کد مطلب: 46133
تاریخ انتشار : 1399-05-04 07:41
کارشناس مسائل غرب آسیا با تاکید بر اینکه دیدار الکاظمی با رهبر انقلاب برای آمریکایی‌ها یک شکست بود، گفت: فشار زیادی را روی الکاظمی می‌آوردند و مایل نبودند قبل از اینکه قرارداد استراتژیک عراق و آمریکا به اتمام برسد، به تهران بیاید.

به گزارش ايلام بيدار ،«حسین کنعانی مقدم »کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر عراق به تهران اظهار داشت: سفر آقای الکاظمی همراه هیئت همراه شامل ۱۰ تن از وزرا به تهران و دیدارش با مقام معظم رهبری بسیار حائز اهمیت بود، آن‌هم در شرایطی که تمام دیدارهای بین‌المللی به خاطر کرونا متوقف هست.

وی بیان اینکه در این ملاقات مقام معظم رهبری محورهای بسیار مهم و راهبردی در روابط بین المللی ایران و عراق را مطرح کردند، گفت: ایشان در این دیدار اعلام کردند که ما خواستار عراق قوی، قدرتمند و با امنیت هستیم و امیدواریم که عراق بتواند از مشکلات عبور کند.

کنعانی مقدم افزود: رهبر انقلاب همچنین تذکر دادند که امنیت توسط آمریکایی‌ها در عراق محقق نمی‌شود و آمریکایی ها باید بدانند که باید از از عراق خارج شوند. همچنین شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی مسئله‌ای نیست که به این سادگی‌ها از آن عبور کرد و باید حتماً عوامل این شهادت چه در داخل عراق و چه خود آقای ترامپ مجازات شوند و اقداماتی که ما در عین الاسد انجام دادیم کافی نیست و باید این انتقام در سطح وسیع‌تری انجام پذیرد.

دیدار با رهبر انقلاب قدرت تعامل بین المللی الکاظمی را افزایش داد را فاا

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه رهبر انقلاب به مرجعیت دینی آیت الله سیستانی در عراق اشاره کرده و همکاری ایران و عراق برای مبارزه با داعش و تروریسم و همچنین ایجاد فضای دوستی و همکاری بین ایران و عراق را مجدداً مورد تاکید قرار دادند، گفت: این جلسه برای آقای الکاظمی هم بسیار مهم بود چون او می‌داند هرکس که در عراق رئیس جمهور و نخست وزیر می‌شود، نیازمند این است که بتواند یک رابطه نزدیک و استراتژیک با ایران را ایجاد کند و دیدار الکاظمی رهبر ایران این قوت و قدرت را به دولت وی داد که بتواند با قدرت بیشتری تعاملات بین المللی خودش را انجام دهد.

وی افزود: آقای الکاظمی سفرهایی را به مسکو و عربستان و چند کشور دیگر در پیش دارد تا بتواند پایه و اساس روابط آینده ایران و عراق را بنا کند و قراردادهایی که وزرای الکاظمی با دولت امضا کردند حاکی از این مسئله است.

بحث‌ پرچم در سفر ظریف یا محل ملاقات الکاظمی با رهبر انقلاب شیطنت رسانه‌ای است

کنعانی مقدم در پاسخ به سوالی درباره رویکرد رسانه‌های غربی همچون بی‌بی‌سی در قبال این سفر و دیدار الکاظمی با رهبر انقلاب خاطرنشان کرد: این دیدار برای آمریکایی‌ها یک شکست بود، چون فشار زیادی را روی الکاظمی گذاشته بودند و مایل نبودند قبل از اینکه قرارداد استراتژیک عراق و آمریکا که در حال مذاکره هستند و کارگروه‌هایش تقریباً به مراحل نهایی رسیده به اتمام برسد، آقای کاظمی به تهران بیاید؛ زیرا می‌دانستند که ایشان تحت تاثیر نصایح و صحبت های رهبری انقلاب قرار می گیرد؛ ولی نتوانستند مانع این سفر شوند و به همین دلیل، هم اروپایی‌ها و هم آمریکایی‌ها از این سفر که در یک سطح وسیع و با هیاتی بسیار گسترده انجام شد بسیار عصبانی شدند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا افزود:‌ رسانه‌ها عمدتاً به دنبال شیطنت هستند. از سفر آقای ظریف شروع کردند و بحث پرچم را مطرح می‌کردند و سپس این را مطرح کردند که محل ملاقات الکاظمی با رهبر انقلاب نامناسب بوده است؛ در حالی‌ که مکان ملاقات همان مکانی است که رهبر انقلاب همواره ملاقات‌هایشان را با افراد مختلف دارند و به خاطر کرونا برخی ملاحظات را رعایت کرده بودند؛ ولی با این حال این دیدار اولین دیدار خارجی مقام معظم رهبری در دوران کرونا بود که آقای مصطفی الکاظمی را به حضور پذیرفتند و این خود نشان دهنده اهمیت این سفر است.

انتهای پیام/ک

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب