کد مطلب: 46079
تاریخ انتشار : 1399-05-01 08:39
سارایوو را عروس پارسی اروپا هم می نامند چه اینکه نمادهای بسیاری از دوران اسلامی – ایرانی در این شهر دیده می شود و روزگاری، تعاملات فرهنگی میان ایرانیان و مردمان این نقطه از اروپا بسیار زیاد بود.

به گزارش ايلام بيدار ، مستند «یازده جولای» روایتی از جنگ بوسنی و نسل کشی مسلمانان در این کشور، دوشنبه سی ام تیرماه از شبکه افق پخش می شود.سارایوو پایتخت کشور بوسنی هرزگووین و نیز بزرگترین شهر این کشور است. نام این شهر از ریشه ترکی سارای اواسی (saray ovası) که به معنی دشت سراها در زبان ترکی استانبولی است گرفته شده ‌است.
سارایوو را عروس پارسی اروپا هم می نامند چه اینکه نمادهای بسیاری از دوران اسلامی – ایرانی در این شهر دیده می شود و روزگاری، تعاملات فرهنگی میان ایرانیان و مردمان این نقطه از اروپا بسیار زیاد بود.دهم اسفندماه سال ۱۳۷۰ رفراندومی در بوسنی برگزار شد و طی آن ۹۹.۴ درصد شرکت کنندگان به اعلام استقلال این کشور رای مثبت داده بودند.
صرب ها که کمتر از ۳۰ درصد جمعیت بوسنی را تشکیل می دادند، بر خلاف مسلمانان و کراوات ها این انتخابات را تحریم کرده بودند زیرا می گفتند مسلمانان به دنبال تشکیل جمهوری اسلامی در قلب اروپا هستند ولی دلیل واقعی این بود که صرب ها به دنبال تجزیه این کشور و الحاق آن به صربستان بودند.

ایران و بسیاری از کشورها استقلال بوسنی را پذیرفته بودند و این کشور به عضویت سازمان ملل هم در آمده بود ولی این بهار زیبا، خیلی زود به خزان تبدیل شد. جنگ بوسنی یکی از تاریک ترین روزهای اروپا بود، صرب ها با بی رحمی تمام به قتل عام مسلمانان می پرداختند و مدعیان حقوق بشر هم ساکت بودند. مستند «یازده جولای» روایتی است از این روزهای سیاه و جنگی خانمان برانداز که نتیجه آن، نسل کشی گروه زیادی از مسلمانان بود.این مستند با نویسندگی و کارگردانی محمد حسین فروغی و تهیه کنندگی سید محمد حسین هاشمی، دوشنبه ۳۰ تیرماه ساعت ۲۱ و بازپخش آن ساعت ۱۱:۳۰ سه شنبه روی آنتن شبکه افق می رود.

برگزیده سایت

آلبوم پوستر (#مردم_میدان)؛
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه درسپاه اميرالمومنین(ع)؛
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در گفتگو با ایلام بیدار خبر داد:

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب