سرویس: اجتماعیکد خبر: 54249|11:36 - 1400/10/26
نسخه چاپی

مقاومت در حال پاسخ دادن است

مقاومت در حال پاسخ دادن است
بی‌تردید در پرتو مقاومت است که مذاکره با طرف‌های بدعهد، پاسخ داده و آمریکایی‌ها مجبور شده‌اند در مسیری گام بردارند که در انتهای آن لاجرم منافع جمهوری اسلامی تأمین می‌شود.

به گزارش ایلام بیدار ،یادداشت-احمدبنافی: مذاکرات کم‌کم دارد وارد مرحله نهایی خود می‌شود. فعلا براساس تفاهم صورت گرفته مذاکره کنندگان ارشد ایران و سه کشور اروپایی برای انجام امور مربوطه و برخی مشورت‌ها برای دو روز و موقتا به پایتخت‌ها باز گشته‌اند، ولی رایزنی‌ها در سطح کارشناسی بدون وقفه ادامه خواهد یافت. «جنیفر ساکی»، سخنگوی کاخ سفید ناخواسته به شکست در مقابل ایران اعتراف کرده و می‌گوید دیپلماسی گزینه‌ای است که واشنگتن استفاده از آن را در قبال ایران ترجیح می‌دهد. در این باره گفتنی‌هایی وجود دارد.

جمهوری اسلامی در شرایطی با اعضای ۱+۴ وارد گفت‌وگو شده که ضمن آنکه تمامی ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی را برای پشتیبانی از دیپلماسی به میدان آورده، به تمامی الزامات برای حمایت از مذاکره کنندگان پایبند بوده و در دوره جدید پیام متعارضی به طرف مقابل منتقل نکرده است. خاستگاه جمهوری اسلامی در مذاکره با ۱+۴ از اساس بر مبنای دو مؤلفه توان چانه‌زنی و تجربه اندوخته شده از گذشته استوار شده است. جمهوری اسلامی در پس تجربه اندوخته شده و متراکم در دوران پسابرجام به خوبی آموخته است که باید در مذاکره‌ای قدم بردارد که در آن دست برتر را برای چانه‌زنی با طرف‌های مدعی در اختیار داشته باشد. به عبارتی این تجربه برای ایران از این حیث درس آموز بوده که نباید از مذاکره‌ای انتظار انتفاع داشت که در آن توانی برای گفتگو در اختیار ندارد.

تجربه آنچه بر ایران در دوران اوباما و ترامپ گذشت بسیار درس آموز بوده است. تجربه دوران اوباما در بدعهدی و یک‌طرفه کردن برجام، اکنون توجیه کننده شرط‌ گذاری ایران برای راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها در مذاکرات گردیده و در کنار آن خروج یک جانبه ترامپ از برجام شرط گذاری ایران برای اخذ تضمین از آمریکا را منطقی نموده است.

اینکه جنیفر ساکی ناخواسته معترف به تن دادن به خواسته‌های ایران در آوردگاه مذاکرات غیر مستقیم شده و تنها گزینه پیش‌رو را دیپلماسی می‌داند به خاطر مقاومت جمهوری اسلامی و اتخاذ ابزارهای لازم برای دیپلماسی است که اینک در حال پاسخ دادن است.

اکنون مقاومت ملی، آمریکایی‌ها را وادار به پذیرش کلیات شروط ایران نموده و مذاکره بر سر جزئیات آن در حال انجام است؛ اگر طرف مقابل اراده لازم را برای توافق بر مبنای اصول منطقی، مستدل و ابتکاری ایران که تأمین کننده منافع اعضای برجام است را داشته باشد، توافق دست یافتنی خواهد بود. برای جمهوری اسلامی توافقی مطلوب است که تضمین کننده انتفاع اقتصادی باشد و این صرفاً از طریق راستی آزمایی رفع تحریم‌ها میسر است. دستیابی به این مهم در گرو این است که اقدامات عملی ایران در فریز بخش‌های مرتبط با هسته‌ای پسینی باشد و نه پیشینی؛  به زبان ساده اقدامات عملی ایران بایستی بعد از رفع تحریم‌ها از سوی طرف مقابل آنهم با فاصله زمانی و پس از راستی‌آزمایی از ایجاد انتفاع اقتصادی صورت گیرد؛ چیزی که اکنون کیفیت و جزئیات آن محل چانه‌زنی است. در کنار آن توافق مطلوب ایران می‌بایست از یک پایداری و تداوم در منافع اقتصادی نیز برخوردار باشد به صورتی که هیچ چیزی نتواند آن را نقض نماید.

بی‌تردید در پرتو مقاومت است که مذاکره با طرف‌های بدعهد پاسخ داده، همزمان واقعی گردیده و آمریکایی‌ها مجبور شده‌اند در مسیری گام بردارند که در انتهای آن لاجرم منافع جمهوری اسلامی تأمین می‌گردد. موارد اختلافی باقی مانده می‌تواند در مذاکرات کنونی حل و فصل گردد، اگر تیم مذاکره کننده برروی ابتکار عمل خود که در آن طرف مقابل را وادار به مذاکره برمبنای دو سند پیشنهادی رفع تحریم‌ها و هسته‌ای نموده، کماکان پافشاری نماید، همچنین افکار عمومی در ایران بدون توجه به شایعات و تاثیرپذیری از عملیات رسانه‌ای دشمن از تیم مذاکره‌کننده پشتیبانی نماید و همزمان اجازه داده نشود اقتصاد نیز با فراز و فرودهای مذاکره پیوند خورده و شرطی گردد.

انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین ها