه کنگیر، آتشکده سیاهگل با پیشینه یک هزار و ۷۰۰ ساله و با ساختاری از سنگ و ساروج پابرجا ایستاده است.

در نزدیکی این آتشکده پایه های پلی سترگ از دوران ساسانی به چشم می خورد که اهالی بزرگ ترین قطعه آن را (سان نیری) می نامند.

این آتشکده تا زمان یکپارچگی ایران در دوران دودمان صفوی روشن بوده و به علت وجود معدن ذغال سنگ همجوار آن است که گلِ سیاهرنگ دارد، منطقه را سیاهگل نامیده اند.

تفرجگاه ییلاقی روستای خوران

نوروزی خاطره انگیز با سفر به شهرستان زیبای ایوان

از دیگر مناطق دیدنی و زیبای شهرستان ایوان روستای خوش آب و هوای خوران با طبیعتی سر سبز و زیبا است که در هفت کیلومتری شهر ایوان قرار دارد و از نظر جاذبه های گردشگری بخصوص در فصول بهار و تابستان بواسطه طبیعت سرسبزش، همواره پذیرایی مسافران و گردشگران زیادی از مناطق مختلف استان ایلام و سایر استان های کشور است.

این منطقه تفریحی در جنوب غربی ایوان و در دامنه های کوه های شره زول قرار دارد و به لحاظ دارا بودن تنوع و پوشش گیاهی و داشتن باغ ها و شالیزارها، منظره ای زیبا پیش روی گردشگران طبیعت قرار داده که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

چشمه های بیرون آمده از دل کوه، پارک های طبیعی، باغ های میوه و وجود انواع درختان میوه وحشی مثل تمشک در اطراف این روستای سرسبز باعث شده مقصد گردشگری بسیاری از مسافران نوروزی باشد.
از دیگر زیبایی های جذاب و دیدنی این روستا اسکان پرندگان مهاجر از جمله لک لک های زیبا است که بر روی درختان بلند روستا لانه کرده اند.

دره دانوک ، طبیعتی کوهستانی با طراوتی بی نظیر
این دره یکی از دره های بسیار زیبا و بزرگ رشته کوه شرازول است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر ایوان قرار گرفته است.

این دره با داشتن طبیعت پوشیده از جنگل و چشمه آب بزرگی که در آن جاری است مرکز بسیار زیبای تفریحی منطقه است و از طرف جاده روستای کلان می توان به این دره زیبا دست یافت.

این دره دارای جانوران گوناگون وحشی که وجود این جانوران وحشی همچون پلنگ و خرس بارها در این منطقه تایید شده است.

منطقه تفریحی گردشگری ساحلی دهکده آبی کیان

نوروزی خاطره انگیز با سفر به شهرستان زیبای ایوان

در این مجموعه گردشگری تفریحی، امکانات قایق سواری در طول مسیر رودخانه و دریاچه سد کنگیر ایوان، بازدید از مناظر و چشم اندازهای اطراف فراهم شده که مطمئنا لحظات بسیار خوشی برای خانواده ها ایجاد می کند.

این مجتمع که در محدوده دریاچه سد کنگیر واقع شده، علاوه بر دارا بودن مناظر و طبیعت زیبا،مجموعه‌ای از جمله سویئت‌های اقامتی، آلاچیق، قایق‌های موتوری و... را دارا می‌باشد.

علاوه بر این مناطق ذکر شده، شهرستان ایوان مناطق بکر، دیدنی و تاریخی بسیاری زیادی دارد، جاذبه های گردشگری که در این فصل با فرشی از علفزارها و گلهای بهاری و جنگل های بلوط آراسته شده است چشم هر گردشگری را به سوی خود فرا می خواند.

قبرستان هلوچ، کوه ها و جنگل های بلوط ، غار طلسم، غار انفجاری ایوان، منطقه دوبیران، دره کوریس، چشمه ها، چشمه سفید(چینی چرمگ)، جوب شهر (خرابه های شهر اریوخان) و مناطق دیدنی بسیار دیگر از جمله مناطق گردشگری شهرستان ایوان است.

پارک جنگلی سراب، آبشار پلیه، منطقه پلنگ کنام و امامزاده سید عبداله و امامزاده حاجی حاضر از دیگر مناطق و آثار دیدنی و بکر این شهرستان است.

 

انتهای پیام/ر

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب