ایلام بیدار09:40 - 1402/07/01

تولید پارچه دیر سوز صد در صد پنبه

پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و تولید پارچه دیر سوز لباس کار صد درصد پنبه ای شده اند؛ این پارچه علاوه بر مقاوم بودن در برابر شعله و پاشش مذاب، راحتی مطلوبی را برای افراد فراهم می آورد.

به گزارش ایلام بیدار، به نقل از سیناپرس، با توجه به کاربرد الیاف و منسوجات در زندگی روزمره و اینکه منسوجات از جمله مواد قابل اشتعال هستند و این مواد می توانند هر ساله خسارات مالی و جانی زیادی دراثر آتش گرفتن به وجود آورند، لازم است در بعضی موارد منسوجاتی دیرسوز تولید شود.

 

 در عمل هرگز نمی توان پارچه را به صورتی درآورد که اصلا آتش نگیرد اما با استفاده از الیاف ضد آتش یا به کارگیری مواد شیمیایی جهت تکمیل پارچه، در نهایت می توان منسوجاتی تولید کرد که قابلیت کند کنندگی شعله را داشته باشند.

 

 اخیرا پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر با توجه به اهمیت این مهم موفق به طراحی و تولید پارچه دیر سوز لباس کار صد درصد پنبه ای شده اند.

 

یکی از ویژگی های لباس پارچه دیرسوز تولید شده استفاده از الیاف پنبه برای تولید پارچه است. برخی از پوشاک مقاوم در برابر آتش از الیافی تهیه می شوند که ذاتا ضدآتش هستند اما راحتی مناسبی نداشته و قیمت بالایی دارند.

 

انتهای خبر/ر