کد مطلب: 51030
تاریخ انتشار : 1399-12-05 08:50
با گذشت چند ماه از کمبود روغن در بازار و با توجه به گفته مسئولان مربوطه مبنی بر رفع این مشکل ولی همچنان معضل نایاب بودن روغن نه تنها برطرف نشده بلکه بحرانی تر نیز شده است.

گروه اجتماعی ایلام بیدار::چند ماهی از کمبود روغن در بازار کشور می گذرد و با توجه به گفته مسئولان مربوطه مبنی بر اینکه سهمیه تخصیصی روغن به استان جذب شده و در در سطح فروشگاه های زنجیره ای توزیع می شود و مردم به شایعات توجه نکنند و به میزان مصرف واقعی خانوار خود خرید نمایند ولی همچنان معضل نایاب بودن روغن نه تنها برطرف نشده بلکه بحرانی تر نیز شده است.

در گزارش قبلی به دلایل پدیدار شدن این معضل از قبیل وابستگی ۹۰ درصدی کشور به واردات روغن و دانه های روغنی، هجوم مردم به سمت فروشگاه ها و خرید چند برابری مصرف ماهیانه به دلیل ترس از قطع کامل این محصول، افزایش قیمت چند برابری قیمت این کالای اساسی سبد خانوار، عدم مدیریت صحیح بازار، مشروط کردن فروش روغن چه از طرف شرکت هایی که انحصار فروش روغن را در اختیار دارند و چه از طرف فروشگاه های خرده فروش و احتکار اشاره شد.

اما نکته ای که در این میان مطرح است تشکیل صف های طولانی برای خرید روغن با توجه به شروع پیک چهارم کرونا و ورود کرونای جهش یافته نوع انگلیسی به کشور است. که در صورت تدام این تشکیل صف ها و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند طی روزهای آتی به یکی از کانون های اصلی شیوع بیماری و همچنین سبب افزایش مبتلایان به کرونا و برگشت به روزهای سخت کرونایی شود.

حال با توجه به مشاهدات و تحقیقات میدانی خبرنگار ما در سطح شهر آنچه که مشخص است این است که صف های طویل ایجاد شده روغن در ایلام در حالی است که در بسیاری از مغازه های سطح شهر این کالا نسبت به چند ماه قبل تا حدودی قابل دسترسی است و کمبود این کالای اساسی در استان ایلام به حدی نیست که چنین صف های طولانی در آن شکل بگیرد، صف هایی که حتی در اوایل نایاب شدن روغن در بازار آن را مشاهده نکردیم.

گویا سوء مدیریت، شایعات مطرح شده در فضای مجازی، و البته هجوم مردم به چند فروشگاه در سطح شهر باعث ایجاد چنین مشکلاتی شده اشت و می طلبد که مسئولان امر با اتخاذ تصمیم درست، هر چه سریع تر نسبت به این موضوع رسیدگی عاجل داشته باشند.

جدال روغن و کرونا در صف های طولانی

در همین رابطه "جبار صفربیگی"، فعال رسانه ای با اشاره به جدال روغن و کرونا در صف های طولانی با گذشت بیش از دو ماه از ماجرای کمبود روغن در استان ایلام و اینکه این کالای اساسی همچنان در لیست اقلام کمیاب جا خوش کرده و سبب تشکیل صف‌های طولانی شده است گفت: این روزها تداوم صف‌های طولانی و عدم برنامه‌ریزی مناسب برای توزیع روغن خوراکی درگوشه و کنار استان ایلام به صورت گسترده‌تر در شهرایلام سبب شده است تامین این نیاز معیشتی بر ترس ابتلا به کرونا و شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با آن غلبه کند و منجر به شلوغی و ازدحام مردم در شرایط کرونایی شود.

وی اظهار کرد:بارها گزارشات مردمی در زمینه کمبود و گرانی روغن در بازار ایلام منتشر شده است و با وجود اینکه این کالا یکی از اقلام اساسی سبد خانوار برای شهروندان است، اما متاسفانه دریغ از گوش شنوایی جهت پاسخگویی به این مشکل!

صفربیگی افزود:حال امروز در برخی از نقاط شهر بدون توجه به شیوع ویروس کرونا متأسفانه به دنبال توزیع روغن در برخی فروشگاه‌ها مردم صف‌های طولانی تشکیل داده که چه بسا فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در آنها رعایت نشده است.

وی تصریح کرد:صف‌های مردمی که از صبح زود جلوی فروشگاه‌ ها تشکیل می‌شود تا روغن را به قیمت دولتی بخرند، اما نه روغنی که مورد نیاز است، بلکه روغنی که موجود باشد؛ به همین دلیل برخی از کمبود روغن جامد گلایه می‌کنند و برخی از نبود روغن مایع. نحوه توزیع هم که خود داستان دیگری است؛ برخی فروشگاه‌ها به ازای هر کد ملی یک روغن می‌دهند و برخی دیگر روغن را با آبلیمو، تن ‌ماهی یا حتی کنسرو عرضه می کنند.

این فعال رسانه ای ادامه داد:آنچه در این میان مطرح می شود این است که در این میان مقصر واقعی کیست؟ مردم یا مسئولین. مردمی که با شایعه نبود یا کمبود چیزی به جای انصراف از خرید، صف های طولانی برای خرید بیش از حد کالا و انبار آن در منازل اقدام می کنند یا برخی از مغازه دارانی که به جای معترض شدن به افزایش بی رویه قیمت ها دست به احتکار زده و وضعیت را بدتر می سازند و یا مسئولینی که نظارت صحیحی بر بازار نداشته اند. که تمام این موارد می تواند منجر به بی نظمی در بازار و رعایت نشدن حقوق شهروندی مردم می شود.

وی یادآور شد:اوج بی تدبیری مسئولان مربوطه در وضعیت هشدار کرونا باعث به وجود آمدن صف طولانی خرید روغن در فروشگاه های زنجیره ای ایلام شده است که اگر هر چه زودتر تدبیری درست اتخاذ نگردد اینبار فاجعه ای هولناک از مرگ و بیماری انسانهای بی گناه اتفاق خواهد افتاد‌.

وی بیان داشت:از وقتی کرونا آمد مردم علاوه بر اینکه مشکلات زیاد اقتصادی را بر دوش می‌کشند، مجبور شدند برای تامین برخی مایحتاج خود در صف بایستند و این روزها نیز بازار توزیع روغن و ایستادن در صف‌های طولانی معضلی است که انگار پایانی برای آن نیست!

وی در پایان گفت: مشکل کمبود روغن خوراکی در بازار و گرانی این کالا، خانواده‌های کم درآمد را به شدت نگران کرده و باید تمهیدی اساسی برای آن صورت بگیرد.

جذب یک هزار و ۱۳۰ تن روغن برای استان ایلام

در همین رابطه نیز "علی غیاثی"،  رئیس اداره بازرگانی سازمان صمت استان ایلام نیز گفت: کمبود روغن فقط مختص ایلام نیست و در سطح کشور نیز این مشکل وجود دارد.

وی اظهار کرد: تاکنون یک هزار و ۱۳۰ تن برای استان ایلام جذب شده که نزدیک به ۷۲۰ تن این میزان توزیع شده و مابقی به مرور توزیع می شود.

غیاثی افزود: مشکل کمبود روغن به مرور در بازار استان ایلام کمتر خواهد شد، در حال حاضر نیز بازار استان برای توزیع مناسب روغن به خوبی رصد می شود.

رئیس اداره بازرگانی سازمان صمت استان ایلام با اشاره به ممنوعیت فروش اجباری کالاها همراه روغن در استان، تصریح کرد: فروشندگان موظف هستند به طور عادلانه روغن را بین مردم توزیع کنند.

وی ادامه داد: بحث فروش اجباری کالا متاسفانه از طریق شرکت های پخش صورت می گیرد که این موارد به وزارت صمت منعکس شده است.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات بحث روغن در استان ایلام، تقاضای کاذب به میزان عرضه است، تقاضا داریم مردم در صورت نیاز خرید روغن را انجام دهند.

توزیع صحیح و عادلانه مطالبه اصلی مردم

در واقع باید گفت که کمبود این کالای اساسی یک معضل کشوری است و همچنین باید قبول کرد که کمبود روغن در بازار وجود دارد ولی نه به این شدتی که احساس می شود بنابراین می توان نتیجه گرفت که توزیع ناعادلانه شرکت های انحصاری فروش روغن و اکثر فروشگاه ها در سایه بی تدبیری و عدم نظارت کافی دستگاه های نظارتی از جمله سازمان صمت و تعزیرات حکومتی که فقط با انتشار یک شماره تلفن به گزارشات مردمی اکتفا می کنند در شکل گیری این صف های طولانی و آزار دهنده نقش اصلی را ایفا می کنند.

تنها راه حل برون رفت از این مشکل برای به حداقل رساندن دغدغه این روزهای مردم که مطالبه اصلی مردم است،  نظارت بر توزیع صحیح و عادلانه هم از طرف عمده فروشان و هم از طرف فروشگاه ها است که به واقع در شان هیچکدام از مردم ما نیست که جهت تهیه یک قوطی روغن ساعت ها در صف های طولانی منتظر شوند.

 

انتهای پیام/ک

 

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب