سرویس: اجتماعیکد خبر: 55706|12:25 - 1401/05/27
نسخه چاپی

قهرمانی که شهر ما را نجات می‌دهد

قهرمانی که شهر ما را نجات می‌دهد
آن قهرمانی که امروز بهتر از هر نسخه فرهنگی دیگر (و یا حتی به‌جای همه نسخه‌های نخ‌نمای فرهنگی) می‌تواند ما را نجات دهد، امام حسین (علیه‌السلام) است.

به گزارش ایلام بیدار ،یادداشت- سیدمهدی سیدی:فرض کنید اوضاع جامعه به سامان نباشد و مصیبت‌های‌ رنج‌آور، برگرفته از اختلالات فرهنگی، روان مردم را محاصره کند. روزگارانی را در نظر بگیرید که طلاق اوج بگیرد، فقر در سفره‌ها، دست‌ها را به سمت خطا بکشاند، وفاداری و انصاف، عیار خود را از دست بدهد، کم‌کاری و بی‌حالی، بازار کار بی‌منت را کساد کند. پولی شدن رؤیاها، ارزش‌ها را زمین بزند، بی‌انگیزگی و بی‌اعتمادی چون گیوتینی تیز، سرهای پر آرزو را هدف قرار دهد و در مقابل، آنان که مسئول بهبود فرهنگ‌اند دست‌های خالی خود را - بعد از هزاران سعی و خطا - بالا گرفته و تسلیم شرایط شوند.

اما ناگهان دربحبوحهاین کارزار خونین، خبردار شوید که یک‌نفر پیدا شده - از جنس قهرمانان بزرگ اسطوره‌ها - که معجزه می‌کند. قهرمانی که می‌تواند با چند حرکت حال جامعه را دگرگون کند و با انقلابی در دل‌های معیوب، کویر قلب‌ها را با محبت خود آبیاری کند. 

آن شرایط سخت و مخمصه‌آلود جامعه را در نظر بگیرید و در مقابل به توانایی خیره‌کننده قهرمان داستان، چشم بدوزید. اینجاست که دیگر به آن قهرمان به‌عنوان یک گزینه روی میز در کنار هزاران نسخه دیگر نگاه نمی‌کنید، بلکه او را «تنها گزینه» می‌پندارید و این همان معنای «اضطرار» است. شما در این شرایط بغرنج نسبت به آن قهرمان، «مضطر» شده‌اید.

پس بدون معطلی و خودخواهی، از او دعوت می‌کنید به شهرتان بیاید و شما را از گرفتاری‌های مزمن انسان‌ساخته نجات دهد. هرآنچیزی هم که برای پیاده‌سازی نسخه‌های او لازم است فراهم می‌کنید. قطعا در این شرایط اضطرار، هر هزینه‌ای که از شما بخواهد و هر امکانی را که طلب کند تا کارش را درست و به‌موقع انجام دهد، بی‌چون و چرا در اختیارش می‌گذارید و تمام امکانات شهر را به نفع آن قهرمانبسیجمی‌کنید.

آن قهرمانی که امروز بهتر از هر نسخه فرهنگی دیگر (و یا حتی به‌جای همه نسخه‌های نخ‌نمای فرهنگی) می‌تواند ما را نجات دهد، امام حسین (علیه‌السلام) است. تجربه زیسته جوامع و انسان‌ها در پیوند و پیوست با سید‌الشهداء ثابت می‌کند او قهرمان نجات‌بخش زندگی‌های وخیم است. پس با این نگاه اگر کسی یا گروهی امکانات در اختیار خود را به نفع آن قهرمان - یعنی اباعبدالله - بسیج کند، کاری کاملا عقلانی و دوراندیشانه انجام داده است. پس هزینه دادن به نفع امام حسین (ع) درست‌ترین کار ممکن در شرایط موجود است. حالا هرکسی باید به اندازه بضاعت خود کمک‌کار دم و دستگاه امام حسین (ع) باشد تا جامعه به سمت برون‌رفت از بحران‌های فرهنگی اجتماعی گام بردارد.

هزینه دادن به نفع قهرمان امت‌ها باید اولویت اصلی و برنامه محوری زندگی ما باشد؛ نه تنها به امید ثواب یا آرام شدن دل که به نیت نجات تاریخ و هدایت نسل انسان. باشد که معجزه حسین (علیه‌السلام) را ببینیم و بنوشیم.

انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین ها