معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام؛
هفت ونیم درصد جمعیت ایلام دیابت دارند
کد مطلب: 48848
تاریخ انتشار : 1399-08-27 00:01
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ۷.۵ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال این استان به دیابت مبتلا هستند که این نرخ در کشور ۱۱ درصد است.

به گزارش ایلام بیدار،دکتر "جمیل صادقی‌فر "،به مناسبت فرارسیدن روز جهانی و همچنین هفته ملی دیابت گفت:۸.۱ درصد زنان و ۶.۹ درصد مردان ایلامی به دیابت مبتلا هستند و حداقل ۲۵ درصد بیماران دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند.

وی یادآور شد: در کشور نیز بیش از ۵.۵ میلیون نفر از افراد بالای ۲۵ سال مبتلا به دیابت هستند.

وی تاکید کرد: طی سالیان اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است و بیش از ۴۸۳ میلیون نفر از افراد ۲۰ تا ۷۹ ساله در جهان مبتلا به دیابت هستند.

دکتر صادقی‌فر با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۴۵ تعداد این بیماران بالغ بر ۷۰۰ میلیون نفر شود، تصریح کرد: در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: بیماری دیابت بر ۲ نوع است نوع اول معمولا قبل از ۳۰ سالگی ظاهر می‌شود و علت آن فقدان یا کمبود انسولین است و دیابت نوع ۲ در بزرگسالی رخ می‌دهد و عوامل متعددی مانند اضافه وزن و چاقی، عدم فعالیت بدنی، سن بالای ۳۰ سال، رژیم غذایی نامناسب و وراثت در آن نقش دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام مهم‌ترین علائم این بیماری را تکرر ادرار، خشکی دهان و تشنگی بیش از حد، پرخوری، احساس ناگهانی خستگی، کاهش وزن بدون دلیل، تاری دید، احساس سوزش و مورمور شدن دست‌ها و پاها و تاخیر در التیام زخم‌ها عنوان کرد.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب