کد مطلب: 49964
تاریخ انتشار : 1399-10-23 08:41
اصرار دولت به برگزاری این جشنواره در شرایطی که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از فیلمسازان مطرح و توانمند فیلمی ‌نساخته‌اند و تماشاگران نیز در جشنواره حضور نخواهند داشت.

به گزارش ايلام بيدار ، با حکم دبیر سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر، داوران این جشنواره معرفی شدند که عبارتند از: محمد احسانی(مدیر فرهنگی) ساره بیات(بازیگر)، مرتضی پورصمدی(مدیر فیلمبرداری)، بهرام توکلی(نویسنده و کارگردان)، نیما جاویدی(نویسنده و کارگردان)، سیدجمال ساداتیان(تهیه‌کننده) و مصطفی کیایی(نویسنده و کارگردان).

اما آنچه درباره این هیئت انتخاب، به چشم می‌خورد این است که برخلاف روال جشنواره‌های معتبر سینمایی که افراد موفق یک سال گذشته سینما یا برگزیدگان جوایز دوره قبلی همان جشنواره را به‌عنوان داور انتخاب می‌کنند، اغلب اعضای هیئت داوری سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر، در دوران افول خود به سر می‌برند. به‌طور مثال، فعالیت‌های ساره بیات در سال‌های اخیر به بازی در چند فیلم و یک سریال ضعیف محدود بوده است. مصطفی کیایی نیز با دوران اوج خودش فاصله‌ای بعید دارد و به‌زعم بسیاری از منتقدان، فیلم اخیر او، یکی از ضعیف‌ترین آثار کارنامه‌اش محسوب می‌شود! همچنان که بهرام توکلی، در آخرین فیلمش، سراغ زندگی یک قهرمان ملی(غلامرضا تختی) که زندگی‌اش پر از جاذبه دراماتیک است و می‌توانست به پرفروش‌ترین فیلم سال تبدیل شود رفت، اما حاصل کار او به یکی از کم‌مخاطب‌ترین آثار سینما تبدیل شد و انتقادات فراوانی را برانگیخت!

بدون ‌تردید حضور افراد ناموفق و ضعیف در هیئت داوری یک جشنواره، باعث پایین آمدن اعتبار برگزیدگان و جوایز آن جشنواره خواهد شد. هر چند که جشنواره فیلم فجر به‌دلیل سیاست‌های اشتباه و مدیریت ضعیف در سال‌های اخیر، دچار افت شدید شده است. اصرار دولت به برگزاری این جشنواره در شرایطی که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از فیلمسازان مطرح و توانمند فیلمی ‌نساخته‌اند و تماشاگران نیز در جشنواره حضور نخواهند داشت، باعث پایین‌تر آمدن جایگاه و اعتبار این جشنواره در سی‌ونهمین دوره‌اش خواهد شد.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب