کد مطلب: 47960
تاریخ انتشار : 1399-07-14 08:30
نیک سرشت معاون توسعه ورزش بانوان استان ایلام گفت: در کنار محدودیت های کرونایی مردم باید به فکر سلامت خود باشند وبرنامه های ورزشی در خانه ها و جاهای دیگر برای مبارزه با کم تحرکی وچاقی افراد پیگیری کنند.

دکترحمیرا نیک سرشت معاون توسعه ورزش بانوان استان ایلام  درگفتگو با خبرنگار ایلام بیدار، با اشاره به  فعالیت های ورزشی در ایام کرونایی گفت: ویروس کرونا باعث به خطر افتادن جان آحاد مردم در جامعه شده به همین دلیل محدودیت های کرونایی برقرار شده و باشگاهای ورزشی هم تعطیل شده اند اما نباید  مسئله ورزش را کنار گذاشت.
وی اظهار کرد: با توجه به محدودیت های کرونایی افراد می توانند در خانه نسبت به ورزش اقدام کنند واین امر مهم را فراموش نکنند تا کم تحرکی سبب ایجاد سایر بیماری های نشود.
نیک سرشت در ادامه گفت: تربیت بدنی و ورزش جزء لاینفک تعلیم و تربیت هر جامعه و همراه با ارزشهای فردی و اجتماعی می باشد و وسیله ای برای رسیدن به سلامت جسمی و روحی نسل جوان ماست به همین مناسبت  بیست و ششم مهرماه تا دوم آبان ماه به عنوان هفته تربیت بدنی نامگذاری شده.
معاون توسعه ورزش بانوان استان ایلام اضافه کرد: ورزش به عنوان راهکاری سالم در پویایی جامعه در سیاست های نظام جمهوری اسلامی پیشینه ای دیرینه ای دارد . سیاست ها و راهبردهای ورزش کشور نقش مهمی را در بیان دیدگاهها و مواضع ورزشی در اقشار مختلف جامعه ، معلمان و مربیان ورزش ، شوراهای سیاست گزار، رسانه های گروهی و... ایفا می کند.
وی درخصوص تاثیر ورزش در علم پزشکی افزود: در علم پزشكي هم علاوه بر تجويز داروها و درمانهای جراحي كه در مورد بيماري‌هاي مختلف انجام مي‌دهد، از ورزش نيز به عنوان ابزاری در جهت بهبود و سلامتي بيماران بهره مي‌برد و در مواردي مثل كم‌خوابي ، كم كردن وزن و ضعف‌هاي عضلاني مثــــــل كمردرد، هماهنگي‌هاي عصبي و عضلاني در بعضي از انواع فلج ، داشتن اضطراب روحي ، بي‌قراري‌ها ، افسردگي‌ها ، احساس پوچي و بسياري ديگر از موارد بيمار خود را به ورزش كردن تشويق مي‌نمايند. انجام انواع مختلف نرمش‌ها ، علاوه بر فوايد جسمي فراوان ، بر مقابله با مشكلات عصبي و رواني نيز آثار مفيدي دارد.
نیک سرشت بیان داشت: در بحث روانشناسی هم دریافته اند انجام حرکات ورزشی میتواند پس از روان درمانی و دارو درمانی سومین راه حل برای برای درمان افسردگی به شمار آید و ورزش هم در مدت كوتاه و هم در طولاني مدت يك داروي ضدافسردگي مفيد است.
وی با اشاره به اینکه نشستن بیماری‌زاست گفت: نتایج پژوهشهای صورت گرفته نشان می‌دهد افرادی كه بیش از چهار ساعت در روز پشت میز می‌نشینند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن قرار دارند. از مهم‌ترین این بیماری‌ها می‌توان به پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان اشاره كرد. نشستن عمر را كم می‌كند و ما با كاستن از ساعات نشستن اضافی و رساندن آن به كمتر از سه ساعت در روز می‌توانیم امید به زندگی را تا دو سال افزایش دهیم.
این مسول درپایان با ذکر حدیثی از امام صادق (ع) که می فرماید : « تنبلی و کسالت دشمن کار و تلاش است »  خاطرنشان کرد: هدف نهایی تربیت بدنی و ورزش از دیدگاه اسلام تامین سلامت ، بهداشت بدن ، تقویت و رشد آن برای تلاش در زندگی و در نتیجه حرکت بسوی کمال است.
معاون توسعه ورزش بانوان استان ایلام عنوان کرد: دراین روزها نباید ورزش را فراموش کرد ودر کنار محدودیت های کرونایی باید به فکر سلامت افراد در جامعه بود، به همین خاطر مقوله ورزش نباید فراموش شود ودر خانه ها هم توسط افراد پیگیری شود.
 
انتهای پیام/ر

دیدگاه‌ها

سالیان سال بود که مردم منطقه با آنکه چشمه ای پر آب در کنارشان بود هیچ سودی از آن نمی بردند، برای آنکه از این چشمه گوارا آبی بنوشند مسیری سخت و صعب العبور را طی می کردند و با دبه های آب و با مشقت زیاد به منزل بر می گشتند. همین مسیر سخت و طاقت فرسا باعث شد که مردم قید این آب گوارا را زده و بیخیال آن شوند،برای کشاورزی نیز دیگر هیچ چشم طمعی به این چشمه نداشتند و اینطور شد که بر چشمه پر آب منطقه نام "بیخیره" را گذاشتند از آن رو که هیچ خیری برایشان نداشت. مردم روستا و جوان تر ها کم کم سودای سفر به شهر به سرشان زد و روستا را ترک کردند،اما بزرگتر ها همچنان چشم به آینده داشتند ،آینده ای که شاید با امید همراه شود و خیر بیخیره را به آنها برساند. سالها گذشت، مردم روستای "ملک آباد" از توابع شهرستان ملکشاهی باورشان نمی شد که قرار است آب بیخیره به زمین های کشاورزیشان برسد،مگر می شود،امکان ندارد. روزهای اولی که جوانان سبز پوش قرارگاه محرومیت زدایی سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام برای مطالعه و بازدید منطقه آمدند همه می گفتند نمی شود... راست هم می گفتند در نگاه اول نمی شد آب را از ته دره با بالا دست بکشانی. اما در نگاه این جوانان نمی شود و نمی توانیم معنایی نداشت.یا علی گفتند و کار را آغاز کردند. برای آنکه کار شروع کنند اول باید به خود آب می رسیدند پس 4 کیلومتر جاده احداث کردند تا به خوب چشمه برسند،مردم هم وقتی تلاش و همت و جدیت آنان را دیدند به کمکشان آمدند. پنجشنبه و جمعه که می شد منطقه پر بود از جوانان،همانهایی که اکنون در شهر زندگی می کردند،آمده بودند کمک می گفتند اگر این کار به ثمر بنشیند برمی گردند روستا برمی گردند سر زمین های کشاورزی. به آب که رسیدند کم کم چشمانشان به این کار اعتماد پیدا کرد،کم کم چشمشان برق زد که ما می توانیم. امید حالا در قلب این مردم، کنج دلِ همان‌ها که همچنان استوار در خاک آبا و اجدادی شان ایستاده‌اند، ریشه کرده‌است؛ امیدی که با صدای جریان آب و زلالی‌اش از راه رسیده.سرسبزی و آبادانی زمین های کشاورزی را از همین الان می توان دید. احیا شدن 150 هکتار از اراضی منطقه سردار جمال شاکرمی فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام می گوید: بعد از احداث جاده، 6 کیلومتر به منطقه برق رسانی کردیم تا بتوانیم با پمپاژ،آب را به بالا دست برسانیم. با رسیدن آب به بالا دست،150 هکتار از اراضی منطقه به همت جهاد کشاورزی استان زیر سیستم آبیاری تحت فشار می رود و بدین ترتیب آرزوی مردم منطقه محقق می شود. همچنین حوضچه برداشت و اتاقک پمپاژ خانه احداث و ۱۲۰۰ متر گابیون بندی در بالادست حوضچه با محوریت منابع طبیعی احداث شده است. مزایای اجرای این طرح احیای ۳۰ هکتار از اراضی شیب دار، احیای ۱۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی، اجرای طرح پرورش ماهی کپور در مخزن ۴۵۰۰ مترمکعب، اشتغال ۱۶۰ نفر بصورت مستقیم، مهاجرت معکوس، رونق گردشگری، تامین بخشی از خوراک ۱۰ هزار راس دام موجود در روستاهای پاریاب و ملک آباد می باشد. عاقبت بخیری بیخیره/ افتتاح به مناسبت روز روستا و امروز که آب چشمه بیخیره به زمین های مردم رسیده و محلی ها می بینند که بیخیره عاقبت بخیر شده،نام "کوثر ولایت " را بر چشمه گذاشته اند تا خیر کثیرش همواره برای آنان ادامه داشته باشد. چشمه کوثر امروز و به مناسبت روز روستا توسط رئییس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح خواهد شد. در این مراسم قرار است ،رئیس جمهور علاوه بر پروژه آبرسانی روستای "ملک آباد" ،13 پروژه دیگر در مناطق روستای کشور افتتاح و مورد بهره برداری قرار بگیرد.

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب