سرویس: استان ایلامکد خبر: 56083|09:13 - 1401/07/04
نسخه چاپی

گزارشی از حال و هوای فروش لوازم التحریر در ایلام؛

جولان نوشت افزار خارجی در بازار ایران ؛ وقتی نوشت افزار ایرانی نیازمند حمایت است

جولان نوشت افزار خارجی در بازار ایران ؛ وقتی نوشت افزار ایرانی نیازمند حمایت است
صنعت نوشت افزار می توانند یک از مبادی اصلی توسعه در استان ایلام و کشور باشد که ضروری است با جلوگیری از جولان نوشت افزار خارجی از صنعت داخلی دراین زمینه حمایت کرد.

به گزارش ایلام بیدار ، دنیای خیره‌کننده رنگ و تصاویر فانتزی است که در بساط دستفروشان نوشت‌افزار به چشم می‌آید و دیگر از آن دفترچه‌های بی‌رنگ و روی بچه‌های دهه ٦٠ با آن آرم بزرگ وزارت بازرگانی کوچکترین اثری پیدا نمی‌شود.

نه از آن دفترچه‌ها خبری است نه از آن تراش‌های گرد و ساده و مدادهایی که با پایین‌ترین ‌درصد گرافیت ساخته می‌شدند و کمرنگ نوشتنشان برای بچه‌های نسل جنگ دغدغه شده بود. حالا بازار نوشت‌افزار ایران با بیشتر از ١٠‌میلیون نفر دانش‌آموز به تسخیر خارجی ها درآمده است و می‌گویند آنها تنها به مدد همین رنگ و لعاب و فانتزی‌های کودکانه است که با سرعتی مثال‌زدنی توانسته‌اند ٩٥‌درصد بازار نوشت‌افزار ایران را به دست آورند.

در این میان غرب از فرصت استفاده کرده و با صرف هزينه هاي گزاف در جنگي تمام عيار شبيخون فرهنگي را به ناتوي فرهنگي مبدل ساخته و به توليد انيميشن ها و کارتون ها و يا فيلم ها و سريال هاي مختلف ،جذاب و فانتزي مي پردازند و امروزه به بهترين وجه ممکن اين برنامه ها و کاراکتر هاي آنهارا پردازش کرده و در ذهن مخاطب ماندگار مي کنند

در چند سال اخیر دستگاههای فرهنگی کشور به این امر ورود کرده و سعی دارند با تولید نوشت‌افزارهای ایرانی-اسلامی در مقابل این هجمه فرهنگی مقابله کنند اما واقعیت این بوده که موفقیت های چشمگیری را کسب نکرده اند.

بیشتر نوشت افزار مصرفی مردم خارجی است

"فرشید فریادرس"،  از فروشندگان نوشت افزار در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار  گفت: در حال حاضر بیشتر فروش نوشت افزار ها خارجی است چرا که با قیمت مناسب و انواع طرح ها در بازار دیده می شود.

وی درادامه افزود:مردم اجناسی را خریداری می کنند که دارای طرحی مناسب و با کیفیت باشد به همین دلیل مبنای تولید کنندگان باید همین موارد باشد.

 

 

نوشت افزار ایرانی نیازمند تحول است

"علی فریادی"،  از کارشناسان اقتصادی درگفتگو با خبرنگار ایلام بیداردرچرداول گفت:صنعت نوشت افزار از حدود 6 سال گذشته شروع به کار کرده، اگر چه در حال حاضر تنوع بیشتر شده اما مشکل اصلی بازار نوشت افزار بحث کاغذ است و قیمت کاغذ نسبت به دو سال پیش ۷ برابر شده است.

وی افزود : برای ساماندهی بازار نوشت افزار از سوی مسئولین قول هایی صورت گرفته اما این قول‌ها هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است وبه نتیجه نرسیده است

این کارشناس اقتصادی از استقبال مردم از دفتر‌هایی که با طرح شخصیت‌های ایرانی و اسلامی تولید می‌شود اشاره و بیان کرد: اگر مردم از طرح شخصیت‌های ایرانی اسلامی استقبال نمی‌کردند این دفتر‌ها را تولید نمی‌کردیم. مردم از این دفتر‌ها استقبال کردند و استقبالشان روز به روز بیشتر شده است برای همین هرساله تولید این دفترها باید افزایش یابد.

فریادی خاطرنشان کرد:رونق صنعت نوشت افزار گامی مطمئن برای مبارزه با بیکاری است وازاین طریق می توان اشتغال ایجاد کرد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:با توسعه صنعت نوشت افزار علاوه براشتغال پایدارمی توان فرهنگ اسلامی به دانش آموزان وآیندگان کشور انتقال داد.

باید برای کودکان ونوجوانان اسطوره سازی کرد

"حسین ندیمی"،  کارشناس مسائل اجتماعی درگفتگو با خبرنگار ایلام بیدار گفت: آن چه مشاهده می شود این است که رسانه های داخل کشور در معرفی چهره های برجسته کشوری و الگو سازی برای کودکان و نوجوانان موفق عمل نکرده اند.

وی افزود : باید با استفاده از ابزار های مختلف چهره ها را به مردم معرفی کرد که شامل بازی های رایانه ای ، کتاب، فیلم و... می شود تا به عنوان اسطوره های مردمی معرفی شوند.

کارشناس مسائل اجتماعی خاطر نشان کرد: ضعف در معرفی الگو ها باعث می شود تا الگوهای غربی به عنوان اسطوره های کودکان و نوجوانان معرفی شوند به همین دلیل در نوشت افزار ها محصولات ایرانی جای خود را به محصولات خارجی می دهند.

 

انتهای پیام/ر

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب