کد مطلب: 47498
تاریخ انتشار : 1399-06-29 11:26
رهبرمعظم انقلاب درحالی از خام فروشی گیاه گشنیز انتقاد کردند که با فرآوری آن، می توان ارزش افزوده ۲۵۰ تا ۵۰۰۰ برابری از صادرات این محصول ایجاد کرد.

به گزارش ايلام بيدار ، امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب، در بیانات اخیر خود با هیئت دولت انتقاداتی درباره خام فروشی محصولات مختلف صادراتی و عدم فرآوری آنها بیان داشتند.

برای بررسی مصداق هایی که ایشان درباره خام فروشی بیان کردند در این شماره پرونده «خام فروشی، حراج اموال مردم» ، گیاه گشنیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رهبر معظم انقلاب درباره خام فروشی محصولات  صادراتی ایرانی تاکید کردند: «در حاشیه‌ی مسئله‌ی تولید، من یک نکته‌ی دیگری را عرض بکنم که آن هم بی‌ارتباط به مسئله‌ی تولید نیست و آن مسئله‌ی صادرات مواد خام یا صادرات فلّه‌ای است که یک نمونه‌اش را قبلاً در مورد نفت گفتیم. یکی از مشکلات ما همین است که ما مواد خام را بدون فراوری و بدون اینکه ارزش افزوده‌اش را برای کشور خودمان، برای سرمایه‌دار خودمان، برای کارگر خودمان فراهم بکنیم، می فرستیم خارج.»

 

ایشان همچنین مشخصا از صادرات خام گیاه گیشنیز انتقاد کردند و فرمودند:«چند شب پیش تلویزیون راجع‌ به گشنیز میگفت که گشنیز را به صورت فلّه‌ای میبرند خارج و با قیمتهای بسیار زیادی بعد از فراوری در دنیا فروش میرود. پس یک نکته‌ای که ما در باب مسائل تولید خواستیم عرض بکنیم، مسئله‌ی برداشتن موانع تولید است که اینها است»

ایجاد ارزش افزوده 250 تا 5000 برابری از گشنیز

بنابر این گزارش سالانه حدود 20 هزار تن  گیاه گشنیز در ایران تولید و بخش عمده ای از آن به صورت خام از کشور خارج می شود درحالی که با انجام یک مرحله فرآوری بر روی آن می توان ارزش افزوده 250 برابری ایجاد کرد؛ همچنین  بر پایه این گیاه خوشبو می‌توان ماده ای را تولید کرد که 5000 برابر ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌کند.

 ارزش صادراتی هر کیلوگرم گشنیز خام حدود 10 هزار تومان و حداکثر 14 هزار تومان قیمت دارد اما اگر عصاره آن گرفته شود حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان قیمت پیدا می‌کند.

بر پایه گشنیز همچنین می‌توان "لینانول" تولید  کرد که هر لیتر آن 50 میلیون در کشورهای اروپایی قیمت دارد و برای صنایع اسانس و عطر سازی استفاده می شود.

امام خامنه‌ای , صادرات , کشاورزی ,

سود گشنیز ایران در جیب تاجران پاکستانی

علاوه بر تهیه عصاره و اسناس، از گشنیز در صنعت گیاهان دارویی نیز استفاده می‌شود و ارزش افزوده و سود چند برابری نصیب تولید کنندگان این صنایع می‌کند اما شواهد امر نشان می دهد که این گیاه بعد از یک مرحله فرآوری ساده نظیر عصاره گیری در پاکستان به کشور های مختلفی صادر می شود.

بنابراین گزارش ایران با وجود داشتن 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده در دنیا  و داشتن میانگین 300 روز آفتابی  و متاثر از آن  تنوع گیاهی شرایط مناسبی برای تولید و فرآوری این محصولات مختلف گیاهی دارد اما مشخص است که تنها در صورتی صادرات مناسبی خواهیم داشت که خام فروشی را قطع یا به حداقل برسانیم.

انتهای پیام/

برگزیده سایت

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب