کد مطلب: 47820
تاریخ انتشار : 1399-07-08 16:26
استاندار ایلام از اختصاص ۵۵۰ میلیارد تومان برای آبگیری سد کنجانچم در استان ایلام خبر داد.

به گزارش ايلام بيدار ، "قاسم سلیمانی‌دشتکی"، استاندار ایلام ظهر سه شنبه در دیدار مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور ضمن تقدیر از تلاش‌های مجموعه جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در استان گفت: در این حوزه اقدامات منحصر بفرد و خوبی انجام شده که در کشور سرآمد است.

وی در ادامه با عنوان این مطلب که افزایش دام‌ها باعث از بین رفتن مراتع و جنگل‌ها نیستد، اظهار کرد: آنچه که باعث از بین رفتن منابع طبیعی می‌شود دخل و تصرف انسان در این منابع خدادادی است.

وی افزود: در گذشته عشایر در مناطق مختلف با چند هزار دام مرتع و چراگاه خاص خود را داشتند، اما همین که برخی به دنبال کاشت و شخم زدن دامنه کوه‌ها رفتند و این باعث از بین رفتن خاک، مراتع و منابع طبیعی شد.

سلیمانی‌دشتکی با عنوان این مطلب که با آبخیزداری در دامنه کوه‌ها و جنگل‌ها اقدامات بسیار خوبی در جهت حفظ خاک، منابع طبیعی، جنگلی و منابع آب صورت گرفته است، تصریح نمود: در این طرح‌ها درختان جنگلی، مثمر، گیاهان دارویی و هر محصولی که امکان کشت دارد کاشت می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به بیابانی بودن قسمت اعظم مناطق جنوبی استان، بیان کرد: در قسمت جنوب شهرستان‌های دهلران و مهران بیابان وجود دارد که در آنجا با کمک وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو چند کار اساسی انجام شده که یکی از مهم‌ترین آنها بحث جنگل کاری و بیابان زدایی در استان بوده است.

وی افزود: کار مهم دیگر طرح احیا اراضی کشاورزی‌ست که ظرف همین دو سه سال گذشته زمین‌های آبی استان از ۷۵ هزار هکتار به ۱۱۰ هزار هکتار افزایش پیدا کرده است.

استاندار ایلام با عنوان این مطلب که اقدامات موثری در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری برای حفظ بیابان‌ها و مهار ریزگردها صورت گرفته است، گفت: منابع طبیعی در دل بیابان‌ها با هدف برچیدن منشاء ریزگردها به طرز شایسته ای شروع به درختکاری و جنگل کاری کرده و این اقدامات امروز باعث تثبیت خاک، آب و منابع طبیعی در استان شده است.

وی در ادامه گفت: در این طرح‌ها درختان مثمر چون گل نرگس کشت می‌شود که حتی می‌تواند برای مردم منطقه باعث درآمدزایی شود.

نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر این مهم که منابع طبیعی اولویت ما در حوزه اعتبارات است، گفت: در حوزه زیرساخت‌های منابع طبیعی و محیط زیست هیچ محدودیتی برای اجرای طرح‌ها نگذاشته‌ایم.

وی افزود: در این راستا با اقداماتی چون آبخیزداری، آبخوانداری، کشت جایگزین و … در جهت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست حرکت کرده‌ایم.

استاندار ایلام در ادامه کار نهضت جنگل کاری را محدود به استان ندانست و افزود: برای حذف منشأ ریزگردها با کشور عراق تفاهم کرده‌ایم که ۶۰۰ هزار نهال در نوار مرزی کاشت شود اما به دلیل مسائل کرونا فعلاً ادامه کار متوقف شده است.

انتهای پیام/

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب