کد مطلب: 48037
تاریخ انتشار : 1399-07-19 07:39
با هماهنگی و موافقتی که با اعضای خانواده شریف آن سردار همیشه زنده به عمل آمده بود قرار بود تا دقایقی دیگر با ورود پیکر مطهر شهید سلیمانی مراسم تشییع آن عزیز برگزار شود...

"حمید انصاری"، قائم مقام مؤسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی(ره) در یادداشتی که توسط سایت جماران منتشر شده با اشاره به سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سالگرد آغاز دفاع مقدس به ضرورت آسیب‌شناسی علل پدیدآمدن غفلت از نقش امام(ره) در فرماندهی جنگ پرداخت.

انصاری در این یادداشت سخنان رهبری را از لحاظ جامعیت پرداختن به مهم‌ترین مسائل مربوط به آغاز و انجام جنگ تحمیلی نقطه عطفی  دانسته و تأکید کرده است: قطعاً در آینده محتوای این پیام یکی از معتبرترین متون در معرفی وقایع دوران دفاع مقدس مورد استناد خواهد بود.

وی پیام رهبر معظم انقلاب را به دلیل حضور ایشان در تمام مقاطع و سطوح دفاع مقدس روایتی دست اول و بدون واسطه از یکی از مطلع‌ترین شخصیت‌های مؤثر در دفاع مقدس دانسته است.

قائم مقام مؤسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب را دارای اشراف کامل «بر ریز و درشت تمامی مسائل و مراحل جنگ تحمیلی و ابعاد پیدا و پنهان آن و گفته‌ها و ناگفته‌های جنگ» معرفی کرده و نوشته: سخنان رهبر معظم انقلاب  در ۴۰ سالگی دفاع مقدس هم بیان مستند و مستدل حقایق آن دوران است و هم ناظر بر نیازهای امروز و فردای کشورمان که چگونه از ارزش‌ها و افتخارات و درس‌های آن دوران در مقابل تحریف‌ها و شبهه‌های مداوم دشمنان زخم خورده ایران، بیاموزیم و بکار ببندیم.

انصاری در این یادداشت با اشاره به فرامین و پیام‌های مهم حضرت امام در موضوعات اصلی دوران دفاع مقدس خطاب به مسئولین یادآور شده که بخشی از این مسئولین و مقامات در ادامه در جریان تحولات سیاسی مورد انتقاد برخی جناح‌ها قرار گرفته یا حتی برخی از افراد «مواضع آنان را خلاف مسیر انقلاب دانسته‌اند.»

به نوشته وی، این واقعیت صرف نظر از داوری درباره تأیید و یا رد مواضع طرفین هرگز نمی‌بایست عاملی برای حذف اسناد و مدارک مهم تاریخ انقلاب و خصوصا فرامین و اسناد مربوط به دفاع مقدس گردد که از سوی حضرت امام خطاب به ایشان صادر شده است و بخشی تفکیک ناپذیر از تاریخ دوران دفاع مقدس را بازگو می‌کند.

انصاری نوشته: متأسفانه به وضوح در بسیاری از تاریخ نگاری‌های اخیر مربوط به دهه اول بعد از پیروزی بخصوص در رابطه با دفاع مقدس و یا در موزه‌ها و نمایشگاه‌های آثار مربوط به این دوران شاهد این نحو سانسور و حذف اسناد و مدارک هستیم. به نظر بنده که از نزدیک اینگونه فعالیت‌ها را به لحاظ مسئولیتم در مؤسسه رصد می‌کنم یکی از مهم‌ترین دلایل غفلت از تبیین نقش بی بدیل فرماندهی حضرت امام در دفاع مقدس به همین موضوع باز می‌گردد.  

وی همچنین حذف زیارت حضرت امام(ره) و حسینیه جماران از برنامه سفر راهیان نور را یکی دیگر از دلایل عدم آشنایی با امام دانسته است.  

انصاری در بخش دیگری از این یادداشت به روایت لغو تشییع پیکر شهید سلیمانی در حرم حضرت امام (ره) پرداخته و نوشته: سال گذشته که با فرمان جنایتکارانه و تروریستی رئیس جمهوری منفور امریکا، سردار محبوب و مردمی ایران، یکی از خالص‌ترین دست پروردگان مکتب دفاعی حضرت روح‌الله، سلیمانی عزیز را به شهادت رساندند تمام ایران یکپارچه برای بزرگداشت آن بزرگمرد بپاخاست؛ آیا سزاوار نبود که روح مطهر و زنده آن عزیز و پیکر پاکش از آخرین زیارت مرجع و مقتدا و فرمانده اش در حرم حضرت امام محروم نگردد.

او با اشاره به تقید شهید سلیمانی تا آخرین روزهای عمر به زیارت حرم حضرت امام (ره) درباره شب تشییع پیکر ایشان گفته است: آن شب، همه چیز هماهنگ شده بود، خانواده دو شهید بزرگوار دیگری که همراه آن عزیز به شهادت رسیده بودند و پیکرهای مطهرشان را به حرم امام آورده بودند و جمعیت مشتاقی که با اعلام رسانه رسمی منتظر ورود پیکر شهید سلیمانی بودند

پس از ساعت‌ها انتظار در حسرت ماندند؛ در طول مسیر، با همراهان خودرو حامل پیکر پاک ایشان در تماس بودیم و با هماهنگی و موافقتی که با اعضای خانواده شریف آن سردار همیشه زنده به عمل آمده بود قرار بود تا دقایقی دیگر با ورود پیکر مطهر شهید سلیمانی مراسم تشییع آن عزیز و شهیدان همرزمش در کنار مضجع شریف به عنوان آخرین وداع با همان امامی که آیین چگونه زیستن و راه و رسم شهادت را به عنوان عالی‌ترین مرحله  پایان حیات طیبه و عزت مندانه اهل ایمان و جهاد به آنان آموخته بود و آن بزرگمردان نیز با فرمان و هدایت او آگاهانه این راه را انتخاب کرده بودند برگزار شود؛ اما دقایقی بعد با ناباوری خبر دادند، بنا به تصمیم فردی از مسئولین مراسم بزرگداشت ایشان، خودرو حامل پیکر مطهر را مستقیماً به فرودگاه امام هدایت کرده و هواپیما به مقصد کرمان پرواز کرده است!

انتهای پیام/

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب