کد مطلب: 48252
تاریخ انتشار : 1400-01-09 07:50
توزیع نامناسب و عدم تامین نیاز مردن باعث کمبود مرغ در بازار ایران شده است به نحوی که باعث به وجود صف های طولانی در این ایام کرونایی شده است.

گروه اجتماعی ایلام بیدار:: در اوایل اوج گرانی در یک سال اخیر با توجه به سرانه مصرف دو برابری مرغ در ایران نسبت به میانگین جهانی طبق آمار و همچنین افزایش بی رویه بهای گوشت قرمز در کشور و روی آوردن مردم به مصرف بیشتر گوشت مرغ نسبت به گوشت قرمز، مسئولین را بر آن داشت تا قیمت مرغ را در بازار کنترل کنند که به بهترین شک این امر ممکن شد.

در اواخر سال گذشته با شروع نابسامانی های بازار با تامین دان طیور یارانه ای کافی برای مصرف مرغداری ها و نظارت شدید حاکم بر بازار مانع از گرانی بی رویه گوشت مرغ شد، اما در چند هفته گذشته شاهد اوج گرفتن شدید قیمت مرغ در بازار هستیم که ناراحتی به حق مردم را به دنبال داشته است.

در این میان با توجه به تناقض در سیاست های کنترل بازار در اوایل تشدید گرانی و هم اکنون توسط مسئولین مربوطه این شبهه را ایجاد می کند که ابتدا جهت آرام نگه داشتن افکار عمومی به هر طریقی قیمت گوشت مرغ با توجه به گرانی، بقیه اجناس را کنترل می کنند سپس در موقع مناسب و آماده شدن مردم از لحاظ فکری اقدام به افزایش قیمت بی رویه می کنند، بدتر از آن اقدام به برداشت هزینه هایی که قبلا جهت حفظ و ثبات قیمت شده می کنند که صحبت های مرغدارانی که آنها نیز طعمه این سیاست کثیف شده اند گواه این موضوع است.

تشکیل صف های کرونایی برای دریافت مرغ

رضا احمدی از شهروندان چرداولی در گفتگو با خبرنگار ایلام بیدار گفت: در شهرها و روستاها شاهد صف های طویل برای دریافت مرغ هستیم به طوری که هیچ نوع پروتکلی رعایت نمی شود.

وی افزود: باید سازوکاری فراهم شود تا مرغ با قیمت مناسب وبه راحتی در اختیار مردم قرار گیرد وبرای این کار به مدیریت جهادی نیاز است.

احمدی تصریح کرد: با مدیریت انفعالی نمی شود بازار را اداره کرد وبرای کنترل قیمت ها باید در میان مردم بود تا مشکلات مردم برطرف شود امری که کمتر از سوی برخی مسئولان دیده می شود.

واردات در منبع تولید مرغ!

اما نکته مهمی که در این بین در ایلام شاهد آن هستیم توزیع مرغ دیگر شهرهای هم جوار مثل کرمانشاه در استان است که قیمت آن نسبت به کشتارگاه ایلام به نسبت گران تر است و با توجه به کثرت مرغداری ها در استان ایلام که توانایی صادرات به دیگر استانها وجود دارد، عجیب به نظر می رسد.

پیگیری های ایلام بیدار نشان می دهد که برخی از مرغداران به دلیل به صرفه نبودن و همچنین فروش اجباری به پایین ترین قیمت کشتارگاه اقدام به تعطیلی مرغداری کرده اند که البته این نکته را باید یادآور شد که هیچ گونه حمایتی از آنها به عنوان تولید کننده نمی شود.

نکته بعدی که بسیار حائز اهمیت است اینکه چرا وقتی کشتارگاه، مرغداران را در تنگنا گذاشته و با نازلترین قیمت اقدام به خرید مرغ زنده می کنند ولی موقع توزیع و فروش در بازار قیمت به دو برابر و یا حتی سه برابر عرضه می کنند؟! حال این سوال پیش می آید که آیا مسئولین و دولت از تولید کننده حمایت می کند یا مردم؟ با توجه به توضیحات فوق پاسخ به این سوال زیاد دشوار نیست.

نکته ای که در این بین متوجه شدیم این است که گاه و بیگاه شاهد افزایش بی رویه قیمت یک محصول هستیم که گویا این سیاست کنونی دولت است، در صدق این موضوع می توان به افزایش یک دفعه ای خودرو، مسکن و در این آخر گوشت مرغ اشاره کرد.

 

 

روزانه ۵۰ تن مرغ کشتار روز در سطح استان ایلام توزیع می شود

سعید شریفی با اعلام این خبر اظهار کرد: با تدابیر انجام شده خوشبختانه در امر ذخیره سازی و تامین کالاهای اساسی هیچ گونه کمبود در بازار نیست و ذخیره سازی و عرضه مرغ منجمد انجام شده توسط سازمان صمت در روزهای اخیر در راستای روان سازی چرخه توزیع از معیشت مردم و رفع التهاب کالا بوده است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت استان ایلام از تلاش‌های شبانه روزی در راستای تامین و توزیع کالاهای اساسی تنظیم بازار در سطح استان خبر داد.

شریفی، در خصوص عرضه مرغ کشتار روز اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور قیمت مرغ برای مصرف کننده ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است و در این ایام روزانه بیش از ۵۰ تن مرغ کشتار روز در سطح استان توزیع می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با توزیع مرغ در برخی نقاط استان و ایجاد صف نیز گفت: با توجه به افزایش مصرف سرانه مرغ در سراسر کشور و از طرفی با توجه حجم بالای مسافران نوروزی به استان مصرف مرغ استان نسبت به شرایط عادی سال چند برابر شده است، انتظار می‌رود مردم در این شرایط برای رعایت همه شهروندان عزیز به میزان مصرف مورد نیاز خریداری کنند تا در این ایام با کمبود مرغ مواجه نشویم.
 

انتهای پیام/ر

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب