کد مطلب: 50107
تاریخ انتشار : 1399-10-29 07:16
با قرار گرفتن استان در وضعیت آبی اجازه فعالیت به برخی از اماکن مانند استخر ها، تالارهای پذیرایی و احتمال بازگشایی مدارس با نظارت فرمانداران، آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی داده شده است.

به گزارش ايلام بيدار ، با کاهش آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در استان ایلام و قرار گرفتن در وضعیت آبی، رعایت پروتکل های بهداشتی نیز به تبع آن کاهش پیدا کرد.

در همین رابطه دکتر "محمد نوذری"T معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام گفت: این وضعیت در شهرستان های مختلف متغیر است ولی کاهش آن از حدود ۸۰ درصد به ۵۳ درصد نگران کننده است.

وی اظهار کرد: نتیجه کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی را در افزایش تعداد مبتلایان و فوتی ها در روزهای اخیر شاهد هستیم بطوریکه تنها در ۲ روز گذشته بیش از ۵۰۰ نفر مبتلا و ۱۳ فوتی در استان ایلام گزارش شده است.

اما مسئله مهم و نگران کننده تری که در این گزارش با توجه به قرار گرفتن استان در وضعیت آبی می خواهیم به آن بپردازیم این است که اجازه فعالیت به برخی از اماکن مانند استخر ها، تالارهای پذیرایی و احتمال بازگشایی مدارس با نظارت فرمانداران، آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی داده شده است.

حال سوال اینجاست که رعایت پروتکل های بهداشتی در این اماکن ذکر شده به ویژه استخرها به چه صورتی قرار است اجرا شود؟و چنانچه یک فرد مبتلا به کرونا در تالار پذیرایی، استخر یا مدارس حضور داشته باشد که قطعا حضور دارد، و حضور این فرد حدود دو ساعت نیز به طول می انجامد چگونه و با چه روشی جلوگیری از انتقال ویروس به دیگر افراد حاضر در آن مکان امکان پذیر است؟!

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم که نداریم این است که قدرت سرایت پذیری و شیوع کرونا به گونه ای است که از یک نفر شروع شده و در مدت کمتر از یک سال تمام جهان را فرا گرفت، بنابراین نباید با کاهش یا افزایش مبتلایان و  فوتی ها پروتکل های بهداشتی را نیزکاهش یا افزایش دهیم بلکه باید در نظر داشت که برای رهایی از ویروس کرونا، تعداد مبتلایان و فوتی ها باید به صفر برسد و چنانچه یک مبتلای دیگر وجود داشته باشد با توجه به جهش چند باره و سرایت پذیری ده برابری این بیماری دوباره به نقطه اول بر می گردیم.

 روند کاهش کرونا و خطر سهل‌انگاری مردم

در همین راستا "معروف بسطامی"، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداردر قرارگاه عملیاتی کرونای استان ایلام ضمن قدردانی از همراهی مردم، گفت: هفته گذشته روند کرونا در استان به سمت مطلوب شدن پیش رفت اما این موضوع به منزله پایان کرونا و سهل‌انگاری از سوی مردم نیست.

 وی با بیان اینکه امیدواریم این همراهی تا پایان ریشه‌کنی کرونا تداوم داشته باشد، اظهار کرد: تا ریشه‌کنی این ویروس فاصله داریم و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی چه بسا وضعیت استان را از آبی به سمت وضعیت بدتر سوق دهد.

بسطامی افزود: نگهداری و پایداری این وضعیت بسیار حائز اهمیت است و با توجه به اینکه اقشار مختلف جامعه با شیوع کرونا متحمل هزینه‌هایی شدند، باید بیشتر از گذشته نسبت به این موضوع حساس باشند چرا که با کوچکترین غفلت همه این تلاش‌ها بی‌نتیجه خواهد ماند.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار ایلام با بیان اینکه تلاش بسیاری برای رسیدن به این وضعیت صورت گرفته است، گفت: با خارج شدن از وضعیت زرد به آبی شاهد عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تجمع در اماکن عمومی از جمله بازار و پاساژها هستیم که باید مانند گذشته مورد توجه قرار گیرد.

بسطامی به کانون‌های خطر اشاره کرد و افزود: حضور در جلسات و برنامه‌های اجتماعی همچنین تجمع در آرامستان‌ها که کانون خطر هستند افزایش پیدا کرده است و باید نظارت جدی بر این موارد صورت گیرد.

وی با بیان اینکه آرامستان‌ها رها شده‌اند و دستگاه های مربوطه نیز در این اماکن حضور ندارند، اظهار داشت: شهرستان‌های ایلام و مهران و بخشداری صالح‌آباد نسبت به موضوع آرامستان‌ها بی‌تفاوت بوده و ساماندهی این مراکز پرخطر باید با جدیت بیشتر در دستور کار قرار گیرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار ایلام به در پیش‌رو بودن سرمای هوا اشاره کرد و گفت: با توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی مبنی بر لزوم باز بودن در و پنجره در فضاهای بسته، این موضوع رعایت نمی‌شود و گردهمایی‌های خانوادگی نیز می‌تواند این موضوع را تشدید کند.

بسطامی سهل‌انگاری و عدم رعایت این موارد را تهدیدی جدی برای ماه‌های آینده عنوان کرد و یادآور شد: عومل مختلفی در تغییر وضعیت استان به وضعیت بالاتر وجود دارد و پایداری و حمایت از این وضعیت چنانچه با روند کاهشی باشد خبرهای خوبی بهمراه دارد.

وی تصریح کرد: برداشتن برخی از محدودیت‌ها، فضای جامعه را به بی‌خیالی سوق ندهد زیرا تنها با رعایت پروتکل‌ها و همراهی مردم امکان ریشه‌کنی کرونا در ماه‌های آینده وجود دارد اما همه این مسائل بمنزله پایان کرونا نیست و تصور نشود چون وضعیت خوب است دستورالعمل‌ها را رها کنیم.

بسطامی به ایام فاطمیه اشاره کرد و ضمن قدردانی از هیات‌های مذهبی و مراکز فرهنگی گفت: بر اساس مصوبات ستاد کرونا هیچگونه برنامه و جلسات عمومی در این زمینه برگزار نخواهد شد.

وی در خصوص بازگشایی مدارس نیز اظهار داشت: وزارت آموزش پرورش بازگشایی مدارس را ابلاغ کرده است که امکان رها شدن آن وجود دارد و فرمانداران، آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی باید بر این شرایط نظارت کنند.

وی افزود: تعداد دانش‌آموزان، فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت مسائل بهداشتی نکاتی هستند که دانش‌آموزان ابتدایی در این خصوص اطلاعات کافی ندارند و می‌تواند  کانون خطر باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار ایلام گفت: استخرها و تالارها نیز از جمله اماکنی هستند که به آنها اجازه فعالیت داده شده است اما به عنوان کانون خطر باید بیشتر نظارت و کنترل شوند و بر اساس شیوه‌نامه‌ها با افراد متخلف برخورد شود.

بسطامی نصب اپلیکشین ماسک در همه دستگاه‌ها را الزامی عنوان کرد و افزود: با دستگاه‌هایی که فاقد چنین اپلیکیش‌هایی باشند، برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت وضعیت استان آبی است اما هنوز دستورالعملی برای این وضعیت ابلاغ نشده و همان دستورالعمل‌های وضعیت زرد اعمال می‌شود.

بسطامی ادامه داد: ازهفته گذشته وضعیت بستری‌ها و فوتی ها در استان به استثنای سه فوتی ۲۱ دی‌ماه روند کاهشی داشته است.

وی اضافه کرد: طرح شهید سلیمانی در سطح استان اجرا می شود و مهم‌ترین رویکرد آن پیشگیری است که به مراتب آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

در نهایت باید گفت که انصافا اکثر مردم پروتکل های بهداشتی را به صورت کامل اجرا کردند که صدق این موضوع کاهش تلفات ناشی از کرونا و قرار گرفتن استان در وضعیت آبی است.

خط قرمزی به نام "بازی با سلامت مردم"

آنچه مسلم و مبرهن است این است که رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و تصممیات اتخاذ شده در راستای مقابله با کرونا(تعطیلات دو هفته ای) و از سوی دیگر کاهش آمار مبتلایان به این بیماری و در نتیجه کاهش تخت های بستری و فوتی های ناشی از آن را منجر شده است.

 بدون شک تصمیمات اتخاذ شده جدید بایستی مطابق با اصول و معیارهایی باشد که بار دیگر بر افزایش آمار مبتلایان دامن نزند که در غیر این صورت مسئولیت هرگونه افزایش و یا اپیدمی مجدد این بیماری بر عهده تصمیم گیرندگان مربوطه خواهد بود چرا که سلامت مردم به عنوان خط قرمزی است که نمی شود با آن بازی کرد.

انتهای پیام/ک

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب