در صحن مطهر امامزاده سید محمد عابد(ع)
آوای «چَمَر» در سوگ سردار دل ها برگزار می شود
کد مطلب: 41118
تاریخ انتشار : 1398-10-19 07:56
آیین سنتی «چَمَر» به مناسبت گرامیداشت شهادت سردار سپهبد « حاج قاسم سلیمانی» و شهدای مقاومت در صحن مطهر امامزاده سید محمد عابد(ع) برگزار می شود.

به گزارش ايلام بيدار ، "روح الله بشیری"، ظهر امروز(18 دی) در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در ایلام با بیان این مطلب، اظهار کرد: این مراسم روز جمعه هفته جاری 20 دی ماه در محل امامزاده سید محمد عابد(ع) این شهرستان با حضور مسئولان استان، شهرستان و اقشار مختلف مردم برگزار می شود.

وی با بیان اینکه این مراسم از ساعت 14 الی 16 عصر با همت کانون فرهنگی و هنری فتح روستای گنبد پیرمحمد برگزار خواهد شد، افزود: در چند روز گذشته برنامه های فرهنگی، دینی و مذهبی در راستای گرامیداشت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در محل کانون فرهنگی و هنری فتح برگزار شده است.

بشیری با اشاره به  برگزاری محافل انس با قرآن کریم با حضور اقشار مختلف مردم به ویژه نسل جوان، یادآور شد: کانون فرهنگی و هنری فتح این روستا، به عنوان یک مرکز فرهنگی در نظر دارد با برنامه های ویژه ای از جمله دعوت از روحانوین و علما و سوگواره های فرهنگی و هنری، نسل جوان روستا را با نقش و سیره زندگی سردار شهید سلیمانی بیش از گذشته آشنا کند.

مدیر مسئول کانون فرهنگی و هنری فتح روستای گنبد پیرمحمد خاطرنشان کرد: هماهنگی های لازم برای برگزاری باشکوه این آیین در رسای سردار دلها و قلوب، سردار «حاج قاسم سلیمانی»انجام شده و از همه اعضای کانون های فرهنگی و هنری استان برای حضور در این آیین دعوت می شود.

آیین سنتی« چَمَر»  یكی از این رسوم محلی روستایی و عشایری استان ایلام است كه اجرای این مراسم آیینی در بین جامعه عشایری از ریشه های اعتقادی و برخاسته فرهنگ بومی و ارزشی است، این آیین برای تكریم و تجلیل از درگذشت و  فقدان شخصیت ها، انسان های مصلح و خداجو ، دلاور و شجاع برگزار می شود.

«چَمَر» نوای غمباری است که در سوگ عزیزان از دست رفته در محلی با عنوان «چمرگاه»  و با نواختن ساز و سرنا با آهنگی غمگینانانه اجرا می شود، در اینآئین، بعد از صف‌بستن و قرارگرفتن علم و کتل‌ها در قسمت‌های مختلف صف،  «راوکر»ها یا همسرایان، با نوایی حزن انگیز و با شعرهایی حماسی شروع به مرثیه‌خوانی می کنند.

 

انتهای پیام/س

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب