مسعود براتی,بایدن,برجام,استان ایلام,ایلام بیدار
کد مطلب: 51016
تاریخ انتشار : 1399-12-04 09:05
تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: امریکا وانمود می کند که به فضای بین الملل بازگشته اما بایدن در عمل دستورالعمل های اجرایی را لغو نکرده و همان مسیر قبلی را طی می کند.

"مسعود براتی"، تحلیل گر مسائل سیاسی در گفتگو با ایلام بیدار با اشاره صحبت های مطرح شده درباره بازگشت امریکا به برجام گفت: بایدن اخیرا در سخنانی کلی درباره برجام و همکاری با اروپا گفته می توانیم اقداماتی را انجام دهیم و اینکه بحث برجام با موضوعات دیپلماتیک قابل حل است.

وی اظهار کرد: در رابطه با این موضوع باید به چند نکته دقت کرد، اول اینکه آیا در عمل تغییری در رابطه با تحریم های ایران و برداشتن آنها اتفاق افتاده است یا خیر.

براتی با بیان اینکه مهمترین مسئله برای این در بحث برجام برداشتن کامل تحریم ها است، افزود: نامه ای که از طرف دولت باید به شورای امنیت سازمان ملل داده شده در عمل فاقد اثر خاصی است، از این جهت که در زمان قبلی هم که بیان شده بود برای اعضای شورای امنیت آن را تبیین کرده بود این است که قطعنامه های قبلی علیه ایران بازگشته است.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: دیگران این قرائیت را قبول نداشتند و اعلام نکردند که این قرائت را قبول داریم لذا فقط خود امریکا بود بعنوان عضو شورای امنیت این قرائت راقبول داشتند.

وی تصریح کرد: امریکا در این میان برای اینکه این قرائت صرفا به یک قرائت بسنده نشود، ترامپ، رئیس جمهور وقت یک دستورالعمل اجرایی را در 21 سپتامبر صادر کرد مبنی بر اینکه هر کسی با ایران تبادل تسلیحاتی و برخلاف قرائت امریکا عمل کند، ارمیکا ان کشور و یا فرد را تحریم می کند.

براتی عنوان کرد: تحریم های یک جانبه امریکا در واقع به ضمانت همان قرائت خود امریکا تبدیل شد و البته بازگشت به قطعنامه. آنچه که اتفاق افتاد هم بر همین اساس بود که کشورهای مختلف نه تنها قرائت امریکا را تایید نکردند و در عمل مخالف با تحریم های امریکا عمل نکردند و شاهد این موضوع هم این است که ما یک قرارداد شفاف روشن و گزارش شده در حوزه تسلیحات میان ایران و کشورهای دیگر نداریم. تنها مورد فروش تسلحیات به کشور ونزوئلا بود که آن هم اما و اگرهایی داشت و رسمی نبود و یک استثنا بود.

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: باید در حال حاضر درباره این دستور اجرایی هیچ تصمیم نگرفته و این یعن یاینکه دستور اجرایی کماکان باقی است و لغو نشده و این بدان معنا است که ضمانت اجرا و تحریم های یک جانبه امریکا علیه ایران سر جای خود باقی است و تغییر قرائت امریکا در عمل در فضای تحریم تاثیری نمی گذارد.

براتی اذعان کرد: این رفتا یک بازی به نفع امریکا است از این جهت که تنها وانمود می کند که به فضای بین المللی بازگشته اما در عمل دستورالعمل های اجرایی را لغو نکرده و همان مسیر قبلی در چارچوب تظاهر به مذاکره بدون عمل است.

وی گفت: برخی مقامات امریکایی بعد از این ماجرا نیز خوراک های بعدی را فراهم و این گونه القا می کنند که بعد از این صحبت های بایدن نوبت ایران است که خودی نشان دهد و با توجه به اینکه بایدن گام اول را برداشته ایران هم باید وارد عمل شود.

کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: امریکا با همراهی اروپا بدون اینکه بخواهد یک امتیازی واقعی در حوزه تحریم به ایران بدهد ایران را وارد یک چالش و تله دیپلماتیک کند که ایران از اجرای قانون محدودیت های مجلس در بحث برجام و کاهش همکاری ها با آژانس جلوگیری کند.

براتی گفت: تا زمانی که تحریم ها به قوت خود باقی باشد راهبرد ایران نیز در قبال برجام نه تنها تغییری نخواهد کرد بلکه سطح همکاری ها هم کاهش پیدا می کند، این اقدام امریکا اثر عینی ندارد و تنها سیگنال کلی بدون هیچ اثری است.

 

انتهای پیام/س

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب