کد مطلب: 53634
تاریخ انتشار : 1400-07-15 11:43
امام رضا (ع) بهترین نمونه حکومت داری هستند، به گونه ای که مسئولان ایران اسلامی می توانند در مدیریت، ارتباط با مردم، رفع مشکلات شان و خدمت به آن ها ایشان را الگو قرار دهند و پیشرفت و آبادانی را رقم بزنند.

به گزارش ايلام بيدار ، آخرین روز ماه صفر است، ماهی که در روزهای پایانی آن به واسطه رحلت پیامبر مهربانی ها و شهادت دومین اختر تابناک امامت و ولایت غمی بزرگ عاشقان اهل بیت (ع) را فرا می گیرد و اما امروز غوغایی عجیب به واسطه شهادت امام رضا (ع) نه تنها در مشهد الرضا بلکه در بین همه مسلمانان جهان برپاست. 


امروز خیلی از مسلمانان به بارگاه منور رضوی چشم دوخته اند و دل عاشق شان به سوی بقیع و گنبد خضرا پر کشیده است، اما هستند کسانی که چشم انتظار دیدار دوباره حرم ثامن الحجج هستند و قلب شان برای زیارت دوباره می تپد.

همان هایی که در شهر و دیارشان لباس عزا بر تن کوچه و خیابان ها کرده اند و در دل هایشان غوغایی عجیب در غم شهادت امام مهربانی ها برپاست، امامی که زندگی اش سراسر عشق است و درس زندگی، امام معصومی که اخلاق و رفتارش بر اساس منش پیامبر مکرم اسلام (ص) بود و بهترین الگوی مرد و زن ایرانی و فراتر از آن همه مسلمانان جهان است.

رفتار امام رضا (ع) پیامبر گونه بود

حجت الاسلام علیرضا اصغری حسامیه، کارشناس مسائل مذهبی درباره ویژگی‌های شخصیتی امام رضا (ع) بیان کرد: نقل می کنند، امام رضا (ع) رفتاری پیامبرگونه داشت، اخلاق مکرم رسول خدا (ص) در قرآن ستوده شده و اهل بیت (ع) هم به مناسبت های مختلفی اخلاق حضرت محمد (ص) را در زمینه‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و عبادی نقل کردند.

وی ادامه داد: در بین همه انسان‌ها ائمه شریف ما نزدیکترین افراد به پیامبر (ص) بودند، هر رفتاری از رسول مکرم اسلام (ص) سراغ دارید، در ائمه معصوم (ع) به خصوص آقا امام رضا علیه السلام تجلی داشت.

این کارشناس تصریح کرد: اما ویژگی‌هایی در امام رضا (ع) وجود داشت که لازم است، تکرار و عنوان شود و هر چقدر بگذرد، کهنه نمی شود، در روایات داریم که ایشان کسی را با زبان و سخن خویش مورد آزار و اذیت قرار نمی‌داد، اما این روزها متاسفانه بعضی‌ها حرف شان را طوری بیان صحبت می کنند که دلی می شکند و آزرده می شود. 

وی با بیان این که در زندگی اهل بیت (ع) این گونه نبود که با زبان، عمل، کلام و نگاهشان کسی را آزرده یا تحقیر کنند، اظهار کرد: هیچ وقت امام رضا (ع) سخن کسی را قطع نمی‌کرد، اجازه می‌داد صحبتش تمام شود، وقتی که در مجلس آن حضرت کسی می نشست، آقا تا زمانی که آن مهمان حضور داشت، پای خودش را دراز نمی کرد.
 


رفتار امام خوبی ها با زیردستان 

اصغری حسامیه اضافه کرد: درباره رفتار امام رضا (ع) با زیردستان نقل می کنند که هیچ وقت به آنها دشنام نمی‌داد، حتی روایت معروفی است که وقتی امام هشتم سفره پهن می‌کردند کارگر، غلام و نوکر، ارباب و همه کنار هم می نشستند و ایشان با زیردستان خود غذا می خورد و هیچ منعی در این رابطه نداشت.

به گفته وی، با وجود این که امام رضا (ع) ولیعهد بود، لباس بسیار تمیز و در عین حال بسیار ارزان می پوشید، هیچ زمانی لباس فاخر و قیمتی به تن کرد.

این خطیب از امام رضا علیه السلام به عنوان الگویی بی نظیر یاد کرد و گفت: در ابعاد فردی و شخصی، رابطه خودمان را با اطرافیان شامل خانواده و همسایه‌ها می‌توانیم بر اساس آنچه که از آن حضرت نقل شده ترسیم کنیم، درست است که شیوه ها و لوازم مورد نیاز زندگی فرق کرده، اما اصول حاکم بر زندگی تغییری نکرده است.

وی تصریح کرد: اگر امام رضا (ع) با زیردستان خودش با کرامت برخورد و آن ها را بزرگوارانه صدا می کرد، ما هم امروز می‌توانیم همین کار را انجام دهیم. چه کسی سوار بر  اسب باشد چه بنز، میتواند وقتی که از کنار افراد عبور می کند به دیگران احترام بگذارد، به آنها توجه کند و سلام دهد و می شود که اصول حاکم بر زندگی امام رضا (ع) در زندگی امروزی ما جریان پیدا کند.

اصغری حسامیه افزود: از ویژگی‌های رفتاری حضرت این بود که وقتی دیگران را صدا می‌زد، بزرگوارانه و با کرامت این اقدام را انجام می داد، یعنی اگر آقایی بود، واژه آقا کنار اسمش به کار می برد، افراد را با تعابیر و لقب و محترمانه خطاب می کرد، در دنیای امروزی می توان با الگوی گیری از ایشان، اگر جایی مراجعه می کنیم، افراد را محترمانه مورد خطاب قرار دهیم.

بهره مندی از اصول حاکم بر زندگی امام رضا (ع) 

وی افزود: این مهم بیانگر این است که اصول حاکم بر زندگی ما فرقی نمی کند، ما از امام رضا (ع) و شیوه برخوردی آن حضرت با دیگران اصول حاکم بر زندگی را یاد می‌گیریم.

 این کارشناس مذهبی با اشاره به شاخص‌ترین صفت امام رضا علیه السلام بیان کرد: علم امام رضا (ع) شاخص ترین صفت ایشان است، چرا که لقب عالم آل محمد را دارد، مامون ملعون خیلی ادعای علمی کرد و جلسات مناظره زیادی تشکیل و امام را شرکت می‌داد و امید داشت که ایشان در این مناظرات شکست بخورد، اما در تمام مناظرات چه با ادیان آسمانی، چه با مکاتب بشری، چه با ملحدین، مرتدین و کافرین در متانت و وقار و توامان با استنادات قوی گفت‌وگو می‌کرد.

وی تاکید کرد: شاید شاخص‌ترین ویژگی امام رضا (ع) علم آن حضرت باشد، بعد از علم شاخصه‌های رفتاری امام را می توانیم اشاره داشته باشیم، با وجود این که ایشان ولیعهد و به ظاهر شخصیت دوم جهان اسلام بود که البته در واقع حجت خدا شخصیت اول عالم خلقت است، اما در سیستم حکومتی عباسیان که خداوند برای عذابشان می افزاید، عنوان ولیعهد داشت، هیچگاه به مقام و به این امکانات ظاهری مغرور نشد.
 


بزرگی و ابهت شخصیت امام هشتم 

این کارشناس اظهار کرد: مامون امید داشت امام رضا (ع) را به قصر ببرد و چشم ایشان را از ابهت پوشالی ظاهری قصر پر کند، اما هیچ وقت نتوانست بر قلب و دل حضرت نفوذ کند، به دلیل بزرگی و ابهتی که شخصیت علی بن موسی الرضا (ع) داشت و قلب و دلش سرشار از نور توحید بود، هیچ وقت غره به این امکانات دنیا نشد، ساده زیستی و گفت و گوی با مردم را ترک نکرد و از ارتباط با آن ها نکاست.

وی گفت: به نظر می رسد در جامعه امروزی اگر بخواهیم از امام رضا (ع) الگو بگیریم، از آنجایی که در جامعه و زیر چتر حکومت اسلامی زندگی می کنیم و آن حضرت نیز نفر دوم حکومت عباسی بود، می توانیم ویژگی های رفتاری ایشان را در حکومت داری الگو قرار دهیم، با توجه به این که هیچ امام دیگری چنین موقعیتی را پیدا نکرد. 

اصغری حسامیه تصریح کرد: امام علی (ع) که به خلافت ظاهری رسیدند، آنقدر در آن چند سال درگیر جنگ های داخلی شده بودند که در عمل نتوانستند حکومت آرام داشته باشند، فقط امام رضا (ع) ولیعهد شد و حکومتش آرام بود، بنابراین در جامعه اسلامی برای مسئولان زیبنده است در مدیریت جز و کلان کشور امام رضا (ع) را در شیوه حکومت داری، ارتباط با مردم، رفع مشکلات شان و خدمت به آن ها الگو قرار دهند، اگر این بخش را بتوانیم با موفقیت از آن حضرت الگوگیری کنیم، جامعه ما پیشرفت خوبی خواهد داشت. 

 

 
 
علم بی پایان امام هشتم عامل رسوایی دشمنان
 
حجت الاسلام والمسلمین هادی بامری، کارشناس مذهبی نیز در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: وجود مقدس ائمه اطهار (ص) و به ویژه حضرت علی بن موسی الرضا (ع) منشا خیر و برکت  مادی و معنوی است و این خیر و برکت جاری بوده و برای همیشه تاریخ وجود دارد.
 
وی افزود: شیوه برخورد مناسب با مردم و داشتن حسن خلق، ادب، احترام و تواضع، از نقاط قوّت و الهام بخش در زندگی معصومین (ع) است و امام رضا علیه السلام نیز در برخورد با مسلمانان و حتی مخالفان و دشمنان که در جبهه مقابل ایشان قرار داشتند، با تدبیر و اخلاق حسنه که ویژه ائمه بزرگوار بود، وارد می شدند.
 
وی خاطرنشان کرد: زندگی و سیره حضرت امام رضا (ع) مثل اجداد طاهرینش بر اساس اسلام و قرآن بوده و زندگانی آنان بهترین الگو برای همه مسلمانان و به ویژه پیروان ائمه اطهار (ع) است، ایشان در علوم مختلف سرآمد بوده و هر آنچه که امامان قبل از ایشان داشته اند به آن حضرت رسیده است.
 
این کارشناس مذهبی تاکید کرد: امام هشتم شاگردان بسیار زیادی تربیت و چهره واقعی دشمنان اسلام را معرفی کرده بود، بسیاری از این شاگردان در عصر خود سرآمد بودند، مأمون عباسی که از وجود امام رضا علیه السلام در مدینه احساس خطر می کرد، با مشورت و نقشه اطرافیان خود آن حضرت را به طوس که آن زمان مرکز خلافت عباسیان بود، فراخواند.
 
وی ادامه داد: امام رضا (ع)در ابتدا با این تصمیم حاکم ظالم عباسی مخالفت کرد، اما به اجبار ماموران مأمون راهی سرزمین ایران شد که در این سفر اتفاقات بسیار زیادی رخ داد، سرگذشت آن در کتب مختلف ذکر شده است.
 
وی اذعان کرد: مأمون عباسی با طرح و نقشه قبلی ولایت حکومت خود را به امام رضا علیه السلام پیشنهاد داد که با مخالفت آن حضرت همراه بود، اما با پافشاری این حاکم عباسی ولایت را به شرط اینکه هیچ دخالتی در تصمیمات نداشته باشد، قبول کرد.
 
حجت الاسلام بامری تصریح کرد: سرانجام مأمون این حاکم فاسد و ظالم عباسی که از وجود مبارک امام رضا علیه السلام به شدت احساس نگرانی می کرد، ایشان را با طرح قبلی در اواخر ماه صفر به شهادت رساند.
 
امام رضا (ع) نماد مهربانی
 
حجت الاسلام و المسلمین حاتم بامری کارشناس مسائل مذهبی هم در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه امام هشتم (ع) نماد کرامت است، بیان کرد: از وجود مبارک حضرت رضا علیه السلام در کتاب‌های عصر غیبت صغری، یعنی نزدیک به روزگار امام یازدهم، روایتی نقل شده که متن روایت نشان می‌دهد امام خطابشان به همه انسان‌هاست؛ ائمه ما این امید را داشتند که یک روزی سخنان عرشی و ملکوتی‌شان به همه مردم دنیا برسد که این موضوع به تدریج در حال محقق شدن است.
 
وی با بیان اینکه دیگر قاره‌ای نمانده که شیعه را نشناسند، کم هم  نیستند کسانی که با فرهنگ اهل بیت (ع) آشنا شدند، افزود: دوره امامت امام رضا (ع) بیست سال طول کشید و ۳۰ صفر در سن ۵۵ سالگی در طوس مظلومانه به شهادت رسید.
 
بامری خاطر نشان کرد: عشق ایرانیان به امام هشتم حضرت رضا (ع) یک عشق تمام نشدنی است، ثامن الحجج (ع) نماد مهربانی بوده و به امام رئوف شهرت دارد که زبان زد خاص و عام است.
 
این کارشناس مسائل مذهبی گفت: یکی از ویژگی های بارز غریب خراسان این است که مقابل طاغوت و قلدران زمان خود ایستاد و مسیر خود را از آنها جدا ساخت که ضرورت دارد سبک زندگی سالم را از ایشان بیاموزیم چرا که الگوی مناسبی برای مقابله با مستکبران عالم است.

انتهای پیام/ 

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب