کد مطلب: 48766
تاریخ انتشار : 1399-08-21 08:52
توسعه کشت های نوین در مناطق مختلف می تواند علاوه بر توسعه اقتصاد مقاومتی ، سود مناسبی برای کشاورزان وباغداران به همراه داشته باشد که کاشت زرشک دراستان ایلام یکی از موارد آن است.

به گزارش ايلام بيدار ، توجه به تولید همواره امری ضروری است و اگر تولید همراه با اقتصاد مقاومتی محقق شود قطعا مشکلات در آینده حل خواهد شد و دیگر شاهد مشکلات اقتصادی نخواهیم بود.

تولید به معنای تحویل جنس بی کیفیت به مردم نیست بلکه اگر محصولی تحویل مردم داده می شود باید با نگاه به تسخیر بازارهای جهانی ورقابت با شرکت های خارجی باشد.

متاسفانه برخی کارخانه ها وشرکت ها مانند خودرو سازی از به بهانه تولید محصولاتی را تولید می کنند که از نظر کیفیت مناسب نیست و هرساله افراد زیادی براثر همین مورد می میرند ولی این شرکت ها همچنان با قدرت به کار خود ادامه می دهند ومحصول بی کیفیتشان را با قیمت گزاف بازهم عرضه می کنند.

در واقع تولید یعنی محصول نهایی از نظر کیفیت واقعا مناسب باشد و هستند کسانی که هرچند با مشاغل کوچک اقتصاد مقاومتی وتولید را به واقعیت تبدیل کرده اند.

"صید محمد بهرامی فر" ساکن روستای تنگه قیر از توابع بخش شباب در شهرستان چرداول یکی از باغدارانی  است که با کاشت درخچه زرشک برای اولین بار در شهرستان چرداول وکاشت های نوین در سطح استان ایلام اقتصاد مقاومتی را به واقعیت تبدیل کرده است.

این کشاورز خوش ذوق چرداولی در زمینی که محصول کشاورزی در آن امکان رویش ندارد آن را به کاشت زرشک اختصاص داده امروز هم شاهد برداشت آن هستیم.

کیفیت زرشک در ایلام مناسب است

صید محمد بهرامی فر باغدار چرداولی  در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار گفت: حدود 9 سال پیش در منطقه ای از توابع روستای تنگه قیراز توابع شهرستان چرداول که امکان کشاورزی نداشت درخچه های زرک را کاشت کردم.

وی اظهار کرد: حدود نیم هکتار به کاشت زرشک اختصاص یافته که در این فصل در حال برداشت آن هستیم وخوشبختانه محصول نهایی از کیفیت مناسبی برخوردار است.

بهرامی فر در ادامه گفت: همراه با تمام خانواده به روزانه دراین باغ مشغول کار هستیم که در صورت حمایت می توانیم این باغ را توسعه بدهیم.

این باغدار چرداولی تصریح کرد: آبی که به ما اختصاص یافته کم وبرق هم ضعیف است که یتوانیم به طور کافی درخچه های زرشک آب بدهیم  وامیدواریم مورد حمایت مسئولان قرار بگیریم.

زرشک درختچه ای با صرفه اقتصادی و خواص دارویی

صادقی از کارشناسان بهداشتی در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدارگفت:  کاشت درخچه زرشک در استان ایلام می تواند از نظر اقتصادی در سطح استان ایلام سود زیادی به همراه داشته باشد.

وی اظهار کرد: از نظر دارویی درخچه زرشک برای تقویت قلب وخون ، برگ وریشه آن دارای ویتامین C ، برای درمان اسهال مزمن ، بیماری های کبد ، صفرا و... مورد استفاده قرار می گیرد.

صادقی تصریح کرد: درخچه زرشک از نظر پزشکی وسلامت دارای خواص فراوان واز لحاظ اقتصادی با توجه به مقاوم بودن به صرفه است.

از کشاورزان وباغداران با تسهیلات کم بهره حمایت می شود

اقبال گراوندی مدیر جهاد کشاورزی چرداول در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار گفت: درختچه زرشک یک درختچه ای بسیار مقاوم در برابر کم آبی وخاک های فقیر است ومتناسب با شرایط جغرافیایی ایلام هست.

وی اظهار کرد: علاوه بر توصیه های کشاورزی وباغداری ، تسهیلات کم بهره دراختیار این باغدار چرداولی قرار خواهد گرفت.

گراوندی در ادامه گفت: در راستای تامین یارانه نهال هم برای این کشاورز چرداولی اقدامات خوبی صورت می گیرد تا امکان توسعه درختچه زرشک فراهم شود.

حمایت همه جانبه مسئولین از محصولاتی مانند زرشک علاوه بر توسعه اقتصاد مقاومتی می تواند سود خوبی را برای کشاورزان وباغداران  داشته باشد و همچنین محصولات باکیفیت در اختیار عموم مردم قرار بگیرد.

 

 

انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب