کتاب «درگاه این خانه بوسیدنی است» رونمایی شد؛
حکایت مادرهایی که «سوختند و ساختند»
کد مطلب: 49924
تاریخ انتشار : 1399-10-21 07:15
نشست رونمایی از کتاب «درگاه این خانه بوسیدنی است» خاطرات مادر شهیدان خالقی‌پور، با حضور حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

به گزارش ايلام بيدار ،  نشست رونمایی از کتاب «درگاه این خانه بوسیدنی است» به قلم زینب عرفانیان که به خاطرات حاجیه خانم فروغ منهی، مادر شهیدان خالقی‌پور می‌پردازد، در مجتمع فرهنگی سرچشمه با حضور حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حاج حسین یکتا، سید احمد عبودتیان مدیرعامل بنیاد خاتم الاوصیا، خانم فروغ منهی و زینب عرفانیان برگزار شد.

کتاب , ادبیات دفاع مقدس ,

حسین یکتا از رزمندگان دفاع مقدس در این نشست با بیان اینکه من به این جلسه آمده‌ام که متبرک بشوم، اظهار داشت: حاجیه خانم خالقی‌پور به همان اعتبار که شهداء ستاره‌های آسمان ملت‌اند، در زمره معدود انسان‌هایی است که نور چشم جامعه محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: در بسیاری مواقع، افراد ایثارگری هستند که بر گردن ما دِین دارند اما گاهی اوقات افرادی هستند که بر گردن ما دیون کثیری دارند. مادر شهیدان خالقی‌پور از آن جهت که سه فرزند شهید را تربیت کرد و نیز سختی حضور همسر در جبهه‌های نبرد در بوسنی و لبنان را کشید و پس از آن نیز منزلشان به روی هر گروهی گشوده بود در دسته همین افراد قلیلی است که نه یک دِین بلکه دیونی بر گردن ما دارند.

راوی کتاب گفت: به نظرم زحمتی که نویسنده کتاب درگاه این خانه بوسیدنی است، کشیده‌ است باید امتداد داشته باشد و بخش اتفاقاتی که در منزل شهیدان خالقی‌پور و با علمداری مادر شهیدان صورت گرفت و مربوط به بعد از شهادت فرزندان بود نیز نوشته شود. دیونی که انسان‌های بزرگی نظیر مادر شهیدان خالقی‌پور بر عهده ما دارند از جنس دیون عالَم والاست و به سادگی قابل جبران نیست. لذا نشست‌هایی از این دست صرفاً در زمره ادای احترام قلمداد می‌شوند.

* مدفن الشهدای خالقی‌پور عالَمی است جدای از عالَمی که ما می‌بینیم

در ادامه این نشست، زینب عرفانیان با تأکید بر اینکه خدا را شاکرم که در ابتدای مسیر نویسندگی، پایم به بیت‌الشهداء گشوده شد و توفیق نگارش کتاب رسول مولتان برایم حاصل شد؛ افزود: پس از کتاب مربع‌های قرمز، به مدفن الشهدای خالقی‌پور هدایت شدم. مدفن الشهدای خالقی‌پور عالَمی است جدای از عالَمی که ما می‌بینیم و در آن شناوریم.

نویسنده کتاب درگاه این خانه بوسیدنی است با بیان مضمون کتاب، گفت: این کتاب روایتی است از زندگی کوتاه برادرانم داوود، رسول و علیرضا که تکرار نشدنی‌ترین روزهایم در خانه پدری‌شان و کنار مادرشان برایم رقم خورد. بیان مادر شهیدان خالقی‌پور همان‌طور که خودشان متذکرند بدین صورت است که ایشان راحت تعریف می‌کنند و مخاطبان نیز راحت می‌شنوند.

کتاب , ادبیات دفاع مقدس ,

* ثبات قدم جوانان امروزی حاصل تلاش رزمندگان دفاع مقدس است

حاجیه خانم منهی، مادر شهیدان خالقی‌پور در ادامه این نشست گفت: زبان بنده اَلکن بود و هر چه در کتاب به رشته تحریر درآمده‌ است زحماتی است که خانم عرفانیان کشیدند. هنگامی که فرزندانم شهید شدند و بنا بود با پدرشان که به تازگی از صحنه‌های نبرد بازگشته بود مواجه بشوم، همواره از حضرت حق با تضرع درخواست می‌کردم که به اندازه چند لحظه از صبر حضرت زینب(س) به بنده عطا کند تا آشوب‌های درونم را در ظاهر متجلی نکنم.
مادر شهیدان خالقی‌پور گفت: هنگامی که در زندگی بین دو فرد، انسجام و محبت برقرار باشد، به تحقیق فرزندان سالمی در آن خانواده تربیت می‌شوند و گذشت و ایثار برای یکدیگر و برای ارزش‌های مقدس، مرارت‌های زندگی را با صبر قابل تحمل خواهد کرد.
وی گفت: ثبات قدمی که جوانان انقلابی ما در دوران کنونی دارند، متکی و حاصلِ ثبات روحی است که در سال‌های دفاع مقدس رقم خورد. از 6 پسری که خداوند به بنده عطا کرد، سه فرزندم به شهادت رسیدند و اکنون تنها یک فرزندم در قید حیات است و خدا را شاکرم که در همان مسیر متعالی برادران و پدر شهیدش پیش می‌رود.

کتاب , ادبیات دفاع مقدس ,

در انتهای این نشست ضمن قرائت اشعاری از سوی ولی‌الله کلامی زنجانی در مدح اهل بیت عصمت و طهارت و شهدای دفاع مقدس، از کتاب درگاه این خانه بوسیدنی است رونمایی به عمل آمد.

انتهای پیام/ک

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب