کد مطلب: 38906
تاریخ انتشار : 1398-07-24 08:53
۶ فیلم ایرانی در شصت و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و انیمیشن در لایپزیگ به نمایش در می‌آید.

به گزارش ايلام بيدار ، شصت و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و انیمیشن در لایپزیگ در حالی از بیست و هشتم اکتبر آغاز می‌‌شود که ۶ فیلم ایرانی در این دوره از جشنواره حضور دارند. این بزرگترین جشنواره مستند آلمان و قدیمی‌ترین جشنواره سینمای مستند در جهان است.
امسال ۳۱۰ فیلم از ۶۱ کشور در این جشنواره حضور دارند. در این میان، ۶ فیلم از ایران به جشنواره امسال راه یافته‌اند.مستند بلند «روابط خانوادگی» ساخته ناصر ضمیری به بخش مسابقه اصلی فیلم‌های بلند این دوره از جشنواره راه یافته است. در این مستند، کارگردان ارتباط پیرمردی ۸۰ ساله به نام حاجی‌بابا با فرزندانش را نشان می‌دهد.
همچنین مستند بلند «اِکسُدوس» ساخته بهمن کیارستمی نیز به بخش برنامه بین‌المللی این جشنواره راه یافته است.کیارستمی در این فیلم، ‌به مرکز بازگشت مهاجران افغان پرداخته است. این مرکز مسئولیت ثبت‌نام و اعزام مهاجران افغان را که به‌صورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند، برعهده دارد.
مستند بلند «خاتمه» به کارگردانی مشترک مهدی و هادی زارعی، از دیگر فیلم‌هایی است که به بخش برنامه بین‌الملل شصت و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و انیمیشن در لایپزیگ راه یافته است. این فیلم، داستان زندگی دختری افغان است که به دلیل ازدواج زودهنگام و خشونت توسط خانواده، از خانه فرار می‌کند.
«واکَس چه؟» (به کسی چه؟) مستند دیگری از ایران است که در بخش مستند نیمه‌ بلند جشنواره لایپزیگ نمایش داده می‌شود. این فیلم به کارگردانی کامران حیدری، به زندگی و مرگ خودخواسته‌ ابراهیم منصفی، خنیاگر و ترانه‌‌سرای بندرعباسی پرداخته است.
 همچنین «آشو» ساخته جعفر نجفی در بخش رقابت بین‌المللی فیلم‌های کوتاه این جشنواره پذیرفته شده است. آشو نام کودکی چوپان است که به سینما و بازیگری دلبستگی دارد. او از صبح تا شب مشغول کار است، اما هم‌زمان به خاطر عشقی که به فیلم‌های مطرح سینمای جهان و بازیگری دارد، رویابافی می‌کند.
آنطور که رایزنی فرهنگی ایران در آلمان گفته، به جز فیلم‌های مستند، یک انیمیشن ایرانی به نام «گرگم و گله می‌برم» نیز به شصت و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و انیمیشن در لایپزیگ راه یافته است. این انیمیشن ساخته امیرهوشنگ معین و محصول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.
انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب