کد مطلب: 51232
تاریخ انتشار : 1399-12-13 08:57
افسردگی یکی از مشکلاتی است که امروزه بین اغلب مردم در سنین مختلف به وجود آمده است. شاید برایتان جالب باشد که می توان با آیات قرآن افسردگی را درمان کرد. بنابراین راهکارهای درمان افسردگی با قرآن را برای شما آورده ایم.

به گزارش ايلام بيدار ،سوره در قرآن درباره ی افسردگی شاخص تر هستند. البته این به این معنا نیست که فقط در این 6 سوره به افسردگی پرداخته شده است. در سوره غاشیه به بحث پوچی اشاره شده است. در سوره مطففین واژه «سجین» آمده که به حال بدی اشاره دارد که گویی انسان در حبس و زندان و تنگنا قرار دارد. در سوره فجر به واژه «هان» رسیدیم که در این سوره به صورت «اهانن» آمده است. همچنین در سوره طه به «معیشت ضَنک» و احساس بیم و تنگنا اشاره شده است که بیان شده فقدان ذکر خدا موجب آن می شود: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً».
 
از آیات قرآن متوجه می شویم که حالات مختلف افسردگی در انسان مراتب دارد؛ مثلاً در سوره عبس به این پرداخته شده است که مقایسه کردن حال انسان را بد می کند. در سوره مطففین اینکه انسان تنها به فکر خود باشد و به فکر دیگران نباشد ریشه حال بد در انسان ذکر شده است. یا در سوره غاشیه عدم تفکر و داشتن نگاه پوچ به عنوان منشأ حال بد در انسان اشاره شده است. همچنین جزو ابرار نبودن یا مطفف بودن یکی دیگر از منشأهاست.
 
در سوره غاشیه خداوند انسانی که عملی انجام می دهد اما کار او به نتیجه نمی رسد را متوجه قدرت خداوند می کند و سعی می کند جهان بینی او را گسترش دهد. همچنین انسان را متوجه آخرت و عدم کافی بودن ملاک های دنیایی می کند. یا راه حلی که از سوره مطففین به دست می آورید این است که انسان، خود جانب داری را کنار بگذارد و حق دیگران را در نظر بگیرد و این نگاه، انسان را به حرکت برای ادای حق دیگران وا‌ می دارد که این کار حال انسان را خوب می کند. گاهی مواقع ما تصور می کنیم که اگر به حقوق دیگران بی توجه باشیم زندگی مان بهتر می گذرد درصورتی که قرآن می گوید این طور نیست و در همین دنیا دچار افسردگی می شویم.
 


درمان افسردگی با آیات قرآن
 
امروزه افسردگی یکی از شایعترین اختلالات روانی و معضل عمومی زندگی بشر است. تحقیقات نشان داده است که شنیدن صدای قرآن باعث آرامش می شود.
 
خندیدن و گریه کردن از احساسات مخصوص انسان هاست که باقی حیوانات این احساس را ندارند. اگر احساس غمگین بودن و نامیدی بیشتر از دو هفته در فرد باقی بماند به آن افسردگی بالینی گفته می‌شود.
 
افسردگی ناشی از حس ناتوانی و عدم کنترل و آزادی است.
 
در ادامه راه هایی برای رها شدن از ناامیدی و احساس بی ارزشی و درمان افسردگی به وسیله ی قرآن و از نظر اسلام را برای شما آورده ایم. می توانید از این راه ها برای درمان افسردگی استفاده کنید.
 
انتهای پیام/الف

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب