کد مطلب: 48863
تاریخ انتشار : 1399-08-27 07:59
فلاحی نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: عشایر نیازمند اقدام فوری ومناسب برای رفع مشکلاتشان هستند.

به گزارش ايلام بيدار ،  "بهزاد علیزاده" نماینده مردم دهلران، دره شهر و آبدانان و "سارا فلاحی" نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و سیروان با "شاهپور علائی مقدم" دیدار و انتصاب وی به سمت سرپرست سازمان امور عشایر ایران را تبریک گفتند.
فلاحی نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و سیروان در این دیدار گفت: در استان ایلام تمام مردم ریشه عشایری دارند و از قدیم ییلاق و قشلاق داشته اند بنابراین برای ما موضوع عشایر بسیار مهم است.
سارا فلاحی با تاکید بر اینکه باید از مرحله گفتار درمانی در حوزه عشایر خارج شویم، ادامه داد: ما نمی توانیم دائم بگوییم عشایر ذخیره هستند اما برای این ذخایر کاری نکنیم.
وی افزود: عشایر در موقع تخصیص منابع دیده نمی شوند و نیاز است ما نمایندگان مجلس در بحث بودجه و شورای برنامه ریزی استانها به سازمان امور عشایر کمک کنیم.
فلاحی با اشاره به اینکه جمعیت خیلی از کشورهای دنیا از جمعیت عشایری ما کمتر است، گفت: خیلی مهم است که مسائل و مشکلات عشایر را با یک هم افزایی و دیپلماسی قوی در مجلس تفهیم کنیم.
نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و سیروان با اشاره به مشکلات عشایر گفت: عشایر در تامین نهاده دامی و راه های ارتباطی مشکلات زیادی دارند که لازم است اعتباراتی در این خصوص اختصاص یابد تا مشکلات آنان برطرف شود.
وی ادامه داد: بیمه عشایری ضعیف است و این بیمه در کنار بیمه های دیگر خیلی مورد توجه نیست و عشایر چون در خطرات جدی در طبیعت هستند نیاز است توجه بیشتری برای تقویت بیمه آنان شود.
فلاحی گفت: در استان ایلام هنوز خیلی از مناطق مین زدایی نشده اند و عشایر استان از این منظر دچار خسارت و آسیب می شوند.
نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و سیروان گفت: سازمان امور عشایر اگر طرحی دارد که نیاز به مطرح و مصوبه مجلس است ارائه دهد و ما در مجلس کمک می کنیم مصوب شود.
وی اظهار داشت: زنان عشایری در تولیدات عشایر نقش اساسی دارند و دچار بیماری های مهلک و مزین می شوند و لازم است یک نگاه متفاوت به زنان عشایری به ویژه در مورد بیمه آنان باشد.
فلاحی با بیان اینکه اگر از کوچ عشایر، زنان را حذف کنیم این کوچ معنایی ندارد و قافله سالار کوچ زنان عشایری هستند، گفت: یک حس نوستالژیک باعث شده یک مهاجرت معکوس اتفاق بیفتد و مردم از شهر و از شلوغی و آلودگی و دوز و کلک، به مناطق عشایری پناه می برند.
نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و سیروان سازمان امور عشایر اگر طرحی دارد که نیاز به مطرح و مصوبه مجلس است ارائه دهد ما در مجلس در خدمت جامعه عشایری کشور هستیم و کمک می کنیم.
 
 
انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب