سرویس: اقتصادی
کد خبر: 59054
|
00:55 - 1402/12/27
نسخه چاپی

ایلام بیدار گزارش می‌دهد؛

گردشگری صنعتی مغفول‌مانده در ایلام

گردشگری صنعتی مغفول‌مانده در ایلام
گردشگری یک صنعت مغفول‌مانده در ایلام می‌باشد که شاید نیازمند توجه ویژه مسئولین است.

به گزارش خبرنگارپایگاه خبری تحلیلی «ایلام بیدار»، تاریخ این مرزوبوم را که ورق بزنیم گُهرهایی را پیدا می‌کنیم که هر کدام از آنها روایتی بلند از قدمت و اصالت ایران و ایرانی را در سینه دارند.

روایت‌هایی نشئت‌گرفته از غیرت و جان‌فشانی شیرزنان و دلیرمردانی که اکنون نامشان چنان ستاره‌ای ابدی در آسمان افتخارات ایران می‌درخشد و از حاصل تلاش، اصالت، هنر و ذوق آنها، ایران به تمدنی دیرین با فرهنگی غنی تبدیل شده است؛ تا جایی که امروزه میهن عزیز ما گلستانی از افتخارات ملی، میهنی و فرهنگی را در شناسنامه‌ی خود ثبت نموده است.

با نگاهی گذرا به پیشینه‌ی تمام شهرها و روستاهای ایران، می‌توان آثار پررنگ فرهنگ و هنر اصیل ایرانی را از دیرباز تا کنون به‌خوبی حس کرد و به پراکندگی و تنوع تمدن‌های مختلف شکل‌گرفته در این سرزمین پی برد. جای‌جای ایران اسلامی مامن و مأوای میراث‌هایی است که در برهه‌ی کنونی، زبان معرفی ما به جهانیان است. دنیای امروز، ایران را با قدمت و تاریخچه‌ی پربارش از نظر فرهنگی، هنری و معماری می‌شناسد و ثبت صدها آداب‌ورسوم و آثار باستانی تاریخی و مذهبی مهر تأییدی بر این مدعاست.

استان ایلام یکی از کهن‌ترین سرزمین‌های ایران باستان

 از بین استان‌های متعدد و شهرهای مختلف، استان ایلام یکی از کهن‌ترین سرزمین‌های ایران باستان است که به دلیل طبیعت بکر و بی‌نظیر، آثار طبیعی و تاریخی، آداب‌ورسوم سنتی و بنا‌های قدیمی، موردتوجه خیل عظیمی از گردشگران و باستان‌شناسان قرار گرفته است.

استان ایلام باتوجه‌به آب‌وهوای متنوع در نواحی مختلفش به استان چهارفصل ایران معروف شده و وجود گونه‌های مختلف گیاهی - دارویی و خوراکی نیز از دیگر مزایای طبیعی این استان به شمار می‌رود.

بررسی جغرافیایی تمامی شهرستان‌های استان، نشان از وجود تمدنی بزرگ درگذشته‌ی این استاندارد. تمدنی که به‌مرورزمان و به دست سلسله‌های مختلف در این دیار شکل‌گرفته و ما در زمان حال اثر آنها را می‌توانیم در آثار و بقایای به‌جامانده از آن دوران ببینیم.‌

آثار باستانی هر کشوری، به منزله‌ی شناسنامه فرهنگ آن کشور محسوب می‌شود و خوشبختانه کشور ما ازاین‌حیث بسیار غنی و پر بار است.

 در استان ایلام و در اکثریت مناطق و شهرها و روستاهای آن، به‌وفور آثار باستانی فرهنگی و هنری با معماری‌های خیره‌کننده و جذاب و همچنین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری زیبایی وجود دارد که چشم هر بیننده‌ای را مات و مبهوت می‌گرداند. آثاری که معرف گذشته‌ای سرشار از اتفاقات تلخ‌وشیرین و بیانگر حوادث متعدد تاریخی و دینی در این استان است.

پرداختن و تفحص در هر کدام از این وقایا، می‌تواند زوایای پنهان تمدن ایلام را بیان کند و پیشینه‌ی تاریخی آن را به تصویر کشد؛ چیزی که متأسفانه خیلی مورد عنایت مسئولین مربوطه قرار نگرفته است.‌

دوخته شدن واژه‌ی نازیبای محرومیت بر قامت ایلام

حسین محمدی مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار ایلام‌بیدار گفت: در شرایطی که استان ایلام دردهای ناشی از روزگاران ظلم ستم‌شاهی را بر پیکر خود داشت و در دوران انقلاب نیز طی هشت سال دفاع مقدس، سپری تنومند و سدی محکم در برابر حملات دشمنان بود و بعد از آن نیز سال‌های سخت بازسازی ویرانه‌های جامانده از جنگ تحمیلی را پشت سر گذاشت، واژه‌ی نازیبای محرومیت بر قامتش دوخته شد تا کماکان استعدادها، توانمندی‌ها، قابلیت‌ها و شایستگی‌هایش در سایه بماند و پتانسیل نهفته در بطنش، فرصتی برای درخشش نیابد.

وی افزود: بی‌مهری و بی‌توجهی و در بعضی‌اوقات بی‌کفایتی مسئولین این استان زرخیز نیز مزید بر علت شد تا نه‌تنها ارزش‌های تاریخی و فرهنگی آن مجالی برای دیده و شناخته‌شدن پیدا نکنند، بلکه فرصت اشتغال و شکوفایی استعدادها و بهره‌گیری از توانمندی‌های مردمان این استان به‌ویژه جوانان سلب شود و همچنان با محرومیت‌ها و کمبودها دست‌وپنجه نرم کنند.

محمدی در ادامه گفت: این در حالی است که گنج عظیمی از فرهنگ و تاریخ و تمدن در گوشه‌کنار آن وجود دارد که با اندکی دقت و توجه و صرف مقداری هزینه و با نگرشی کارشناسانه می‌تواند از حالت بالقوه به حالت بالفعل درآمده و این دیار را به قطب فوق‌العاده‌ای برای جذب توریست و صنعت گردشگری تبدیل نماید. 

فرصت‌سوزی در صنعت گردشگری زیر سایه نبود امکانات رفاهی

محمدی در ادامه گفت:جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد استان چهارفصل ایلام خود به‌تنهایی این قابلیت را دارند تا با فضاسازی و پردازش، به مناطقی مختص گردشگری و توریسم و به دنبال آن، جذب سرمایه و ایجاد اشتغال برای اهالی منطقه مبدل شوند و زمینه را برای خروج ایلام از بن‌بست جغرافیایی و محرمیت فراهم آورند.

مدرس دانشگاه یادآور شد: جاذبه‌هایی همچون شهر باستانی سروان، قلعه‌ی مام، پل تاریخی دختر و پسر (کُر و دیوت) و تنگه‌ی تاریخی شمشه واقع در شهر سرابله، چشمه‌ی آب گرم و چشمه قیر در شهرستان دهلران، منطقه‌ی گردشگری بانکول و مانشت و تنگه‌ی زیبای سازوبن در شهرستان سیروان و... در استان وجود دارد که هر کدام از این مکان‌ها خود به‌تنهایی می‌تواند مورد ارزیابی قرار گرفته و به مکانی تفریحی و سیاحتی تبدیل شوند.

وی بیان داشت: تمدن کهن ایلام فقط محدود به این موارد نبوده و آثار برجسته و ثبت‌شده‌ی جهانی و بین‌المللی متعدد دیگری نیز در سایر شهرستان‌های استان پراکنده است از جمله پل تاریخی گاومیشان، تنگه‌ی بی‌نظیر بهرام چوبین و قلعه شیخ مکان در دره شهر، چهارطاقی موشکان، غار خیال‌انگیز زینگان در مهران و قلعه‌ی والی و کاخ فلاحتی در شهر ایلام، تنگه‌ی چشم‌نواز کافرین در بدره و بسیاری موارد دیگر نیز در استان ایلام وجود دارد و پتانسیل این استان را برای بهره‌برداری و ایجاد جاذبه‌ها و فرصت‌ها به‌خوبی بیان می‌کند.

محمدی اظهار کرد: در کنار این جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، بقاع متبرکه و زیارتگاه‌های زیادی در سطح استان پراکنده است که محلی برای سیاحت و زیارت ساکنین استان و نیز استان‌های هم‌جوار هستند. اما فقدان امکانات رفاهی کافی و مناسب و نبود امکان اقامت برای تعداد مسافرین بیشتر در این مکان‌ها موجب شده تا زمینه لازم برای جذب سیاح و سرمایه فراهم نشود و این استان همچنان با فرصت‌سوزی و ازدست‌رفتن موقعیت‌ها روبرو باشد.

وی یادآور شد: مکان‌هایی از قبیل امامزاده علی صالح در صالح‌آباد از توابع شهرستان مهران، امامزاده عباس و امامزاده سید علی در سیروان، امامزاده سیده صورت بانو در روستای گوراب سفلی، امامزاده سید عبدالله در ایوان، امام زاده سید حسن در مهران و بسیاری امامزادگان دیگر در سایر شهرستان‌ها که با عنایت به بافت دینی شیعه‌ی استان، می‌تواند بستر مناسبی برای پیشرفت و ارتقای سطح فرهنگی آن مهیا سازد.

مدرس دانشگاه گفت: قدرمسلم این است که استان ایلام، استانی با قدمتی چندصدساله و کهن، مملو از تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی است که اگر بسان دیگر استان‌ها همانند اصفهان، فارس، مشهد، همدان و... موردتوجه قرار گیرد و بودجه و نیروی لازم و کافی برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های زیر ساختی از جمله احداث خط ریلی، ساخت هتل و مهمان‌پذیر، ساخت اماکن رفاهی و تفریحی و توسعه و تجهیز امکانات فعلی به آن اختصاص یابد، بدون شک می‌تواند با توان فرهنگ اصیل و تمدن ریشه‌دار خود و با درنظرگرفتن پایانه‌ی مرزی مهران و زائرپذیری این شهرستان، به قطب مهم و کارآمدی از نظر فرهنگی تبدیل شود و گره کور مشکلات ریزودرشت این استان به‌خصوص جوانان برومند آن علی‌الخصوص ازدواج و اشتغالشان باز شده و راه برای محرومیت‌زدایی هموار و هموارتر می‌شود.

وی تصریح کرد: ذکر این نکته لازم است که فضاهای طبیعی استان ایلام از هر نظر برای ارتقا و احداث امکانات رفاهی و فرهنگی و هنری مناسب بوده و حتی در مواردی نیز منحصر به فر است همانند تنگه‌ی زیبای رازیانه و غار زینگان و یا تنگه‌ی خارق‌العاده بهرام چوبین و روستای شیخ ماخو. این منطق به لحاظ دارابودن زیبایی‌های کم نظر تاریخی و طبیعی، قطعاً اگر از امکانات لازم برخوردار شوند، می‌توانند در زمره‌ی آثار برتر کشور قرار گیرند. کمااینکه تا به امروز هم با وجود تمام کمبودها و نقص‌ها در زمینه. ی گردشگری و مهمان‌پذیر، طرفداران و بازدیدکنندگان خاص خود را از اقصی‌نقاط کشور دارند.

 

استان ایلام مستعد ترویج و پرورش انواع گونه گیاهان خوراکی و دارویی

طبیعت زیبا و خدادادی استان ایلام هم از مواردی است که مهجور مانده و باتوجه‌به تنوع گیاهان خوراکی و دارویی موجود در کوه‌ها و دشت‌های آن، باز هم مستعد ترویج و پرورش انواع این گونه گیاهان است. گیاهان خوراکی که در فصول مختلف سال زینت‌بخش سفره‌های خانواده‌های ایلامی می‌شود و گاهی نیز منبع درآمدی هر چند ناچیز و موقت. گیاهانی معطر و لذیذ چون: کنگر، پیچک، بنه، آویشن، تره و... که در کنار گل‌های سوسن وحشی و بابونه و لاله‌های واژگون در طول سال کوه‌های و دشت‌های این دیار را آذین می‌بندند.

اما یک نکته‌ی دردناک: این‌گونه‌ها باتوجه‌به بارش‌های اندک و خشکسالی‌های سال‌های اخیر مصرف بی‌رویه‌ی آنها توسط مردم، در خطر نابودی کامل و انقراض قرار دارند.

اگر تمهیداتی برای احداث گلخانه‌های صنعتی و سنتی جهت پرورش این اقلام از گیاهان در نظر گرفته شود، علاوه بر ایجاد اشتغال برای نیروهای جوان و تحصیل‌کرده‌ی بومی هر منطقه، کمک شایانی هم به حفظ روال طبیعی محیط‌زیست و رشد این قسم از گیاهان می‌شود. گیاهانی که برخی از آنها مختص آب‌وهوای ایلام و دامنه‌های سخاوتمند کبیر کوه و مانشت و قلارنگ هستند و بعضی از آنها هم نسبت به گونه‌های مشابه در سایر استان‌ها، کیفیتی برتر دارند.

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛ بلکه تأثیر مستقیم سوءمدیریت و نبود مسئولین دلسوز و بومی در رأس کار است. هر جا هم که مسئولی دلسوزانه قدمی برداشته با موانع متعدد مواجه شده و در نهایت این شده که هنوز: دست ما کوتاه و خرما بر نخیل.

در ادامه تصاویر بخشی از مناطق تاریخی، طبیعی و بقاع متبرکه را مشاهد می کنید.

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛

امامزاده علی صالح

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛

شیخ مکان واقع در دره شهر

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛

شهر تاریخی سیمره (ماداکتو)

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛

غار زینگان

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛

دربند بدره

اینکه استان سرفراز ایلام سال‌ها در زیر سایه‌ی عنوان سخیف محرومیت قرار گرفته، اثر نداشته‌ها و کمبودها نیست؛

 

انتهای خبر/ر

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب