سرویس: استان ایلام
کد خبر: 61090
|
16:06 - 1402/06/28
نسخه چاپی

ایلام بیدار گزارش می‌دهد؛

مشکلات تهیه لباس فرم مدارس در ایلام

مشکلات تهیه لباس فرم مدارس در ایلام
برای تهیه لباس فرم مدارس مشکلاتی وجود دارد که باعث گلایه والدین شده و نیازمند رسیدگی است.

به گزارش ایلام بیدار،  طی سال‌های اخیر دانش‌آموزان با هر لباس فرمی نمی‌توانند وارد مدرسه شوند؛ بنابراین همیشه دغدغه لباس فرم بچه‌ها یکی از دغدغه‌های مهمی است که مدیران و خانواده‌ها را در اخذ تصمیم دچار مشکل جدی و تردید می‌نماید و مدیران بیشتر مدارس در سطح کشور دانش‌آموزان را ملزم به تهیه لباس‌های فرم با رنگ‌های یکسان و هم شکل می‌کنند طور یکه بیش از 90 درصد مدارس پوشیدن اونیفورم مدرسه یا لباسی هماهنگ میان دانش‌آموزان را اجباری ساخته‌اند .

 شهرستان ایلام نیز همگام با دیگر شهرهای کشور استفاده از لباس فرم را برای دانش‌آموزان مدارس اجباری ساخته است درصورتی‌که از یک سو انتخاب لباس فرم در هیچ مدرسه‌ای حالت اجبار نمی‌تواند داشته باشد و از طرفی انجمن اولیاومربیان و کارشناسان روان‌شناسی زیادی مزایایی لباس فرم را بیشتر از معایب آن می‌دانند.

 تغییرات هرساله هزینه‌های سنگینی بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند

 این در حالی است که مورد مسئله به لحاظ اقتصادی برای خانواده‌ها قابل‌بررسی است لباس فرمی که این روزها به لحاظ اقتصادی و تأمین هزینه نیز برای برخی خانواده‌ها مشکلاتی را به بار آورده به همین دلیل به یکی از فروشگاه‌های عرضه لباس فرم مدرسه در استان ایلام مراجعه کردیم که ولی یک دانش‌آموز کلاس پنجم ابتدایی که برای خرید و تحویل لباس فرم مراجعه کرده بود از وضعیت موجود ابراز نارضایتی می‌کرد و می‌گوید: تغییرات هر ساله لباس فرم دانش‌آموزان علاوه بر اینکه هزینه‌های سنگینی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند از سوی دیگر برای تهیه لباس فرم کاملاً دست والدین و اولیای دانش‌آموزان از نظر قیمت، کیفیت، رنگ و دوخت بسته می‌شود؛ بنابراین باید به‌صورت تحمیلی این لباس‌ها را از فروشگاه و خیاطی طرف قرارداد خریداری کنیم.

 مردم در تنگنای مالی هستند

 فرزانه محمدی ولی دیگر دانش‌آموز ایلامی گفت: مانتوی دخترم که در سال تحصیلی قبل استفاده کرده سالم و تمیز است؛ ولی امسال به دلیل اینکه از پایه اول به دوم متوسطه می‌رود رنگ و فرم لباس مدرسه تغییر کرده و دیگر این لباس قابل‌استفاده نیست.

 وی افزود: در شرایطی که تنگناهای مالی در بعضی خانواده‌ها در کنار افزایش هزینه تحصیل فرزندان وجود دارد در آغاز سال تحصیلی اجبار به تغییر رنگ لباس مدارس غیرمنطقی است و این خود هزینه خانواده‌ها را دوچندان می‌کند.

 از آموزش‌وپرورش گله‌مند هستیم

 موسی احمدی ولی دانش‌آموز دیگری می‌گوید: درگذشته گاه دیده می‌شد که دانش‌آموزان لباس فرم خود را بیش از یک سال استفاده می‌کردند؛ اما در سال‌های اخیر وجود فرهنگ قناعت در بین دانش‌آموزان به دلیل این تصمیم در آموزش‌وپرورش تغییر کرده و الگوی صحیح مصرف هم ازمیان‌رفته است که علاوه بر این موارد قیمت بالای لباس فرم و اجبار مدارس برای تغییر هر ساله شرایطی را ایجاد کرده که خانواده‌های متوسط و سطح پایین در تنگنا قرار بگیرند؛ بنابراین آموزش‌وپرورش باید نسبت به این موضوع حساس بوده و در صورت نیاز با چنین مدیرانی که با تشخیص خود هر سال رنگ جدیدی را برای روپوش مدارس انتخاب می‌کنند برخورد کند.

 این اولیا دانش‌آموز ایلامی گفت: حقیقتاً از اینکه هر سال لباس فرم دانش‌آموزان تغییر می‌کند ما از آموزش‌وپرورش گله‌مند هستیم چرا که با این نوع رفتار چگونه می‌خواهیم صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف را به بچه‌ها آموزش دهیم؛ زیرا که لباس‌های سال قبل قابل‌استفاده نیست و بیرون از مدرسه هم کاربرد خاصی ندارند.

 اولیا دیگری می‌گوید: با این تغییرات سالانه این شائبه پیش می‌آید که مدارس با کار خود به دنبال سرکیسه‌کردن دانش‌آموزان است چرا که خرید لباس فرم برای دانش‌آموزان هزینه‌های غیرضروری را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

 وی عنوان کرد: درست است که یکنواخت بودن پوشش برای دانش‌آموزان مهم است؛ ولی این نباید به این معنا باشد که هر سال باید رنگ و مدل مانتوی مدارس عوض شود.

 لباس فرم طرحی برای حمایت از تولید ملی و فرهنگ‌سازی آن

مریم کهنی روان‌شناس و مشاور تحصیلی ایلامی با اشاره به اینکه تأثیر شکل و رنگ لباس در مدارس در روحیه دانش‌آموزان مؤثر است گفت: پژوهش‌های جدید جامعه‌شناسان و متخصصان علوم رفتاری حاکی از آن است که رنگ و مدل لباس‌های مدارس تأثیر زیادی روی خستگی، پرخاشگری و افت تحصیلی دانش‌آموزان دارد.

 وی اظهار کرد: برخی از فشارهای روانی درون انسان با رنگ کنترل می‌شود و بعضی از رنگ‌ها تحرک و نشاط را به دانش‌آموزان خواهد بخشید و همین امر باید در لباس فرم دانش‌آموزی دیده شود.

 وی نیز تعریف پوشش یکسان برای دانش‌آموزان را مناسب ارزیابی کرد و افزود: لباس متحدالشکل سبب همپوشانی اختلاف طبقاتی بین دانش‌آموزان می‌شود.

 وی با اشاره به مزایای لباس متحدالشکل اظهار کرد: از مزایای این طرح می‌توان به حمایت از تولید ملی و فرهنگ‌سازی برای آن، برچیده‌شدن لباس‌های غربی با واژه‌های نامناسب، ازبین‌بردن رقابت منفی در تهیه لباس‌های متنوع و... عنوان کرد.

 آموزش قانون‌پذیری، نظم و انضباط در مدارس با پوشش لباس فرم

 زهرا قاسمی فرهنگی ایلامی در این باره گفت: لباس فرم مدارس علاوه بر اینکه به‌نوعی نماد واحد آموزشی یا مؤسسه تربیتی قلمداد می‌شوند تأثیر بسزایی در حفظ نظم و انضباط و همین‌طور روحیه دانش‌آموزان دارد.

 وی اظهار کرد: دانش‌آموزان با استفاده از پوشش یکسان قانون‌پذیری و نظم و انضباط را آموزش می‌بینند و با لباس فرم یکسان دانش‌آموزان اختلاف طبقاتی و تبعیض را احساس نمی‌کنند .

 وی بیان کرد: دانش‌آموزان با پوشیدن لباس فرم در محیط داخل و خارج مدرسه از افراد غیر دانش‌آموز متمایز می‌شوند طور یکه این لباس به‌نوعی به دانش‌آموزان هویت اجتماعی می‌دهد.

 این فرهنگی ایلامی افزود: دانش‌آموزان باید متناسب با شئون اسلامی، فرهنگ ایرانی‌اسلامی در مدارس و محیط آموزشی لباس بپوشند و این یکی از دلایل پوشیدن لباس فرم مدرسه به‌صورت متحدالشکل در مقاطع تحصیلی مختلف است.

 

انتهای خبر/ر

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب