کد مطلب: 51118
تاریخ انتشار : 1399-12-14 00:00
مشق ننوشتن بچه های دبستانی یکی از شایع ترین مشکلات پدر و مادر است که برای برطرف شدن این مشکل باید با شیوه مناسب و برخورد درست، کودک را به انجام تکالیف مدرسه تشویق کرد.

به گزارش ايلام بيدار ،

راه حل های مناسب در برخورد با مشق ننوشتن کودکان

انجام ندادن مشق مدرسه را شخصی نکنید

وقتی کودکان مشقشان را انجام نمی‌دهند بعضی از والدین آن را شخصی قلمداد کرده و به شدت ناراحت و عصبانی می‌شوند، در حالی که چنین چیزی نیست. کودک نمیخواهد تکالیفش را انجام دهد و برای آن علت های گوناگونی وجود دارد برای این نیست که از شما خوشش نمی آید یا با شما لجبازی می‌کند؛ لجبازی کودک نتیجه بحثهای زیاد و طولانی والدین در اثر روش تربیتی اشتباه و که در برخورد کودک با والدین به وجود می‌آید؛ بنابراین والدینی که اعتقاد دارند که کودکشان لجبازی می کند بهتر است به گذشته ارتباط خود با فرزندشان حتی پیش از مدرسه فکر کنند.

 

برای برخورد با تنبلی در نوشتن مشق ها زمان مشخص کنید

برای برطرف کردن مشکل تنبلی در نوشتن مشق ها باید زمان مشخص کنید. بهتر است از معلم  سوال کنید که مشق نوشتن بچه ها چقدر طول می‌کشد؟

 

مشق ننوشتن بچه ها,راه حل های مناسب در برخورد با مشق ننوشتن کودکان,بهترین راه حل مشق ننوشتن کودکان

تنبلی در نوشتن تکالیف

 

به وجود آوردن هدف و انگیزه

یکی از علتهایی که بعضی از بچه ها تمایلی به درس و نوشتن مشق ندارند، نداشتن انگیزه یا اینکه کاربرد آن را در زندگیشان ندیده اند. پس مشق را برای بچه جذاب و کاربردی کنید؛ یعنی اینکه در زندگی روزانه از آن‌ها استفاده کنید. به طور مثال در مغازه بگویید: «دخترم می‌توانی قیمت این را برایم بخوانی؟» یا تشویقش کنید که تابلو‌ها را نگاه کرده و فروشگاه مورد نظر شما را پیدا کند!

 

به هیچ وجه بچه را مجبور نکنید که تکالیفش را انجام دهد و در عوض تلاش کنید برای او انگیزه درونی ایجاد کنید تا اینکه مشق هایش را به راحتی بنویسد، مثل اینکه بگویید: «تو بچه باهوش و با استعدادی هستی ، معلم و دوستانت می فهمند که تو چقدر سعی و تلاش می‌کنی و موفق هستی» یا اینکه « در دفترت نگاه میکردم دیدم دستخط تو هر روز بهتر و زیباتر می‌شود.»

 

اجازه دهید بچه در مدرسه به خاطر انجام ندادن تکالیفش مجازات شود

شما باید اجازه دهید که کودک مشقی که کامل نیست را با خود به مدرسه ببرد و برای آن تنبیه شود. از آن به بعد متوجه میشود که ننوشتن مشق سبب خجالت در مدرسه می شود. اما چنانچه دائم مشق هایش را برایش انجام دهید طعم این تنبیه را نمی چشد.

 

زمان و مکان مشق نوشتن را معلوم کنید

توجه کنید که زمان مشق نوشتن در کودکان متفاوت است. برخی از کودکان دوست دارند ابتدا تکالیفشان را انجام دهند و بعد استراحت کنند و برخی دیگر دوست دارند اول استراحت کنند و بخوابند و بعدازظهر‌ها مشق هایشان را بنویسند؛ بنابراین بهتر است برای تقویت شخصیت کودکتان از وی سوال کنید دوست دارد چه زمانی، کجا و چطور تکالیفش را انجام دهد.

 

ولی توجه کنید که جای انجام تکلیف باید دارای شرایطی از جمله نور مناسب، آرامش و سکوت، چیدمان مناسب و منظم بودن باشد؛ بنابراین بعضی از جاها مانند آشپزخانه، روبروی تلویزیون، تخت خواب و میزتحریر شلوغ و به‌هم‌ریخته مکان خوبی برای مشق نوشتن نیست و سبب به هم ریختن حواس کودکان می‌شود.

 

مشق ننوشتن بچه ها,راه حل های مناسب در برخورد با مشق ننوشتن کودکان,بهترین راه حل مشق ننوشتن کودکان

راه حل مشق ننوشتن بچه ها

 

استفاده از پاک کن ممنوع

تا جایی که می شود از پاک کن استفاده نکنید. اشتباه ترین کار این است که والدین پاکن به دست بالای سر بچه می ایستند و هر چه وی اشتباه نوشت را پاک می کنند.

 

این مانند جنایت است! شما با این کار اعتماد به نفس بچه را نابود می کنید؛ و لجبازی و نفرت را در او زیاد می کنید. بگذارید خودش بنویسد. نوشته های بد و اشتباه خود بچه با ارزش تر از نوشته های درستی است که شما نوشته اید.

 

برای بازی کردن او هم وقت مناسب بگذارید

زیاد برنامه ریزی خود را جدی و خشک نکنید . زمانی را هم برای تفریح و بازی او قرار دهید.

 

کودکتان را با خودش مقایسه کنید

کودکتان را با خودش مقایسه کنید و هیچ وقت او را با بچه دیگری مقایسه نکنید زیرا این کار بچه را لجباز تر می کند پس به او نگویید تو از دوستت بدتر می نویسی به جایش به او بگویید تو دیروز مشقت را بهتر نوشتی.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب