کد مطلب: 39213
تاریخ انتشار : 1398-08-09 07:53
وزیر بهداشت در حکمی «پیمان عشقی» را به عنوان مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران منصوب کرد.

به گزارش ايلام بيدار ، سعید نمکی وزیر بهداشت در حکمی «پیمان عشقی» را به عنوان مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران منصوب کرد.

در حکم وزیر بهداشت آمده است: بنا به پیشنهاد مورخ 1398.08.8 شورای عالی سازمان انتقال خون و با عنایت به سوابق علمی و تخصصی جنابعالی، به موجب این ابلاغ به عنوان مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران منصوب می شوید تا با استعانت از پروردگار و استفاده از تجارب ارزنده و همچنین بهره گیری از مشارکت همه صاحب نظران کشور در اعتلای روزافزون آن مجموعه بکوشید.  

حسب روال معمول احکام صادره اهم مواردی که انتظار می رود مورد توجه جناب عالی و همکارانتان قرار گیرد، بشرح زیر است :

1- یکی از اصلی ترین انتظارات از آن سازمان پشتیبانی به موقع خون و فرآورده های مورد نیاز مراکز درمانی کشورست که امیدوارم با دقت پیگیری و از هرگونه وقفه در این امر مهم پرهیز شود.

2- سازمان انتقال خون از بدو تاسیس محلی برای حضور و همکاری صاحب نظران و دانشمندان این عرصه بوده است، ضروریست جنابعالی شرایطی فراهم نمایید تا چراغ علم و پژوهش آن مجموعه با جلب همکاری دانشمندان و مراکز آموزشی و پژوهشی داخل و خارج کشور فروزان تر شود.

آن مرکز علاوه بر جایگاهی برای تربیت دانشجو و متخصصین مورد نیاز کشور، می تواند به عنوان محلی مناسب برای همکاری های بین‌المللی و منطقه ای و همچنین تحقیقات گسترده در عرصه های گوناگون علوم پایه و بالینی توسعه یابد.

شایسته است در سطح ملی قابلیت های درون دانشگاه های علوم پزشکی و غیر پزشکی و همچنین مراکز پژوهشی کشور جمع آوری و سازمان به عنوان مرکز هماهنگی ملی آموزش و پژوهش در این عرصه مهم عمل نماید .

بی تردید نقش دانشمندان و دانش پژوهان خارج از کشور به خصوص ایرانیان علاقه مند و صاحب نام در دانشگاه های معروف جهان می تواند به پیشرفت در این گام اساسی کمک کند.

ایجاد چتری جهت جمع آوری و حمایت شاغلین پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان و محققین جوان که از سلول تا پروتئین ها و فرآورده های مرتبط در عرصه های تشخیص ، درمان و ترکیبات داروئی تلاش می کنند بشدت جایگاه آن سازمان را متعالی تر خواهد ساخت.

3- حضور کارشناسان و اساتید مجرب آن مجموعه در دانشگاه ها و همچنین گذراندن دوره های مختلف دانشجویان رشته های مرتبط از دانشگاه های کشور در آن سازمان بسیار کمرنگ است که انتظار می رود با تدوین برنامه ها، این تبادل علمی و تجربی روان تر و آن مجموعه به عنوان یک پایگاه ملی انتقال دانش و تجربه انتقال خون و علوم مرتبط تلقی شود .

4- پس از سال ها دانش حرفه ای در این حوزه و بهره برداری از جمعیت جوان و سالم در هرم جمعیتی کشور بعنوان یک فرصت بی بدیل، متاسفانه هنوز تا سطح جمع کردن پلاسما و  ارسال آن به بیرون از کشور و نهایتا دریافت فرآورده های محدود پیش رفته ایم .

شایسته است جنابعالی هر چه زودتر با ترغیب بخش خصوصی و هموارکردن راههای اجرائی در مورد ایجاد یک پالایشگاه مناسب که بتواند علاوه بر برطرف کردن نیاز کشور بعنوان یک مرکز تولید منطقه¬ای نیز عمل کند، اقدام فرمائید. یقینا این حرکت خداپسندانه در تاریخ کشور و خودکفایی ملی ثبت خواهد شد.

5- تلاش شد در آرایش شورای عالی از صاحبنظران و افراد مجرب بهره مند شویم. ضروریست هرچه زودتر با مشورت شورای عالی و دیگر افراد ذیصلاح برنامه توسعه کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت آن مجموعه در همه عرصه های آموزش ، پژوهش و تولید تهیه و پس از تصویب در شورای عالی به اینجانب  ارائه شود.

وزیر بهداشت همچنین در پیامی از تلاشها و خدمات  علی اکبر پورفتح الله در مدت تصدی مسؤولیت ریاست سازمان انتقال خون ایران قدردانی کرد.

انتهای پیام/ش

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب