کد مطلب: 46343
تاریخ انتشار : 1399-05-12 08:41
اگر گذری کوتاه بر پیام رسان‌هایی همچون اینستاگرام داشته باشید، متوجه می‌شوید که داستان‌های لاکچری برخی از کاربران در فضای مجازی به اجاره آخرین مدل گوشی های تلفن همراه و تجهیزاتش رسیده است.

به گزارش ايلام بيدار ، اینستاگرام در سال 2010 برای اولین بار توسط کوین سیستروم و دوست و همکارش مایک کرگر رونمایی شد و به قدری طرفدار پیدا کرد که تا سال 2012 به 100 میلیون کاربر رسید. این روند ادامه یافت تا در سال 2014 به 300 میلیون کاربر دست پیدا کرد. 

از همان سالهای ابتدایی اینستاگرام که هم در نسخه های اندرویدی و هم نسخه های IOS عرضه شده بود بین مردم ایران نیز رایج شد.

درست است که اینستاگرام با تاخیر بیشتری به ایران آمد و نمی توان تاریخ دقیقی برای آن دانست، اما به طور کلی در حدود سال 2012 اینستاگرم محبوبیت خود را در ایران بدست آورد و رفته رفته به یکی از پرکاربردترین شبکه های اجتماعی بعد از تلگرام محسوب شد.

تبلیغات در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی جدید است که در سال‌های اخیر نظر افراد زیادی را به خود جذب کرده است؛ بنابراین این فضا محل مناسبی برای تبلیغات آنلاین محسوب می‌شود. 

از آنجا که این شبکه عکس محور بوده و یکی از دلایل معروف شدن آن نیز همین مورد است؛ عموم کاربران سعی دارند با قرار دادن عکس هایی از خود، لذت ها و لحظه هایشان به نوعی خود را در معرض نمایش قرار دهند.

داستان از کجا شروع شد؟

داستان از آنجا شروع شد که چشم و هم چشمی های زندگی حقیقی به فضای مجازی رسید. اگر یک روز خانواده ها در مهمانی های شان تجملات را به رخ یکدیگر می کشیدند، پس از آمدن شبکه های اجتماعی و پیام رسان هایی همچون اینستاگرام، از این فضا برای ادامه نمایش زندگی های کاذب شان سوءاستفاده کردند.

نمایش زندگی های دروغین در اینستاگرام

عکس منتشر می کنند و زندگی های دروغین شان را به رخ یکدیگر می کشانند و گرفتار آن کسانی که اینچنین زندگی ها را باور می کنند و گاهی برای شان می شود الگو. الگویی از جنس زندگی کاذب

هر روز اتفاقات عجیبی را از پیام رسانی همچون اینستاگرام شاهد هستیم. این اپلیکیشن هر روز شمایل جدیدی از زندگی را رو می کند. از استفاده ابزاری از کودکان برای جذب فالوور تا چشم و هم چشمی با این و آن.  این روزها هم تبلیغ اجاره آخرین مدل گوشی های آیفون همراه با اپل واچ و ایرپاد برای میهمانی های شبانه با قیمت های میلیونی عرض اندام می کند. 

شاید بگوییم که ته ماجرا به کجا می رسد، دقیقا به نقطه ای می رسد که نامش در دنیای حقیقی خودنمایی، نمایش از تصویر زندگی کاذب، فخرفروشی و تجمل گرایی اما این بار از جنس تکنولوژی.

البته نکته ای که در میان حائز اهمیت است این بوده که گاهی تلفن می تواند نشان از طبقه اجتماعی افراد باشد یعنی گاهی اوقات افراد برای انجام معامله های کلان شان از این نوع ابزارهای اجاره ای استفاده می کنند.

 

اما همه ماجرا به اینجا ختم نمی شود؛ گاهی اوقات افراد سعی دارند خود را به آنچه که هستند، بالاتر نشان دهند که اصطلاحا این امر تفاخر اجتماعی نام گرفته می شود و این افراد متأسفانه به دلیل آنکه اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند، از این ابزارها برای نمایش شخصیت استفده می کنند.

بسیاری از رفتارهای اینستاگرامی ریشته در مصرف زدگی افراد است

علیرضا پورجعفری کارشناس رسانه معتقد است که بخشی از این ماجرا به بعد رسانه ای و بخشی دیگر به بعد فرهنگی مربوط می شود.

او بر این باور است بخش زیادی از رفتارهایی که امروز ما شاهد هستیم، ریشه در مصرف گرایی و مصرف زدگی فرهنگ ما دارد که همین امر سبب می شود که هنجارها جا به جا شود و زمانی که هنجارها جا به جا شود، رفتارها تغییر می کند و در نهایت کنش های اجتماعی که ادم ها انجام می دهند به همان نسبت و یا با ضریب بیشتری تغییر می یابد؛ بنابراین بخش عمده ای از این موضوع ریشه در تغییر هنجارها و ذائقه های فرهنگی جامعه دارد.

 

عضو انجمن سواد رسانه ای تصریح کرد: اگر مروری بر آماری از خرید کتب در نمایشگاه کتاب داشته باشید، متوجه می شوید که این آمار به نسبت سال های گذشته کاهش یافته است. تغییر ذائقه مخاطب یکی از دلایل این موضوع به شمار می رود، یعنی ذائقه افراد دچار تغییر هنجاری عجیبی شده است.

وی در ادامه ریشه  این تغییرات را در رسانه ها دانست و گفت: بسیاری از تغییرات فرهنگی و ذائقه های افراد، ریشه در امورات رسانه ای دارد. در علم ارتباطات نظریه ای به نام نظریه رسانه ای شدن فرهنگ داریم که براساس این نظریه رسانه بر فرهنگسازی و اثرات فرهنگی جامعه مؤثر است.

پنهان شدن افراد پشت فناوری هم به نوعی فقر فرهنگی و ضعف روانی فرد است؛ بخشی از جامعه ای که سعی می کند به واسطه فناوری برخی از خرده فرهنگ ها را هویت بخش بداند. قرار نبود فناوری جایگاهش هویت بخشی باشد بلکه از فناوری این انتظار را داشتیم که در امور روزمره گره ای از مشکلی را باز کند و به نوعی کمک رسان باشد، اما ما شاهد هستیم که ابزارها نقش های عمیق تری در تعریف فرهنگ،‌ بازتولید فرهنگ و مفهوم بخشی ایجاد می کنند.

 

پورجعفری اظهار داشت: ما به دلیل آنکه برنامه مشخص و واضحی در حوزه رسانه نداشتیم، شاه آسیب های بسیاری هستیم؛ چراکه ما نتوانسته ایم از این ابزار به درستی استفاده کنیم و در نهایت دچار مصرف زدگی شده ایم.

وی ادامه داد: با ورود رسانه به زندگی دچار مصرف زدگی بسیار شدیم و به دلیل اینکه برنامه درست و مدونی در این زمینه نداشتیم، در نهایت شاهد این هستیم که از اجاره ماشین به اجاره گوشی آیفون، اپل واچ و ایرد پاد رسیدیم.

رسانه ها ذائقه افراد را تغییر داده است

این کارشناس رسانه خاطرنشان کرد: رسانه ها ذائقه ما را تغییر داد و این تغییر ذائقه منجر به تغییر رفتار و کنش شد، تا جایی که امروز می بینیم بسیاری از اتفاقاتی که در اطراف مان رخ می دهد، برای مان غیرقابل باور و غیرقابل تصور است.

 

وی با اشاره به این موضوع که تکنولوژی منتظر ایده و ایدیولوژی ما نمی ماند، گفت: این نکته را باید حاکمیت به معنای دولت، دستگاه های فرهنگی و دستگاه های رسانه ای در نظر بگیرند که تکنولوژی ابدا منتظر ما نمی ماند که تصمیمی برایش بیگیریم؛ چراکه تکنولوژی خودش مسیر خودش را طی می کند و در نهایت ما می مانیم با فرهنگی که ناشی از آن تکنوولوژی پیشرفته ای بوده که برای مان زاییده شده است.

پورجعفری ادامه داد: اگر برنامه ای برای تکنولوژی نداشته باشیم، ممکن شاهد باشیم که امروز اپل واچ اجاره می کنند، فردا ممکن است اتفاق های بسیار بدتری رخ دهد و این مصرف زدگی در حوزه ررسانه منجر به این شود که فرهنگ متأثر شود و آئین ها، هنجارها و باورها را از دست بدهیم و متضرر شویم.

چه اقدامی باید صورت بگیرد؟

این کارشناس رسانه معتقد است پارادایم مثلث عمده نظام های رسانه ای هستند که از وضع موجود حمایت می کنند و سیاست شان بر حفظ وضع موجود است نه حتی تقویت و نه حتی تضعیف.

لسانی: موضوع تبلیغ اجاره آخرین مدل های گوشی های آیفون به همراه تجهیزات را به عنوان یک مد اجتماعی و سبک زندگی قابل توسعه برای عموم پیروان آن مد دانست.

وی ادامه داد: ما باید سیستم رسانه داری مان را از سیستم رسانه داری مثلث جدا کنیم، یعنی از انحصار رسانه ای بشکنیم و با یک رویکرد جدیدی به سوی تدوین یک الگوی حکمرانی رسانه ای برای رسانه های نوین پیش برویم و من به عنوان پژوهشگر حوزه ارتباطات اعلام امادگی می کنم تا محصولات پژوهشی و مطالعات حوزه رسانه ام را در اختیار حاکمیت قرار دهم و در نهایت بتوانیم الگوی حکمرانی رسانه ای با رویکرد رسانه های نوین، شبکه های اجتماعی، ‌اینستاگرام و تلگرام تدوین کنیم.

ضرورت تدوین الگوی حکمرانی در مصرف رسانه

پورجعفری اظهار داشت: زمانی که الگوی حکمرانی را تدوین می کنیم، ناچاریم سبک زندگی، افکار عمومی، هنجارهای اجتماعی، فرهنگی، ارزش ها، ‌باورها و ‌عقاید را در یک مجموعه ببینیم و در نهایت این امر سبب می شود تا از مصرف زدگی جلوگیری شود.

 

وی افزود: امروز شاهد صفحه های رقص دختران کودک، نوجوان و جوان هستیم که فعالیت می کنند. این نوع فعایت ها منجر به نابودی فرهنگ می شود. بخشی از فضای اینستاگرام تبدیل به نمایش زندگی خصوصی افراد شده است که خصوصی ترین لحظات زندگی شان را به اشتراک می گذرانند.

استوری های روزمرگی تبدیل به پژوهشی برای غربی ها می شود

این کارشناس رسانه ادامه داد: اگر بخواهیم از نگاه ایدیولوژی موضوع را بررسی کنیم، نتیجه اش این می شود که پژوهشگران غربی از پس استوری ها و پست های اینستاگرامی ها با محوریت روزمرگی های افراد، انگاره های ذهنی و باورهای افراد را استخراج می کنند و در نهایت خوراکی به خورد ما می دهند.

وی بیان کرد: اگر مروری بر تیپ ها و رفتارهای اینستاگرامی داشته باشید، متوجه هیجانات کاذب در بستر اینستاگرام یا شبکه های اجتماعی خواهید شد. همه این ها حاکی از نداشتن برنامه درست از سوی حاکمیت در حوزه رسانه های نوین بوده که فرهنگ ما را تحت تأثیری قرار داده است، تا جایی که حاضر شوند شبی دو میلیون تومان  آخرین مدل آیفون را به همراه تجهیزاتش اجاره کند و به مهمانی برود، در آن مهمانی از خودش عکس بگیرد تا در اینستاگرام بارگذاری کند و در نهایت لایک، لایو و فالوعر بگیرد؛ درحالی که کارکرد این رسانه های اجتماعی موضوع دیگری بود.

نظارت یا عدم نظارت بر شبکه های اجتماعی!

پورجعفری اظهار داشت: اساسا برخورد و نگاه پلیسی با این مسائل را قبول ندارم و برخورد چکشی را نمی پسندم. البته با یک سری از صفحاتی که به ترویج امور مبتذل می پردازند، باید حتما برخورد کرد اما در خصوص نظارت بر تولید محتوا مخالف هستم.

وی افزود: اگر ما رصدی در فضای مجازی داشته باشیم، چه اشکالی دارد که مخاطبان را به سمت تولید محتوا سوق دهیم و به آنها یاد دهیم خودشان تولید محتوا کنند و به نوعی کنش گر باشند. همین امر تا اندازه از مصرف گرایی جلوگیری می کند.

 

پورجعفری معتقد است برای جلوگیری از این که فرهنگ دینی، ملی، مذهبی و قومیتی ما بیش از این ذبح نشود، ضروری است تا مسئولان و دستگاه ها هرچه زودتر و عملیاتی تر کنار هم قرار بگیرند تا سندی تحت عنوان الگوی مطلوب حکمرانی رسانه ای با رویکرد رسانه های نوین تدوین کنند.

وی بر این باور است که در این مسیر می توان از دانشگاهی ها و نخبگان استفاده کرد تا در این مسیر حضور یابند و در نهایت شاهد این موضوع باشیم که در یک سپهر زمانی پنج ساله بتوانیم تحولی را شاهد باشیم.

تبلیغ گوشی‌های آخرین مدل یک مد اجتماعی است

در ادامه محمد لسانی که فعال و پژوهشگر رسانه ای است، موضوع تبلیغ اجاره آخرین مدل های گوشی های آیفون به همراه تجهیزات را به عنوان یک مد اجتماعی و سبک زندگی قابل توسعه برای عموم پیروان آن مد دانست.

وی با اشاره به این موضوع که در گذشته مدها مبتنی بر ارزانی بود، گفت: در گذشته اگر چیزی قرار بود گران شود، مد اجتماعی نمی شد و این نوع مد قابلیت توسعه در آن شرط داشت، اما امروزه هرچه جلوتر آمدیم، قشر طبقه متوسط ما توسعه پیدا کرد و این موضوع رفاه زدگی به بلوغ رسید و شاهد نمایش رفاه زدگی و تجمع هستیم.

 

لسانی ادامه داد: این نوع مد به مروز حوزه خودش را از پوشش به فناوری توسعه داد و مد فناورانه در میان جوانان عملا جاری و به صورت ویروسی منتشر شد.

این فعال رسانه ای با اشاره به مد فناورانه گفت: پشت هر مد مفاهیمی نهفته بوده و مد فناورانه نمایش دهنده یک مفهومی است که یکی از مفاهیمش را می توان به روز بودن دانست.

طرح «edge» گوشی ها برای کاربرانی که در لبه تکنولوژی ایستاده اند

وی ادامه داد: برای گوشی ها طرح «edge» آمده که در فارسی به معنای لبه است؛ یعنی کسی که در لبه دانش، تکنولوژی و فناوری است و می خواهد از مد فناورانه استفاده کند. درواقع از این موضوع می توانیم به معنای به روز بودن یاد کنیم.

لسانی اظهار داشت: جدا از به روز بودن، ارزش های روشنفکرانه و لیبرالیستی پشت تکنولوژی به معنای آزاد اندیش بودن، تشخص اجتماعی و یک جایگاه ویژه مطرح است؛ به همین دلیل می توان گفت این امر در نگاه و زاویه اول مبتنی بر مد است.

اجاره تجهیزات تکنولوژی، عجیب ترین اقدام اینستاگرامی

وی با اشاره به موضوع چشم نوازی در اجاره تجهیزات تکنولوژی برای مهمانی های شبانه گفت: این موضوع بسیار مهم بوده و عملا بازار جدی برای ابزارهای چشم نواز ایجاد شده است. در گذشته و از زمان کهکشان گوتنبرگ، تقسیم بندی رسانه ها کار خودش را در عصر ارتباطات با تکنولوژی چاه آغاز کرد و در آن کتاب چشم نوازی خاصی برای اجتماع و نخبگان داشت و به مرور این ابزار در سال 1990 جای خود را به سینما داد و صنعت سینما آغاز شد که سال های 1920 تا 1940 دوران طلایی سینما بود.

 

این فعال رسانه خاطرنشان کرد: در سال 1960 سینما جای خود را به تلویزیون داد و عملا فناوری های مکتوب به فناوری تصویری و بصری تغییر یافت. امروز این چشم نوازی کوچک سازی شده و در صفحات چهاراینچی تا شش اینچی گوشی های تلفن همراه قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: گوشی های تلفن همراه به نوعی تبدیل به یک سینمای شخصی است؛ درواقع شاهد یک ابزار تفاخر و فخرفروشی هستیم. فناوری که قرار بود کارکردی داشته باشد و گره ای از کار باز کند، حالا امروز تبدیل به فناوری با کارکرد تزئینی، سطحی و روبنایی شده است و حتی نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه در بخش هایی مشکل آفرین است، یعنی تبدیل کج کارکردها و جرائم می شود.

لسانی اظهار داشت: این فناوری می توانست بسیاری از مشکلات را حل کند اما امروز شاهد هستیم که تبدیل به ابزاری برای پوشش ضعف اعتماد به نفس خیلی از افراد شده است. یعنی زمانی که فرد خودش را قبول ندارد و از اعتماد به نفس لازم برخوردار نیست، عملا فناوری را تبدیل به ابزاری برای پوشاندن نقایص خود می کند. درواقع او احساس می کند می تواند پشت فناوری پنهان شود.

پنهان شدن افراد پشت تکنولوژی

وی بیان کرد: پنهان شدن افراد پشت فناوری هم به نوعی فقر فرهنگی و ضعف روانی فرد است؛ بخشی از جامعه ای که سعی می کند به واسطه فناوری برخی از خرده فرهنگ ها را هویت بخش بداند. قرار نبود فناوری جایگاهش هویت بخشی باشد بلکه از فناوری این انتظار را داشتیم که در امور روزمره گره ای از مشکلی را باز کند و به نوعی کمک رسان باشد، اما ما شاهد هستیم که ابزارها نقش های عمیق تری در تعریف فرهنگ،‌ بازتولید فرهنگ و مفهوم بخشی ایجاد می کنند.

هر روز که می گذرد، انگار مسیرمان تغییر می کند، برخی از ارزش ها کمرنگ می شوند و برخی دیگر بیشتر در جامعه به چشم می آیند؛ اگر در روزگاری انسانیت در جامعه بیشتر چشم نوازی می کرد و معیار افراد بر اساس همین ارزش های نیک بود، امروز دیگر شاهد چنین رویکردهایی از سوی افراد نیستیم.

پورجعفری: با ورود رسانه به زندگی دچار مصرف زدگی بسیار شدیم و به دلیل اینکه برنامه درست و مدونی در این زمینه نداشتیم، در نهایت شاهد این هستیم که از اجاره ماشین به اجاره گوشی آیفون، اپل واچ و ایرد پاد رسیدیم.

 

تکنولوژی با آمدنش افراد را به دنیای مجازی کشاند، دنیایی که آدم ها در شکل و شمایل دیگر با رفتارهای عجیب و غریب هستند. انگار هیچ تابلوی توقف ممنوعی سد راه افراد نیست و آنها هر مسیری را با هر سرعتی که بخواهند، می توانند طی کنند و به مقصدشان برسند، البته مقصدی به سمت ناکجاآباد.

ارزش های جامعه تغییر کرده است

البته برخی از روانشناسان معتقدند زمانی که در یک جامعه ارزش‌ها تغییر پیدا کنند و داشته‌های مادی جای ارزش‌های معنوی را بگیرند، افراد برای به‌ دست آوردن جایگاه اجتماعی می‌کوشند خود را به ابزار روز مجهز سازند. آن‌ها می‌پندارند که داشتن این ابزار موجب می‌شود سریع‌تر پیشرفت کنند و بیشتر دیده شوند و این گونه سعادت و خوشبختی واقعی را تجربه کنند.

 

آنها بر این باورند آنقدر در زندگی درگیر مادیات شدیم که همه چیز را از یاد بردیم و فکر می‌کنیم زندگی در همین آهن‌ها خلاصه شده و خوشبختی در صورتی معنا پیدا می‌کند که ما بهترین تلفن همراه و اتومبیل را داشته باشیم. حاضریم پول خود را دور بریزیم، اما در نظر دیگران لاکچری باشیم، کسب و کارهای کاذب دیگران را با طرز فکر اشتباه رونق می‌دهیم، شبی ۲ تا ۳ میلیون بابت اجاره تلفن همراه اجاره می‌دهیم و همین مبلغ و گاهی بیشتر را بابت اجاره ماشین فقط برای گرفتن یک عکس پرداخت می‌کنیم.

ابزارها برای مان شخصیت نمی آورند

امروز چه بلایی سرمان آمده است که می خواهیم با گوشی های آیفون در مهمانی سری از سرها بلند کنیم و خودمان را نشان دهیم. باید یاد بگیریم که خودمان را پشت ابزارهایی که نه شأن و شخصیت برای مان می آورند و نه جایگاه ما را در جامعه بالا می‌برد، پنهان نکنیم و به ارزش های اخلاقی بیشتر توجه کنیم.

انتهای پیام/

برگزیده سایت

آلبوم پوستر (#مردم_میدان)؛
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه درسپاه اميرالمومنین(ع)؛
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در گفتگو با ایلام بیدار خبر داد:

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب