کد مطلب: 44164
تاریخ انتشار : 1399-02-04 17:14
طرح «۱۱ هزار کیلومتر مسیر» با همکاری وزارت میراث فرهنگی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرایی خواهد شد.

به گزارش ايلام بيدار ، نشست خبری اجرای  طرح «۱۱ هزار کیلومتر مسیر» در محل مجموعه جهانی کاخ گلستان با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و امیر ناظمی معاون وزیر و رئیس مرکز فناوری اطلاعات ایران برگزار شد.
احمد محیط طباطبایی مدیر ایکوم ایران در ابتدای این نشست گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا یکی از موضوعاتی که موردتوجه  قرار گرفت، بازدید مجازی از موزه‌ها و اماکن فرهنگی و تاریخی است و در ماه مبارک رمضان با پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بازدید مجازی از موزه‌ها و اماکن فرهنگی - تاریخی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
او افزود:در طرح «۱۱ هزار کیلومتر مسیر» ۲۴ اثر تاریخی ایران که ثبت جهانی شده است به‌صورت مجازی در قالب یک تور به علاقه‌مندان معرفی می‌شود؛ در این طرح معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایکوم ایران و گروه گردشگری مارکو پولو مشارکت دارند و طرح  مذکور در ماه مبارک رمضان در بستر فضای مجازی اجرایی خواهد شد.
مدیر ایکوم ایران گفت:طرح  «۱۱ هزار کیلومتر مسیر» از روز سوم ماه مبارک رمضان آغاز و هر روز از ساعت ۱۷ الی ۱۸:۳۰ به‌صورت زنده اجرا می‌شود. در شب‌های قدر، معماری و فضای معنوی حرم مطهر امام رضا (ع) از طریق فضای مجازی برای علاقه‌مندان پخش می‌شود و بعد از شب‌های قدر سایر اماکن تاریخی ثبت جهانی به‌صورت مجازی بازدید خواهند داشت.

تبدیل تهدید کرونا به فرصت با ایجاد بستر بازدید مجازی از موزه‌ها
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این نشست با قدردانی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای همکاری با وزارت میراث فرهنگی در خصوص بازدید مجازی از موزه‌ها در تعطیلات نوروز ۹۹ گفت: من این فرصت تاریخی را غنیمت می‌دانم و درست است که شیوع کرونا مشکلاتی را ایجاد کرده و ناراحت‌کننده است، اما  تهدید‌ها و مشکلاتی را  که به وجود آمد به فرصت تبدیل کردیم.
او افزود: خوشبختانه همکاری بسیار خوبی بین وزارتخانه‌های میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شد و در جدیدترین گام همکاری بین این دو دستگاه مقرر شده است  یک برنامه مشخص برای بازدید مجازی از موزه‌ها، کاخ‌موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی اجرا شود و در گام جدید نیز بازدید مجازی از پایگاه‌های میراث جهانی را در دستور کار داریم.
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد:قصد داریم طرح مشترک بازدید مجازی از میراث فرهنگی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که این همکاری‌ها بعد از مهار کرونا نیز ادامه داشته باشد چراکه میراث فرهنگی بسیار ارزشمند بوده و ایجاد بستر مناسب برای بازدید حضوری و مجازی یک فرصت مناسب برای آشنایی هرچه بیشتر با میراث غنی تاریخی و فرهنگی است.
طالبیان  ادامه داد:اردیبهشت همیشه برای حوزه میراث فرهنگی دارای اهمیت بوده چراکه بعد از عبور از روز جهانی بنا‌ها در آخر فروردین به‌روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در اردیبهشت می‌رسیم. در این میان با توجه به شیوع کرونا، امکان سفر برای گردشگران وجود ندارد از این رو به نظر می‌رسد فراهم شدن بستر بازدید مجازی از آثار تاریخی و موزه‌ها یک فرصت مناسب است.
او گفت: طرح  «۱۱ هزار کیلومتر مسیر» با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و گروه گردشگری مارکوپولو اجرا خواهد شد و  در قالب آن ۲۴ اثر تاریخی ایران که ثبت جهانی شده در فضای مجازی برای علاقه‌مندان قابل بازدید است و یک تور مجازی بسیار خوب تعریف شده است.
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی در ادامه گفت: همچنین برای بازدید از آثار ثبت ملی نیز می‌توان برنامه‌ریزی کرد و بعد از ماه مبارک رمضان این فرصت بازدید مجازی برای این آثار نیز فراهم شود و آثاری که اهمیت بیشتری دارد و کمترمعرفی شده است، در قالب تورمجازی معرفی شوند.
طالبیان ادامه داد: در ادامه همکاری‌ها با وزارت ارتباطات به یک تفاهم خوب دیگری رسیدیم. یک صندوق ذخیره اطلاعات دیجیتالی با همکاری وزارت ارتباطات تشکیل خواهد شد و دو دیتا سنتر با ظرفیت بسیار بالا به این موضوع اختصاص خواهد یافت و آرشیو عکس، فیلم و ... مرتبط با آثار فرهنگی تاریخی که یک ثروت غیرقابل جایگزین است، در این صندوق دیجیتال ذخیره خواهد شد.

آغاز طرح ۱۱ هزار کیلومتر مسیر از چغازنبیل
امیر ناظمی معاون وزیر و رئیس مرکز فناوری اطلاعات ایران نیز در این نشست گفت: در  طرح ۱۱ هزار کیلومتر مسیر که از چغازنبیل آغاز می‌شود، هرروز یک ساعت ونیم به‌صورت مجازی فیلم و تصاویر پخش می‌شود.
ناظمی ادامه داد: شیوع ویروس کرونا به‌عنوان یک چالش جهانی ما را بر این داشت تا یک کار جدید ارائه دهیم و این قدم در نوروز۹۹ با بازدید مجازی از موزه‌ها برداشته شد و بیش از انتظار ما مورد استقبال قرار گرفت.  در همین رابطه تصمیم گرفتیم طرح«۱۱ هزار کیلومتر مسیر» اجرایی شود.
معاون وزیر و رئیس مرکز فناوری اطلاعات ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: اتفاق مهمی که در این خصوص وجود دارد نوع نگاه هم‌افزایی بین دو وزارتخانه و نیز همکاری بخش خصوصی در این طرح است که منجر به برگزاری تور مجازی به مساحت ۱۱ هزار کیلومتر شده است.
او گفت: بازدید مجازی از اماکن تاریخی  طرح «۱۱ هزار کیلومتر مسیر» برای علاقه‌مندان کاملاً رایگان است و این امکان وجود دارد که مخاطب در طول بازدید مجازی می‌تواند سؤالات خود را مطرح کند و کارشناسان میراث فرهنگی به‌صورت آنلاین پاسخ خواهند گفت.
انتهای پیام/ش

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب