سرویس: اقتصادیکد خبر: 56850|11:02 - 1401/09/03
نسخه چاپی

اروپا قوانین محدود کردن قیمت نفت روسیه را آسان‌تر کرد

اروپا قوانین محدود کردن قیمت نفت روسیه را آسان‌تر کرد
رهبران اتحادیه اروپا قوانین پیشنهادی برای اعمال سقف قیمتی بر صادرات نفت روسیه را ملایم‌‌‌تر کرده‌‌اند به طوری که اجرای کامل این سیاست در حال حاضر به تعویق افتاده و شروط مربوط به حمل و نقل دریایی ضعیف شده است.

به گزارش ایلام بیدار ، بلومبرگ امروز طی گزارشی نوشت، رهبراناتحادیه اروپاقوانین پیشنهادی برای اعمال سقف قیمتی بر صادرات نفتروسیهرا ملایم‌‌‌تر کرده‌‌اند به طوری که اجرای کامل این سیاست در حال حاضر به تعویق افتاده و شروط مربوط به حمل و نقل دریایی ضعیف شده است.

قرار است نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز دیدار کنند و پس از گفتگو با هم ‌پیمانانشان، به دنبال تصویب قوانین هستند.

گفته می‌شود، بروکسل پیشنهاد کرده است تا یک دوره 45 روزه انتقالی به این اقدام تنبیهی اضافه شود.

بر اساس این طرح، این مهلت زمانی برای نفت‌های خامی است که قبل از 5 دسامبر (یعنی زمانی که تحریم‌های نفتی اجرایی می‌شود) بارگیری شده ‌اند و تا 19 ژانویه تخلیه می‌شوند.

اگر این پیشنهاد تصویب شود، اتحادیه اروپا و گروه 7 کشور صنعتی می‌توانند سقف قیمتی را امروز تعیین کنند. بر اساس این شرط، شرکت‌های غربی از ارائه خدمات بیمه، واسطه‌ گری و کمک مالی به کشتی‌هایی که نفت خام روسیه را بارگیری می‌کنند، منع خواهند شد مگر اینکه محموله‌های نفتی را با قیمت توافق شده بخرند.

محدودیت قیمتی قرار است بین 40 تا 60 دلار در هر بشکه باشد که می‌تواند صادرات روسیه را در سطح پیش از تحریم‌ها نگه دارد اما از درآمدهای آن بکاهد.

بر اسنادی که به دست بلومبرگ رسیده است، شرکت‌های حمل و نقلی که «عمدا» نفت خام یا فرآورده‌های نفتی روسیه را با قیمت بالای سقف قیمتی حمل می‌کنند، از دریافت خدمات مربوط به حمل و نقل سوخت روسیه «به مدت 90 روز پس از تخلیه محموله همان محموله قیمت بالاتر» منع خواهند بود.

از طرفی، بروکسل در نظر دارد تا یک دروه انتقالی 90 روزه برای مواقعی که تغییر در سطح سقف قیمتی اعمال می‌شود، در نظر بگیرد.

یک مقام ارشد خزانه‌داری آمریکا گفته است، سقف قیمتی با استفاده از آمارهای قدیمی قیمت نفت خام روسیه و شرایط کنونی بازارهای جهانی نفت تعیین می‌شود و این قیمت می‌تواند به دفعات هر چند ماه یکبار مورد بازبینی قرار گیرد.

 

انتهای پیام/ک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین ها