کد مطلب: 47823
تاریخ انتشار : 1399-07-08 17:18
سخنگوی دولت گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور به ۶۱.۸۵درصد کاهش یافته است، استفاده از ماسک در کشور نیز به ۵۸درصد کاهش یافته است و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود.

به گزارش ايلام بيدار ، "علی ربیعی"، سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران گفت:امروز یادمان مولانا شاعر بزرگ پارسی، عشق و صلح و همبستگی است. مولانا هم انسان‌شناس بزرگی بود و هم درد و رنج جامعه و بشر را به‌خوبی می‌دانست. او معتقد بود که صبوری و تاب‌آوری از رموز موفقیت انسان است. از نگاه مولانا تاب‌آوری به‌معنای چشم بستن بر مشکلات و پذیرش کاستی‌ها نبود، او معتقد بود که باید به‌جای هیجان‌های منفی و احساس یأس و نومیدی با صبوری و شناخت بحران‌ها و رنج‌ها با چشمانی باز به آینده نگریست.

وی اظهار کرد: او باور داشت که تلخ و شیرین زندگی به هم آمیخته است و و در هر کجای جهان که قدم بگذاری رنج و شادی را توأمان با هم خواهی یافت. مولانا امیدواری را مهمترین اکسیر و داروی عبور از بحران‌ها می‌دانست و باور داشت که برای گذر از شب‌های تاریک و سخت و رهایی انسان از رنج زندگی باید چراغ امید را هم در جان و ذهن آدمی و هم جامعه روشن و پرنور نگه داشت، و با دو بال امید و صبر می‌توان انسان و جامعه را به مقصود و مقصد رساند.

 
سخنگوی دولت درباره مسئله کرونا افزود: متأسفانه در خصوص کرونا شاهد کاهش رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی و در نتیجه افزایش تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بودیم، نسبت کاملاً مستقیمی میان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و میزان مبتلایان وجود دارد و باید نسبت به این موضوع حساسیت داشت. رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور به 61.85 درصد کاهش یافته است، استفاده از ماسک در کشور نیز به 58 درصد کاهش یافته است و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف  مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود، بنابراین جلسه ستاد ملی کرونا اختیارات وسیع‌تری به استان‌ها برای اعمال محدودیت داد و بررسی قضایی برخورد با افرادی را که از ماسک استفاده نمی‌کنند در دستورکار خود قرار داد.

ربیعی گفت: یکی از موضوعات هم‌پوشانی آنفلوآنزا و کرونا بود. بررسی کشورهای در نیم‌کره جنوبی که فصل سرد را سپری کرده‌اند نشان می‌داد که در مقایسه با سال گذشته ابتلا به آنفلوآنزا خیلی کمتر بوده است. تعطیلی‌های مراکز به‌علت فاصله‌گذاری فیزیکی و رعایت پروتکل‌ها عامل کاهش آنفلوآنزا نسبت به سال قبل خواهد بود؛ به‌رغم این تاکنون 1.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است. این تعداد برای گروه‌های در معرض خطر با ریسک بالا و خانم‌های باردار به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی تحویل داده شده است که براساس پرونده‌های موجود به‌طور رایگان توزیع خواهد شد.

وی بیان کرد: تا اواخر مهرماه یک میلیون دوز دیگر به مراکز بهداشتی توزیع خواهد شد و در مجموع 2.5 میلیون دوز به‌طور رایگان برای گروه یادشده در نظر گرفته شده است، لازم به یادآوری است که سال گذشته 250 هزار دوز برای این امر واردات داشته‌ایم، به‌علاوه 14 میلیون دوز دیگر وارد کشور خواهد شد که با محاسبه نرخ با ارز 4200تومانی تحویل داروخانه‌ها برای جمعیت بالای 65 سال و گروه‌های هدف دیگر داده خواهد شد که براساس کد برچسب روی دارو و کد ملی توزیع می‌شود. درباره این گروه نیز سال گذشته 1 میلیون و 600 هزار دوز واکسن خریداری شده بود.

سخنگوی دولت هم‌چنین در خصوص درگیری پیش‌آمده بین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان تصریح کرد: ما با دقت و نگرانی مناقشه اخیر در مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان را تعقیب می‌کنیم. منطقه قفقاز در طول قرن‌های متمادی زیر چتر وحدت‌بخشِ حوزه تمدنِ اسلامی ــ ایرانی، جغرافیای همزیستی و آشتی ادیان، زبان‌ها و هویت‌های فرهنگی و دینی گوناگون بوده است اما از هنگامی که برجسته‌سازی استعماریِ اختلاف‌های هویتی عرصه را بر مشترکات قرونِ تمدنی تنگ کرد شاهد عملیاتی از قبیل مهندسی ترکیب جمعیتی و پاکسازی‌های قومیتی و تبعیدهای دسته‌جمعی بوده‌ایم.

ربیعی ادامه داد: ما بر این باوریم که جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان با الهام و انرژی گرفتن از تاریخ و از عصر هم‌زیستی تمدنی در قرون پیشا ــ استعماری، و با تکیه بر مشترکات فرهنگی خود می‌توانند راهی صلح‌آمیز برای اسکان آوارگان و برای بازگشت به دوران پیش از اشغال بیابند و جمهوری اسلامی آماده کمک به برقراری صلح پایدار در این منطقه است. مواضع جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت رعایت و به‌رسمیت شناختن تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بسیار روشن است و دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها بر این حق مشروع در چارچوب حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل تأکید کرده است.

وی افزود: ما همچنین بر این باوریم که اختلاف دو کشور همسایه جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان راه‌حلِ صلح‌آمیز دارد و ایران و ترکیه و روسیه می‌توانند در جهت اجرایی‌سازی قطعنامه‌های سازمان ملل، آن دو همسایه را کمک کنند تا اختلافات خود را در اشکال مسالمت‌آمیز حل کنند.

سخنگوی دولت درباره مصوبات اخیر دولت گفت: یک تصمیم در جلسه دولت از مصوبات قابل توجه هست که به آن اشاره می‌کنیم و آن موضوع بحث کالاهای باقی‌مانده در گمرک است، این موضوع در چند جلسه ستاد اقتصادی و دولت مطرح شده بود. وزیر محترم اقتصاد تدابیری اندیشیدند و تعداد زیادی از این کالاها از گمرک ترخیص شدند، در ارتباط با کالاهایی که وارد گمرک شده ولی مجوز لازم از بانک مرکزی را دریافت ننموده بودند براساس تصمیم معاون اول محترم در سفر استان هرمزگان مقرر شد بیش از 5/3 میلیون کالایی که تا 5 مهرماه به‌طور اعتباری خریداری شده‌اند، بانک مرکزی اقدام به تأمین ارز نماید و این کالاها از گمرک ترخیص شوند، برخی از این کالاها نهاده‌های کشاورزی است و بخشی دیگر مواد اولیه کارخانه‌جات و یا ماشین‌آلات خطوط تولیدی است. به تولیدگران واردکننده و تجار توصیه می‌کنیم از این فرصت که با هماهنگی وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد و بانک مرکزی به‌وجود آمده است استفاده و نسبت به تخلیه بار خود اقدام نمایند.

ربیعی هم‌چنین گفت: دیروز روز آتش‌نشانی بود که ضمن تبریک به همه آتش‌نشانان، آرزی سلامت و موفقیت برای آنان داریم. روز پنجشنبه روز جهانی سالمندان است؛ تلاش در سال‌های گذشته دوران ورود به سالمندی همراه با سلامت افراد بوده بنابراین جبران خدمت کافی نبوده است اما در مورد حقوق بازنشستگان و گسترش خدمات بیمه‌ای بخشی از تلاش ما در این دوران بوده است. امروز روز جهانی ناشنوایان است و میزان انسانی بودن هر جامعه‌ای به‌میزان توجهی است که به گروه‌های کم‌توان دارد.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست در پاسخ به سوال تلویزیون ترکیه مبنی بر اینکه بالاخره موضع اصلی جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ آذربایجان و ارمنستان چیست؟، بیان کرد: درباره مناقشه قره‌باغ به روشنی احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را بارها اعلام کردیم. دو کشور همسایه و‌ دوست ما هستند و‌ تمامیت ارضی هر دو‌ برای ما مهم است و دیدگاه دیگری در این زمینه جز گفت‌‌و‌گو نمی‌شناسیم.

ربیعی هم‌چنین دباره افزایش فروش نفت ایران که برخی رسانه‌های خارجی آن را منتشر کردند، گفت: این روزها اخبار مشکوک جعلی و‌ تحریک‌کننده زیادی منتشر می‌شود. برخی از این اخبار با هدف و‌ مشکوک است. وزارت نفت ما همه تلاش خود را برای فروش نفت انجام می‌دهد و دست‌روی‌دست نگذاشته اما با این‌حال سیاست ما انتشار اطلاعات این‌چنینی در شرایط جنگ اقتصادی نیست و‌ آمار رسمی ارائه نمی‌دهیم اما تقاضای من از رسانه‌ها این است که به این آمارها هم ‌اعتمادی نکنند و‌ به نظرم انتشار چنین آمارهایی مقاصد خیرخواهانه‌ای ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که روسیه و چین خواستار مذاکره ایران و آمریکا است و آیا شما این خبر‌ را تایید می‌کنید؟، تصریح کرد: این ادعا را تایید نمی‌کنم البته به حسن نیت دوستان‌مان شک نداریم. نسبت به آنچه تردید داریم نیت ایالات متحده آمریکا است که اقدامات سرکشانه‌انجام می‌دهند. همه‌می‌دانند که رژیم آمریکا مسیر دیپلماسی را تغییر داده است. هر‌ زمانی که رهبران آمریکا اغراق به اشتباه خود کنند و‌ جبران خسارت کنند و‌ به برجامی که پاره کردند برگردند، امکان گفت‌‌و‌گو در چارچوب برجام‌کافی است.

ربیعی هم‌چنین درباره عادی‌سازی روابط برخی از کشورهای عربی با اسرائیل و احتمال بروز درگیری در منطقه بیان کرد: از دیدگاه ایران، تحولات رخ داده تحول جدیدی نیست. بیش از 15 سال است که ارتباطات تنگاتنگ امنیتی میان این کشور با رژیم اسرائیل برقرار بوده و به نظر ما، این اقدام تلاش تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است. هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده و شکستن قبح ارتباط نزد افکارعمومی اتفاقی بوده که رخ داده و آمریکا برای علنی کردن این روابط پنهانی فشار آورده است. البته فکر می‌کنم افکارعمومی این کشورها در میان‌مدت علیه آنها عمل خواهد کرد. ما فکر نمی‌کنیم هیچ کشور عاقلی فکر جنگ با ایران را به خود راه بدهد. عادی‌سازی روابط رژیم اسرائیل با برخی از کشورها تاثیری در امنیت ملی ایران ندارد و ما معتقدیم ممکن است امنیت آن کشورها به واسطه مداخلات اسرائیل در امور داخلی و خارجی‌شان به خطر بیفتد.

 وی هم‌چنین درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر تخلیه برخی روستاها در مناطق مرزی غربی کشور گفت: در سال‌های گذشته بیش از 15 سال پیش به دلیل شرایط امنیت آن دوره زمانی، برای دفاع از شهروندان مرزنشین که در معرض تهدیدات مرزی بودند و هم از اقدامات گروه‌های ناامن‌کننده در منطقه تصمیماتی اتخاذ کردند. در این تصمیمات روستاهای مرزی را سه دسته تقسیم کردند و مقرر شد برخی از این روستاها با تفاهم اهالی و با دادن هزینه انتقال توسط دولت، به مناطق دیگری منتقل شوند چرا که شهروندان در مناطق صفر مرزی جانشان در خطر بود و یا مورد تجاوز ناامن‌کنندگان منطقه قرار می‌گرفتند. در حال حاضر با توجه به شرایطی که مناطق مرزی بوجود آمده یک کارویژه مرزی در شورای امنیت کشور تشکیل دادند که در آن اقدام تجدید نظر شده است، زیرا شرایط امنیت کشور با آن دوران متفاوت شده است، شرایط امنیتی با گذشت زمان بهبود یافته که تصمیمات هم باید تغییر کند.

سخنگوی دولت افزود: این سیاست کلی ماست و در حال تجدید نظر هستیم، در این روستاها نه اقدام به تخلیه صورت گرفته و نه اصلا درگیری رخ داده است؛ به هیچ روستایی هم اعلام نشده که اهالی آن به نقطه دیگری منتقل شوند و این مطالب از اساس نادرست است و هیچ درگیری در مرزها صورت نگرفته و هیچ جابه‌جایی هم انجام نشده است. چه برسد به اینکه این مطالب را به سفر وزیر خارجه عراق مرتبط کنیم. سفر وزیر خارجه عراق سفر سیاسی و اقتصادی بود و رابطه معناداری با این مسایل که بی‌اساس است، ندارد. قطعا اگر تصمیمی اتخاذ شود با هماهنگی اهالی منطقه است و سیاست دولت بر این است که مرزنشینان عاملان امنیت‌آور برای مرز کشور هستند. جمعیت مرزی کشور آثار مثبتی هم برای تجارت و حمل و نقل هم برای امنیت کشور دارند و اگر فردی موضوعی را مطرح و ادعا کرده خود او باید توضیح بدهد، اما از معاون امنیتی وزارت کشور و استانداری آن منطقه هم پرسیدم و اطلاعاتی هم خودم از آن منطقه از قبل دارم. روستاهایی بوده‌اند که باید تخلیه می‌شدند بخشی در آن زمان هزینه‌ها را هم گرفته‌اند که تخلیه هم نشده‌اند، اما در حال حاضر هیچ اقدامی انجام نشده است و درگیری هم رخ نداده است.

ربیعی در ادامه این نشست درخصوص سامان‌دهی قیمت کالاها در بازار و گرانی‌ها خاطر نشان کرد: موضوع کارت الکترونیکی و کوپن هر چندمدت یک‌بار مطرح می‌شود؛ این موضوع از دو سال گذشته در کمیسیون‌های ستاد اقتصادی دولت مطرح بود و با دو چالش مواجه بوده است. اگر منابع مورد نیاز این طرح  قرار است از محل تبصره 14 تامین شود در شرایط فعلی این تبصره کسری سنگینی دارد و این طرح فاقد هر گونه منبع است. چالش دوم شیوه اجرای این طرح است که در روستاها چگونه اجرا شود و یا فروشگاه‌های بزرگ چگونه دایر شود، تجمعی که در فروشگاه‌ها ایجاد می‌شود کار را با سختی مواجه می‌کند. 

وی گفت: قرار بود یارانه معیشتی که بعد از گران شدن بنزین به شکل کالا پرداخت شود که چون امکان نداشت و  هماهنگ نمی‌شد ناچار بة‌صورت نقدی پرداخت کردیم. بنابراین این طرح‌ها باید به تجارب گذشته و منابع لازم و با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه اجرایی شود. 

سخنگوی دولت درخصوص مأموریت دولت به اسحاق جهانگیری برای ساماندهی قیمت کالاها خاطر نشان کرد: در این‌زمینه گرانی دو کالای  تخم مرغ و کره مطرح بود که قرار شد معاون اول برای این دو کالا جلسه بگذارد و آن را حل کند.

ربیعی یادآور شد: مسئولیت تعادل‌های اقتصادی با ستاد اقتصادی دولت است و آقای جهانگیری آن زمان مأموریت خاص در این موضوع داشتند که همان موقع هم اظهار کردند و تصمیماتی گرفته شد که آثار آن در حال روشن شدن است. بر اساس تصمیمات جلوی صادرات تخم مرغ گرفته شد، باعث تعادل قیمت تخم مرغ خواهد شد که این تعادل میادین تره بار ایجاد شده و به جاهای دیگر هم سرایت می‌کند و از اینکه همه رسانه‌ها  از جمله رادیو و تلویزیون به این مسئله توجه می‌کنند، خوشحالیم. باید توجه داشته باشیم  از 14 میلیارد دلار ارز اختصاص یافته برای کالاهای یارانه‌ای به رقم‌های بسیار پایین‌تری رسیده‌ایم که در زندگی مردم فشار ایجاد کرده است؛ باید کمک کنیم تصمیات غلط و سوء استفاده‌ها فشار به مردم را مضاعف نکند.

 وی درباره طرح فروش اوراق سلف نفتی اظهار داشت: این طرح از دستورکار دولت خارج نشده است، این طرح برای اقتصاد ایران مفید است و اقدام مناسب برای تأمین کسری بودجه بدون افزایش پایه پولی کشور و نقدینگی است. البته آقای جهانگیری صحبت‌شان را اصلاح و دفتر وی نیز تکذیب کرد؛ امیدواریم با همکاری دو قوه دیگر و شرایطی که بوجود آمده است، اجرای این طرح عملا از طرف دولت ممکن شود، با دیدگاه و نکاتی که بیان میکردند، این طرح موفق نمی‌شد و جاذبه‌ای برای خرید برای مردم به وجود نمی‌آورد. امیدواریم که در این طرح به تفاهم برسیم و این طرح هنوز در دستورکار دولت است و برای اقتصاد کشور و جامعه مفید است.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات الیوت آبرامز نماینده آمریکا در امور ایران که گفته بود آمریکا به دنبال یک توافق جامع با ایران است، تصریح کرد:‌ آمریکا در ماجرای خروج از برجام به دلیل سیاست نابخردانه و یکجانبه‌اش در انزوار قرار گرفته است و این موضع‌گیری‌ها به‌طریقی راه‌های خروج از انزوا است.

ربیعی عنوان کرد: آمریکا سعی کرده وانمود کند با اروپا در مخالفت با اجرای قطعنامه 2231 همراه است. اما مواضع و اقدام عملی انگلیس، آلمان و فرانسه سه کشور اتحادیه اروپای در شورای امنیت، موافق رویکردها آمریکا نبود و این کشورها در موضع‌گیری‌های خود کماکان بر تداوم حمایت از برجام تاکید کرده‌اند. البته انتظار ما در عمل از کشورهایی اروپایی ظاهر شدن در حد بالاتر است. به اعتقاد ما کشورهای اروپایی در زمینه برجام به ما بدهکاری دارند.

ربیعی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها قصد دارند کسانی را که می‌خواهند باور کنند هدف از تحریم‌ها نه یک جنایت سازمان یافته علیه مردم ایران بلکه برای رسیدن به توافق است را فریب دهند. آیا شما می‌توانید یک ملت را در حال خفگی قرار دهید و بعد بگویید، بیایید توافق کنیم و اعلام کنید که به هدف ما رسیدن به توافق است؟ این یک نوع ایجاد انحراف است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما به طور واضح معتقدیم اگر آمریکا به دنبال توافق جامع با ایران است، انتظار ما این است که ابتدا به همان توافقی که به آن متعهد شده بود، عمل کند. در صورتی که آمریکا به همان توافق عمل کند امکان صحبت کردن در دل آن توافق وجود دارد.

ربیعی یادآور شد: ما همواره گزینه دیپلماسی را نه برای کارهای انتخاباتی و تبلیغاتی بلکه برای حل و فصل مسائل روی میز داشته‌ایم و این مواضع که چندین‌بار هم آن را بیان کرده‌ایم، موضع اصولی ما از نخستین روز انعقاد قرارداد برجام بوده است و برگشت آن به میزی که آن را ترک کردند با عذرخواهی، شرمندگی و حتی جبران خسارت، همچنان به قوت خود باقی است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره نظر دولت در خصوص طرح جهش تولید و تامین مسکن گفت: ما معتقدیم طرح‌هایی که بدون مشورت با بدنه اجرایی و کارشناسان اتخاذ می‌شود، در عمل با مشکل روبرو می‌شوند. طرح‌هایی بدون پشتوانه کارشناسی و عدم توجه به برنامه‌های پیشینی و جاری، مقدورات و منابع، بدون کسب دیدگاه دولت را مورد تایید نمی‌دانیم.البته حق مجلس است که طرح ارائه دهند و قطعا حقوق مسلم مجلس است اما بدون اخذ نظرات کارشناسی و زمینه اجرا یا مرحله شورای نگهبان یا در اجرای آن با مشکل مواجه می‌شوند.

وی افزود: دولت همواره در خصوص تصمیم‌سازی‌های اقتصادی همواره به دو گزاره توجه کرده است که این طرح‌ها معمولا فاقد توجه به این دو گزاره هستند. اولا که تبعات و آثار این تصمیمات در اقتصاد کلان و وضعیت بازارها تاثیر منفی نداشته باشد یعنی این طرح‌ها باید تاثیر مثبت داشته باشند و دوم این که این تصمیمات در زندگی معیشتی مردم بخصوص در طبقات کم برخوردار آثار منفی نداشته باشد. 

ربیعی گفت: از اینکه نسبت به معیشت مردم حساسیت وجود دارد، ما تشکر می‌کنیم، اما بخش‌هایی از طرح جهش تولید و تامین مسکن که دو فوریت آن هم به تصویب رسیده است دارای مشکلاتی است و در سایر بازارها مشکل ایجاد می‌کند. نباید بار تکلیفی بانک‌ها را افزایش دهیم و دستوری سراغ بانک‌ها برویم؛ یکی از خصوصیات این دولت این بوده است که کار دستوری با بانک برای افزایش نقدینگی را دنبال نکرده است چرا که این‌ها همه تورم زا است و به بررسی و کار تخصصی بیشتر نیاز دارد.

ربیعی درباره تصمیمات دولت برای حل مشکلات کشور  و اینکه رئیس‌جمهور گفتند لعن خود را نثار آمریکا کنیم و آنها مقصر هستند و دولت در داخل چه میزان مسبب مشکلات اقتصادی اخیر بوده است گفت: بیان رییس جمهوری ناظر به کسانی است که فکر می‌کنند ما در شرایط عادی قرار داریم، حاضر به دیدن مشکلات «جنگ اقتصادی» نیستند، یک کلمه درباره جنگ اقتصادی نمی‌گویند، نه تنها نمی‌گویند، بلکه قصد دارند سوار موج سختی و رنج مردم بشوند و شعار بدهند که «ما بدنبال حل مشکلات مردم هستیم و دولت نمی‌تواند مشکلات را حل کند»

سخنگوی دولت با بیان اینکه برخی همواره در جامعه ناامیدی فزاینده ایجاد می کنند، گفت: باید مسائل را در توازن ببینیم، جنگ اقتصادی این دوره خشن‌تر و حشیانه‌تر و با هوشیاری شیطانی بیشتری نسبت به جنگ صدام علیه ایران، توسط ترامپ در حال انجام است.در دوران جنگ سالانه 7 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم در حالی که مردم در آن روزها انتظارات کمتری داشتند از طرفی کشور جمعیت کمتری داشت و میران انتظارات از زندگی کمتر از امروز بود. جامعه در یک مقطع زمانی نه چندان دور درآمد سالانه 120میلیارد دلاری را تجربه کرده است و با ان سبک زندگی به انتطارات بالا رسیده است؛ به گفته مقام‌های آمریکا «از 97 تا 99 اجازه ندادیم 150 میلیارد دلار مسدود کردیم اجازه کسب درآمد به ایران ندادیم تا جایی که برای خرید دارو با مشکل مواجه شده‌اند».

سخنگوی دولت افزود: منتقدان و مخالفان گفته‌ها و اقدامات آمریکایی‌ها را هم ببینند و در کفه صادقه بگذارند و بگویند این مسائل وجود دارد. سهم مشکلات ایجاد شده در تصمیمات هم هست، اما عده‌ای نمی‌خواهند مشکلات ارزی ناشی از جنگ اقتصادی را ببینند که چگونه حق زندگی بهتر ایرانیان را سلب کرده است. اگر منابع ارزی ما و رقم 15 میلیارد دلاری که آمریکایی گفته اند که مقدار آن را کم هم گفته‌اند، مسدود نمی‌شد گرانی‌های امروز بوجود می‌آمد؟ آیا ما در 94 تا 97 تمام شاخص‌های اقتصادی کشور سیر صعوی نداشت؟ روتق به اقتصاد برنگشته بود؟ همه شاخص‌ها در آن زمان مثبت بود همین دولت و وزیران بودند.  

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز دولت هزینه مقاومت و عزت ملی و دفاع از هویت ملی را پرداخت می‌کند قطعا زندگی مردم سخت شده  تردیدی وجود ندارد؛ تورم، گرانی، نبودن پول برای کالای 4200 تومانی، زندگی را برای مردم سخت کرده است، تصریح کرد: هیچ دولتی نه در ایران و نه در هیچ کشوری وجود نداشته و ندارد که بتواند ادعا کند همه وظایف خود را بی‌نقص انجام داده است، هیچ قوه ای هم نمی‌تواند چنین ادعایی بکند که ما کار خود را بی نقص انجام داده‌ایم، ندیدن شرایط خاص هر دولت در زمان های مختلف تفسیرهای غیر کارشناسی از درون آن بیرون می آید.

ربیعی افزود: عده‌ای خیلی زود وارد فضای انتخابات 1400 می شوند و توصیه می‌کنیم که نقد راهگشا از دولت انجام شود، سیاست های راهگشا به دولت بدهند  اشکالات را هم به دولت اعلام کنند اما شرایط و مسائل هم برای جامعه منصفانه تبیین شود. ‌ مخالفان نباید بر موج نگرانی و رنج مردم بنشینند و فقط اهداف کوتاه مدت سیاسی خود را دنبال کنند، با همفکری و همراهی همه دلسوزان نظام می توانیم موفق‌تر از این عمل کنیم و از شرایط عبور خواهیم کرد. دو سال سخت را گذراندیم و چشم انداز پیش رو حتما تحریم خا خواهد شکست  و اکنون به نقطه هایی رسیدیم که چشم انداز روشن در پیش است.  

ربیعی گفت: دولت ایالت متحده آمریکا نمی‌تواند با این وضع ادامه بدهد اروپا و جهان با آمریکایی همراهی نکرده اند و صداهای مخالف زیادی از درون این کشور شنیده می شود، هرچند به کسی در آمریکا دل نبستیم، ولی چیزی به چشم انداز آینده روشن باقی نمانده است، اما برای رسیده به نتایج مقاومت خود باید کمک کنیم و واقع‌گرایانه هم اشکالات را بگوییم و  همگرایی عمومی ایجاد کنیم که ما در حال پرداخت هزینه عزت عمومی خود هستیم.

انتهای پیام/

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب