کد مطلب: 32891
تاریخ انتشار : 1397-04-19 08:36
صفرهای ارقام یارانه ارز دولتی را که می‌شماریم بُهت‌زده می‌شویم، از شنیدن نام اشخاص حقیقی و حقوقی که این ارزها را دریافت کرده‌اند شگفت زده‌تر می‌شویم!

خداداد ابراهیمی:: صفرهای ارقام یارانه ارز دولتی را که می‌شماریم بُهت زده می‌شویم، از شنیدن نام اشخاص حقیقی و حقوقی که این ارزها را دریافت کرده‌اند شگفت زده‌تر می‌شویم!

شش صفر
 نه صفر
  گاهی هم 12 صفر!

در کنار عددهای دیگر، بین آدم‌هایی دیگر دست به دست می‌شوند و دست به یکی می‌کنند تا شکاف طبقاتی جامعه عمیق‌تر شود و مردم را دچار سرگیجه و نگرانی کنند. این روزها دیگر رقم‌ها به ریال و تومان نیست.

دلار و یورو پیشگام مبادلات و معاملات تجاری و بازرگانی است، ارز کشور، به یُمن مدیریت ناکارآمد بانک مرکزی به کام آتشین اژدهای "رانت " ریخته می‌شود.

در واقع این سیاست‌های غلط ارزی بانک مرکزی است که در ماه‌های اخیر اقتصاد کشور را دچار بحران کرده است تا عامه مردم روزهای پرتلاطم و مشقت باری را سپری کنند. 

چرا و چگونه فردی (سلطان سکه) مُجاز می‌شود 2 تُن سکه خریداری و ذخیره کند؟! چرا فقط در سه‌ ماهه اول امسال ۲ میلیون نفر از مرفهین به خاطر مسافرت‌های سیاحتی ۶ هزار میلیارد تومان ارز دولتی دریافت کنند؟!

برخی رسانه‌ها درباره نوعی مافیای واردات خودرو هم ، نقدها و تحلیل‌هایی افشاگرانه منتشر کرده‌اند؛ در چند ماه اخیر مجموعا 121 میلیون یورو ارز دولتی در اختیار 21 شرکت وارد کننده خودرو قرار گرفته است. در این شرایط محاسبه تفاوت نرخ ارز دولتی یورو حدودا 5000 تومانی با نرخ آزاد این ارز نشان می‌دهد که با توجه به پرداخت 121 میلیون یورو ارز ارزان به واردکنندگان خودرو، در حقیقت یارانه حدود 600 میلیارد تومانی به واردکنندگان خودرو پرداخت شده است.

اعتراف تلویحی وزیر اقتصاد به ناکارآمدی سیاست‌های تیم اقتصادی دولت مبین این واقعیت است که در این مقطع زمانی، افسارگسیختگی مدیریت اقتصادی( بحران بازار ارز و سکه و خودرو) پاشنه آشیل دولت است.

متاسفانه تمام عملکرد دولت تحت تاثیر تحولات بازار ارز قرار گرفت و از آن بدتر اینکه برخی سوءاستفاده‌ها سبب شد تا مردم نگران شوند.
در مملکت ما چه خبر است؟

چه رابطه‌ای بین وزیر صمت و گیرندگان ارز 4200 تومانی برای دریافت خودرو برقرار است؟ وزارت بهداشت با دریافت 18 میلیون یورو یارانه ارزی، خودرو وارد می‌کند، دلالان رانتخوار ،خودرو وارد می‌کنند، شرکت‌های بازرگانی با مجوزهای غیر مرتبط و شرکت‌های بی نام و نشان، خودرو وارد می‌کنند.

از سوی دیگر 23 میلیون یورو ارز کاغذ روزنامه به 2 شرکتی که وجود خارجی ندارند پرداخت شده است و با شگفتی می‌بینیم که شرکت‌های راهسازی، پشم شیشه، شرکت بسته بندی میوه، شرکت‌های صنعتی و ساختمانی و ... کاغذ روزنامه وارد می‌کنند و نه تنها مشکل روزنانه‌های کشور را مرتفع نمی‌کنند بلکه گرانی و بحران در بازار کاغذ را رقم می زنند.

به نظر می‌رسد که همه این قضایا به  شیوه پرداخت غیر قانونی ارز دولتی و رانت‌های پشت پرده ختم می‌شود و می‌رود تا اندک اندک به جاهای حساس و سؤال برانگیزی منجر شود این یعنی اینکه فساد سیستمی بیداد می‌کند!

به گفته اقتصاد آنلاین؛ فهرست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی در حالی طی هفته جاری از سوی بانک مرکزی منتشر شده که بررسی دقیق‌تر این فهرست نشان از آن دارد که بخشی از ارز تخصیص یافته مربوط به تعهدات ارزی سال۹۶ بوده است! و حالا مطالبه افکار عمومی متوجه دریافت‌کنندگان ارز است که چرا کالاها را با نرخ آزاد، عرضه کرده‌اند؟

بررسی دقیق‌تر لیست بیش از ۴۰ شرکت دریافت‌کننده ارز دولتی که موفق به ثبت سفارش برای واردات گوشی تلفن همراه شده‌اند نشان می‌دهد؛ شرکت بازرگانی بین‌المللی تامین اجتماعی وابسته به شرکت شستا (در ردیف ۳۷ اُم لیست منتشر شده بانک مرکزی) ۳۶۶هزار یورو ارز دولتی گرفته، در سال۱۳۹۷ هیچ گونه ارزی بابت واردات موبایل دریافت نکرده است.

سیاست‌های نامعقول و غیر قانونی پرداخت یارانه ارز، عِرض متولیان اقتصادی را برباد داده ست و شمشیر بی‌کفایتی مسؤولان اقتصادی برگردن مردم به وضوح پیداست و همه شاهد آن هستند که در تیم اقتصادی دولت، یکی به نعل می زند، یکی به میخ!

در این تاریکزار اقتصادی مردم نحیف روز به روز  لاغرتر  و افراد غنی روزبه روز ، فربه تر می‌شوند، جیب خالی مردم خالی‌تر ، سفره نان مردم خجالت آورتر!

آقایان خستگی‌ها و شگفت زدگی‌های مردم کف خیابان را نمی‌بینید؟!
مسؤولان بالادستی ، سرگیجه‌ها و نگرانی‌های مردم را پاسخگو باشید!
آیا اینک که با تهدیدات خارجی و بحران اقتصاد داخلی مواجه شده‌ایم  در این جنگ اقتصادی به شمشیر چوبین «سیف» و تدبیر تیم اقتصادی دولت می‌توان امیدوار بود؟!

 

انتهای پیام/س

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب