کد مطلب: 42681
تاریخ انتشار : 1398-12-07 08:00
تنگه "ویژدرون" دارای مناظر و طبیعت بکری است که با احداث تأسیسات و مجموعه گردشگری می‌تواند مورد توجه گردشگران و طبیعت گردان قرار گیرد.

به گزارش ايلام بيدار ، ویژدرون یکی از دره‌های بسیار زیبا و دیدنی ایلام است که درفاصله‌ی ۲۰ کیلومتری شهرستان ایلام و درکنار سد زیبای چم گردلان در نزدیکی روستای مهر شهرستان ملکشاهی با دیواره‌های سنگی با ارتفاع بیش از ۲۰۰ متر قرار دارد که حتی مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته است.

 

دره شگفت‌انگیز «ویژدرون» یکی از عجایب و ناشناخته‌های گردشگری ایلام است که شاید تا چند سال پیش برای خود مردم استان هم ناشناخته بود.

 

این تنگه دارای مناظر و طبیعت بکری است که قطعاً با احداث تأسیسات و مجموعه گردشگری می‌تواند مورد توجه گردشگران ماجراجو و طبیعت گرد قرار گیرد.

 

طول دره در حدود ۶ کیلومتر و در ارتفاع ۸۱۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. دسترسی به این دره از طریق جاده‌ی ارتباطی سد چم گردلان امکان پذیر است. دره در ضلع غربی سد واقع شده است.

 

دیواره‌های سنگی و مرتفع دره که ارتفاعشان به بیش از صد متر می رسد، از دیر باز تا کنون با تنوع گیاهی و جانوری خود نظر گردشگران را جلب کرده است.

 

 

به علت وجود سد چم گردلان، امروز آب چندانی در مسیر دره وجود ندارد و تنها نشت آبهایی از سد در آن جاریست.

 

این تنگه طی سالیان دراز در اثر حوادث طبیعی و زمین‌شناختی و نیز عبور سیلابهای مهیب به صورت شکافی عمیق درآمده است.

 

جنس سنگهای مسیر تنگه از آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. این سنگ ها به سازند آهکی آسماری تعلق دارند. سازند آسماری از سازندهای زمین شناسی ایران است، سازند آسماری غنی‌ترین مخزن نفتی ایران و خاورمیانه و یکی از غنی‌ترین مخازن کربنات جهان است.

 

منشا اولیه این اثر طبیعی ایجاد درز و شکاف بر اثر فعالیتهای تکتونیکی منطقه روی لایه‌های ضخیم آهک است. عملکرد پدیده‌ی فرسایش به ویژه انحلال، وضعیت توپوگرافی خاص، اختلاف ارتفاع و شیب تند بخش‌های بالا و پایین دست در کنار سایر عوامل طبیعی از جمله بارش و پوشش گیاهی متنوع دست به دست هم داده اند تا این اثر طبیعی شکل گیرد.

 

 

ویژ در زبان کردی به معنی عمیق و درون به معنی دره است. از این رو ترکیب واژگان ویژدرون به معنی دره‌ی عمیق با ارتفاع زیاد است. البته ویژ به معنی باد هم بکار برده می‌شود. وزش بادهای مداوم شاید دلیل نام گذاری این دره باشد.

 

منطقه تفریحی تنگه ویژدرون ظرفیت مناسب و خوبی برای احداث پل معلق گردشگری را دارد.

 

گردشگران می‌توانند در یک دره عمیق قایق‌سواری و صخره‌نوردی را تجربه کنند، البته حضور در این جاذبه گردشگری حتماً باید با امکانات و تجهیزات لازم و افراد آموزش‌دیده باشد.

 

انتهای پیام/ش

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب