قیمت گوشت,استان ایلام,ایلام بیدار
کد مطلب: 48272
تاریخ انتشار : 1399-07-30 07:43
بررسی ها نشان می دهد گوشت قرمز با افزایش قیمت رو به رو شده است، بطوریکه قیمت گوشت بره از ۸۰ تومان به ۹۰ تا ۹۵ تومان و قیمت گوشت گوساله از ۸۰ تومان به ۸۵ هزار تومان افزایش‌ یافته است.

گروه اجتماعی ایلام بیدار:: رصد خبرنگار ایلام بیدار از سطح بازار نشان می دهد گوشت قرمز با افزایش قیمت رو به رو شده است. بر این اساس قیمت گوشت بره از ۸۰ تومان به ۹۰ تا ۹۵ تومان و قیمت گوشت گوساله از ۸۰ تومان به ۸۵ هزار تومان افزایش‌ یافته است.

این در حالی است که گوسفند زنده نیز با ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان افزايش به قیمت ۵۰ تا ۶۰ تومان فروخته می شود، متاسفانه قیمت توسط دلالانی از استان های مجاور برای خرید دام تعیین شده که همین موضوع به افزایش نرخ گوشت کمک کرده است.

پس از تذکر امام جمعه موقت مبنی بر قاچاق دام و با پیگیر دادستان و نیروی انتظامی ۳۰ راس دام قاچاق کشف و ضبط شد.

در این بین نیز قصابان شهرستان به دلیل افزایش قیمت با کاهش فروش مواجه شده اند، به نظر می رسد شورای تامين، ستاد تنظیم بازار و دادستان باید بصورت جدی تر با این موضوع برخورد کنند چون با ادامه این روند باید منتظر انفجار قیمت خرید گوشت در این شهرستان باشیم.

تاثیر مستقیم دلالان نهاده های دامی در گرانی دام

تعدادی از دامداران دره شهری در پیام‌هایی دلیل افزایش قیمت دام زنده را گرانی و کمبود نهاده های دامی عنوان کرده اند. قیمت جو، دارو و علوفه در بازار ازاد انهم اگر پیدا شود چندین برابر شده و دلالان نیز فعالیتشان در این خصوص به همین مقدار افزایش یافته است.

مشکل توزیع سبوس که داستان جدایی دارد، دامداران به نحوه توزیع ناعادلانه این نهاده دامی مهم معترضند و اتحادیه دامداران نیز کاهش سهميه را دلیل کمبود ان عنوان می کند.

همچنين برخی از دامداران نیز از پر شدن سقف صدور دفترچه دام در اداره عشایری خبرداده اند که این موضوع باعث شده عملا دست برخی از سهمیه جو کوتاه شود.

مشکل دیگر اینکه تعدادی با دریافت تسهیلات اقدام به دامپروری کرده و درصورت عدم سود کافی باید آن را با سودش از جیب بپردازند.

در این بین نیز دلالان دست به نقد از سمت خوزستان و برخی شهرستان‌های همجوار با قیمت هر کیلو ۵۵ تا ۶۵ هزارتومان اقدام به خرید دام و خروج ان از شهرستان می کنند که با استقبال دامداران نیز مواحه شده است.

قیمت گوشت,استان ایلام,ایلام بیدار

ضرورت توزیع عادلانه دام در بین دامداران با نرخ سهمیه ای

هرچند خرید دام توسط غیر بومی ها خروج سود خوبی به دامداران زحمتکش می رساند اما باعث عدم تعادل در عرضه و تقاضا و نیز بالا رفتن قیمت گوشت تا بالای ۱۰۰ هزار تومان خواهد شد.

حال از یک سو دامدار تنها راه جبران زحمت شش ماهه اش را فروش به خریداران غیربومی می داند، از آن سمت گوشت بصورت انفجاري گران و از سفره مردم خارج می شود و از منظر دیگر نیز قصابان به دلیل کاهش قدرت خرید مردم مجبور به تعطيلی صنف خود خواهند شد.

تامین نهاده های دامی با نرخ سهمیه و توزیع عادلانه بین دامداران، شناسایی دلالان و کوتاه کردن دستشان توسط قانون، ورود ستاد تنظيم بازار کم فروغ و جلوگیری از قاچاق دام باعث خواهد شد نه سیخ دامدار بسوزد نه کباب مردم.

امیدواریم دادستان، ستاد تنظیم بازار، جهاد کشاورزی و همه مسئولان مرتبط سریعا به رفع این مشکل ورود کرده تا در این بین نه تولید ضرر کند نه مصرف کننده.

ممنوعیت خروج دام زنده از ایلام

"جهانگیر رستمزاد"، معاون اقتصادی استانداری ایلام روز گذشته در نشست ستاد تنظیم بازار استان ایلام گفت: این اقدام در راستای حمایت از مردم و مصرف کنندگان و به منظور جلوگیری از افزایش قیمت گوشت مصوب شده است.

وی همچنین از سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی استان خواست: با نظارت دقیق و مستمر قیمت مرغ را در استان رصد کنند و با هرگونه افزایش قیمت به شدت برخورد کنند.

رستمزاد اضافه کرد: بحث افزایش قیمت مرغ کشوری بوده و اکنون پیگیری برای تعیین قیمت مناسب آن از سوی استان ادامه دارد.

 رستم زاد از سازمان جهادکشاورزی استان نیز خواست: با کمک اتحادیه مرغداران و اصناف به منظور تأمین مرغ مورد نیاز مصرف استان از خروج مرغ زنده از استان جلوگیری کند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: بر اساس بخشنامه داخلی، وزارت جهادکشاورزی عهده دار توزیع نهاده های دامی است و از این پس جهادکشاورزی استان هیچ دخل و تصرفی در تامین و توزیع نهاده های دامی ندارد.

رستم زاد گفت: این اقدام در راستای جلوگیری از اجحاف در حق مرغداران و توزیع عادلانه و همچنین نظارت دقیق و از طریق سامانه کشوری صورت گرفته است.

 

انتهای پیام/س

برگزیده سایت

استاندار ايلام,قاسم سلميان دشتكي,استان ايلام,ايلام بيدار
استاندار ايلام در گفتگوي اختصاصي با ايلام بيدار مطرح كرد؛
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام:

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب